spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 921. - 925.

 181  182  183  184  [ 185 ]  186  187  188  189  190  191 

Můj přítel (21 let) má poslední dobou velké problémy se spánkem. Dělá mi to vleké starosti. Večer je normálně "utahaný", jde spát např. v deset hodin a usne až kolem čtvrté ráno a spí pouze přerušovaným nevidatným spánkem. Mění prostředí, podložky hlavy, teplotu v pokoji, ve stresu není, ale přes to se nevyspal cca měsíc a půl. Dříve se téměř profesionálně věnoval cyklistice a jeho tělo bylo zvyklé na větší zátěž. Nyní šlo kolo do pozuadí kvůli škole, práci a nedostatku času. Může to být příčina jeho nespavosti? Mám pocit, že se to zhoršuje, kolikrát nespí ani dvě noci za sebou. Děkuji za odpověď, Votrubová.
Obecně pokud problémy s nespavostí trvají déle než 3 měsíce, je vhodné se poradit s lékařem a rozebrat možné příčiny nespavosti, případně na přechodnou dobu zvolit i podávání léků na nespavost. Příčinou nespavosti Vašeho přítele může být změna životního stylu, spojená se stresem- píšete sice, že žádný stres nemá, ale zároveň, že přestal sportovat, protože má spoustu jiných povinností. Za nespavostí se často také mohou skrývat různé poruchy nálady např. deprese, úzkostnost. Proto je tak důležitá v případě déle trvající nespavosti osobní konzultace s lékařem, pokud Váš přítel je nevyspalý, unavený, sám pociťuje nespavost jako problém, opravdu by měl vyhledat lékaře, aby se nespavost nestala chronickou.
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, když lehnu do postele dostaví se pocit strachu z usnutí přitom žádný problém nemám jen myslím nato spaní....co mám dělat?Děkuji
Pokuste se tento svůj strach zvládnout, třeba tím, že si řeknete, že k těmto obavám nemáte žádný důvod, neexistuje totiž kromě Vašeho strachu žádná jiná příčina, která by Vám ve spánku měla bránit. Někomu pomůže relaxační hudba před usnutím, doporučuje se také tzv. autogenní trénink, kdy si před usnutím uvolníte celé tělo a navodíte stav vhodný ke spánku. Pomoci může také večerní procházka nebo třeba fyzická aktivita v podvečerních hodinách, která by Vás unavila a odvedla Vám myšlenky od těchto pocitů. Zkuste přesvědčit sama sebe, že není důvod, proč byste nesnula, že se nebudete na spánek soustřeďovat, že pokud usnete později, nic se neděje, vyspíte se např. o víkendu.... Dobré rady, jak ovládnout tyto obavy spojené se spánkem můžete najít také např. v knize Nespavost, kterou napsal J.Praško a která může být takovou první pomocí se všemi důležitými návody pro zvládání tohoto typu nespavosti. Pokud by Váš strach trval, pak byste se mohla obrátit také o pomoc na psychologa, psychoterapeuta, abyste s ním mohla Vaše obavy probrat a společně je zvládnout.
Je těhotenství při narkolepsii rizikové??? Děkuji.
Těhotenství při narkolepsii není rizikové, výzkumy, které se touto problematikou zabývaly, neprokázaly, že by toto onemocnění mělo negativní vliv na průběh těhotenství, porod či zdraví dítěte.
Dobrý večer, ráda bych se zeptala na svůj problém. Dlouho jsem brala carbimazol a teď jsem začla brát thyrozol. Můj gynekolog by rád operaci a paní doktorka jí zase nechce. Když jí říkám , že jsem unavená, tak mi řekne, že je to z práce. Thyrozol beru asi měsíc a jsem pěkně nervozní a nemůžu večer spát. Pan gynekolog mi doporučil kliniku v Motole, aby jsem tam zkusila zajít , jestli budou mít jiný názor. Můžete mi prosím poradit? Děkuji
Problémy se štítnou žlázou, zvláště její zvýšená funkce, a samozřejmě také léky tohoto typu, mohou působit nespavost. Léčbu ale musí řídit lékař v závislosti na každém konkrétním případě- podle nálezů, hladiny hormonů štítné žlázy, výsledků vyšetření, nálezu na štítné žláze atd. Měla byste být sledována endokrinologem, který rozhoduje na základě všech těchto výsledků o vhodném postupu.
Dobrý den, nevím, zda můj dotaz by měl být určený přímo pro vás, ale netuším kam tuhle otázku nasměrovat.. Můj přítel sice spí dobře, ale ve spánku mu vrzají zuby tak hlasitě, že budí naopak mě. Nejsem si jistá, zda to nemůže spíše být nervového původu než souviset s poruchou spámku. Moc děkuji za jakoukoli radu...
Skřípání zubama je porucha spánku, léčebně však většinou těžko ovlivnitelná, protože se však zatím přesně neví, zda opravdu narušuje významně spánek či nikoliv , tak se léky podávají jenom ve výjímečných případech ( mohou mít nežádoucí účinky a jejich vliv na skřípání zubama stejně bývá nevelký). Léčba se zkouší v případech, kdy se člověk cítí nevyspalý, bolí ho ráno hlava nebo dochází k výraznému obrušování chrupu. Důležité je, že tato porucha spánku bývá někdy spojena s odchylkami v utváření chrupu- proto je důležité poradit se se zubním lékařem, často i specialistou na ortodoncii, zda není přítomen nějaký problém v oblasti chrupu, který může skřípání zubů provokovat. Naopak zase důsledkem skřípání zubama může být obroušení chrupu- pokud toto hrozí pak se někdy dají používat také chrániče na zuby, které se nasazují na noc. Skřípáním zubama častěji také trpí jedinci, kteří jsou hodně aktivní, zaměření na výkon, někdy i se sklonem k nervozitě - proto mohou pomoci také relaxační techniky před spaním ( např. metoda autogenního tréninku, kdy si člověk uvolní postupně celé tělo).
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida