spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 916. - 920.

 181  182  183  [ 184 ]  185  186  187  188  189  190  191 

Více než 10 let mám problémy se spaním.Nejvíce s usínáním a ráno nemohu vůbec vstát.Většinou se mi to povede až kolem 15hod.Trpím častými bolestmi hlavy.V září mám nastoupit do práce,ale mám strach,že nebudu schopná něco dělat.Je to dost obtěžující.Moje lékařka to semnou 9 let řešila rivotrilem,no a dopadlo to,že jsem musela na léčení ze závislosti.Už nevím,co s tím mám dělat. Jelínková
Váš problém je chronický a jistě jste měla řadu vyšetření, častou příčinou poruch spánku bývají psychické poruchy jako je např. deprese nebo úzkostná porucha. Pokud jste v tomto směru nebyla vyšetřena, po domluvě s obvodním lékařem si zajistěte psychiatrické vyšetření, léčba poruch spánku spojená s psychiatrickými onemocněními je vedena zase jinými léky než je Rivotril. Obecně se na léčení nespavosti doporučují tzv. hypnotika třetí generace, která jsou méně návyková než benzodiazepiny a navozují spánek, který se více blíží přirozenému spánku. Zkusit můžete rovněž lék na nespavost, který obsahuje melatonin, což je látka, která navozuje usínání přirozeným způsobem. Lék se jmenuje Circadin a předepíše Vám ho obvodní lékař. Přezkoumejte, zda opravdu dodržujete pravidla spánkové hygieny, jsou uvedena např. na těchto stránkách. Obecně ale léčba takto chronické nespavosti patří do rukou lékaře, který s Vámi bude v osobním kontaktu a bude mít k dispozici údaje o Vašich vyšetřeních a lécích, které jste již vyzkoušela.
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, zda má na spánek vliv i to, v čem spíme. Pokud ano, je lepší spát nahý, nebo v pyžamu. Předem děkuji za odpověď!
Oděv na spaní by měl být přiměřeně vzdušný, nejlépe z přírodního materiálu, dostatečně volný, aby během noci netísnil. Pokud se Vám lépe spí bez noční košile či pyžama, je to čistě věc Vašeho osobního výběru.
Dobrý den,ráda bych se vás zeptala co mám dělat,abych večer usnula.Je mi 35 let a pokud usnu,spím velmi tvrdě a když mohu,třeba v sobotu,tak i dlouho.Ovšem usnutí je můj problém.Dlouho v posteli jen tak čekám na spánek,pak si rozsvítím třeba hodinu čtu,oči se mi zavírají únavou tak odložím knihu,zhasnu a nic,znovu jen čekám na spánek.Někdy usnu o půlnoci,někdy ve tři ráno a v šest vstávám.Jsem pak vprůběhu dne a hlavně večer unavená.Už odpoledne se mi zavírají oči.Tento problém se u mě oběvil asi před třemi roky,kdy jsem měla psichické problémy,ovšem ty už dávno minuli a neschopnost usnout zůstává.
Porucha usínání, kterou trpíte, se označuje jako tzv. naučená nespavost a je poměrně častá. Vzniká obvykle tak, že za situace, kdy má člověk nějaké stresující období ( jak také popisujete, že se nespavost u Vás na počátku objevila v souvislosti s psychickými problémy) se objeví problémy s usínáním. Psychické problémy pak již jako příčina nespavosti pominou, přesto problémy se súánkem přetrvávají. Důvodem je to, že člověk si vytvoří jakýsi podmíněný reflex, obavu, z toho, že nebude schopný usnout, že bude ráno nevzspalý, unavený, že musí přece vstávát do práce, že bude nevýkonný během dne... Člověk pak uléhá již s úzkostí, nervozitou, že spánek se zase dostaví až pozdě v noci. Čím více se člověk na usnutí soustředí,tím hůře usíná, takže jsou to všechny tyto obavy a napětí, které Vám zabraňuje usnout. Prostředků, jak zvládnout tuto formu nespavosti, je více. Někdy se to podaří člověku samotnému, jindy je ale potřeba pomoc psychoterapeuta- psychologa nebo psychiatra, nejvhodnější formou psychoterapie je tzv. kognitivně behaviorální terapie. Sama můžete udělat to, že budete dodržovat pravidla spánkové hygieny, která najdete např. na těchto stránkách, dále se doporučuje, aby člověk, pokud nemůže usnout, v posteli nepobýval déle než půl hodiny- to znamená, že pokud nemůžete usnout, měla byste za půl hodiny vstát a číst si, ale mimo lůžko, a do postele se pak vrátit, ža budete unavená. Je důležité, aby si mozek vypracoval znovu spojení, že v posteli se spí, nikoliv čte, dívá na televizi a podobně. Dále zkuste růyné uvolňovací metody před spaním, dobře se osvědčuje např. tzv. autogenní trénink, kdy si před spánkem uvolníte celé tělo ( chce to trpělivost, než se tuto metodu naučíte, takže pokud začnete cvičit, nečekejte rychlý úspěch a vydržte). V posteli byste neměla také přemýšlet o starostech, pokud to děláte, doporočuje se během dne si vyhradit povinnou půlhodinku, kdy si budete starostí a myšlenky, která Vás trápí před spaním, probírat a tím pádem je večer už můžete pustit z hlavy. Pokud se Vám problém se spánkem nepodaří vyřešit, nebojte se vyhledat pomoco psychoterapeuta.
Dobrý den, moc Vás prosím o radu a pomoc. Je mi 25 let a už dlouhou dobu mám problémy se spánkem. Trvá mi dlouho, než usnu a když tak se pak budím a ráno jsem unavená. Bohužel bydlím v paneláku, kde je slyšet televize od sousedů, povídání lidí atd. A tak jsem roztěkaná a jak se snažím na ty zvuky nemyslet, je to snad horší. Začala jsem spát se špunty do uší, ale i přes ně některé zvuky slyším. Chodím spát už vynervovaná a spocitem, že se stejně zase nevyspím. Spánkové desatero znám a v rámci možností ho dodržuji. Dokonce jsem si koupila podpůrné prášky s bylinkami Benosen, ale na mě to neúčinkuji. Jsem už moc unavená a to nejen fyzicky, ale běhat po doktorech se mi nechce. Bojím se, že by mi předepsali prášky na spaní, ale na ty si navyknout nechci. Můžete mi prosím poradit? Něco přírodního nebo způsob, jak uklidnit mysl a dokázat nevnímat zvuky, třeba nějakým cvičením? Děkuji Vám moc za ochotu. Verča
Je pravděpodobné, že patříte k lidem, kteří mají vrozeně lehčí spánek, snaději je budí ruch v okolí, vyžadují více klidu ke spánku, snadněji se během noci budí. Kromě toho se ale na Vašich potížích se spánkem určitě podílí i nervozita a úzkost z toho, že opět neusnete, že Vás během noci vzbudí nějaký ruch, že se budete během dne cítit nevyspalá. Všechny tyto úzkosti a obavy zabraňují kvalitnímu spánku. Platí totiž paradoxně, že čím více se na spánek soustředíme, čím více chceme usnout, tím méně to jde. Naše touha usnout a spát dobře vlastně může spánku zabraňovat. Doporučuje se, co nejvíce se od myšlenek vázaných na spánek oprostit, mohou Vám pomoci některé relaxační techniky jako je např.autogenní trénink, kdy si uvolníte před spánkem celé tělo ( je ale potřeba vytrvat a tuto relaxační metodu trénovat delší dobu, protože právě nervozní a napjatí lidé mívají s navozením uvolnění problém, takže to hned nejde), můžete poslouchat relaxační hudbu. Měla byste zachovávat i další pravidla- pokud nemůžete usnout déle než půl hodiny, doporučuje se postel opustit a věnovat se nějaké činnosti mimo lůžko a do postele se vrátit až při pocitu ospalosti. Někomu pomůže i další pravidlo- stanovit si během dne po návratu z práce povinnou každodenní půlhodinku, kdy si buď proberete v hlavě nebo sepíšete starosti, které by Vás pak mohly trápit večer před spaním ( tak si můžete před spaním říci, že už je máte vyřešené). Základní návody, jak pracovat s touto formou nespavosti se dočtete např. v knize Nespavost od J. Praška. Pokud by se Vám nepodařilo dopracovat se úspěchu samostatně, zkuste zvážit psychoterapii, dobře se při léčbě nespavosti uplatňuje např. kognitivně behaviorální terapie.
Moje pětiletá dcera se víc jak měsíc téměř každou noc budí a pláče, že chce maminku.Problém graduje, na dnešek stála u okna a něco nesrozumitelného křičela. Nevím zda u takto velkého dítěte to může být "noční děs". Bojím se aby tyto stavy neměly trvalé následky. jak mám proti tomu bojovat?
Noční děsy se u dětí tohoto věku vyskytují poměrně často, jde o přechodnou poruchu spánku vázanou na dětský věk, takže časem tyto noční stavy ustupují. Děti si je nepamatují, není prokázáno, že by měly nějaký nepříznivý zdravotní dopad na spánek, většinou se neléčí, protože léky mohou mít zase jiné nežádoucí účinky. Pokud jsou stavy ale hodně časté nebo dramatické, dají se na přechodnou dobu na noc podávat léky ze skupiny benzodiazepinů např. Rivotril. Pokud Vaše dcerka během nočních stavů vstává z postele a zastihla jste ji u okna, je nutné zajistit prostředí ložnice tak, aby se nemohla zranit- aby nemohla např. otevřít okno, vyjít na balkon, odejít z bytu,... S problémem častějšího probouzení a volání maminky může být spojená také nějaká změna v životě dítěte - změna rodinných vztahů, zařazení dítěte do školky , nějaké pro dítě stresující zážitky ( což může být třeba i film, strašidelná pohádka atd.). Je důležité zajistit dítěti klidné prostředí před spánkem a pravidelný spánkový režim a jak již řečeno výše potíže by měly časem odeznívat.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba