Moje 82.letá matka trpí dlouhodobou nespavostí.Bere každý večer před spaním 2 tablety Stinloxu, které nezabírají a dožaduje se zvýšení dávek. Mám obavy z předávkování.
Zvyšování dávek opravdu není vhodné, v tomto věku je to již maximální dávka. Maminka by mohla vykoušet lék na nespavost, který je vhodný zejména pro starší lidi, jmenuje se Circadin a jeho obsahem je spánkový hormon melatonin, jehož obsah v těle s věkem klesá a proto jeho podávání může zlepšit spánek. Dále by bylo vhodné ještě zkontrolovat, jaké jiné léky maminka užívá, protože některé z nich mohou být příčinou nespavosti ( např. léky na vysoký tlak krevní). Zkontrolujte také, jaký má matka denní režim- u starších lidí totiž často dochází k tomu, že pro nedostatek denních aktivit pospávají během dne a pak večer nemohou usnout, takže by se to rovněž mohlo podílet na nespavosti. Zapomíná se také, že ve starším věku může stačit už spánek trvající třeba 6 hodin. I psychický stav- deprese, úkostnost- může vyvolávat nespavost a pak by bylo na místě podávání jiných léků než je Stilnox, takže ev. konzultujte i psychiatra. Zeptejte se , zda mamince nebrání v usínání neklid v nohou, protože u starších lidí bývá častější syndrom neklidných nohou, který se může projevovat jako porucha usínání a opět se léčí specifickými léky.
|
|
Dobrý den - je mi 18 let a mám problémy se spánkem. trvá to asi 2 roky připadá mi že se to stupňuje dneska je to už 3. noc co nejsem schopná usnout začínám být strašně vyčerpaná ale nevim co s tím mám dělat prosím poraďte mi
Důležité je pokusit se najít příčinu Vaší nespavosti, co Vám brání v usnutí a spánku. Mohou to být psychické problémy- úzkost, dlouhodobě špatná nálada, nervozita nebo zhoršování nespavosti v souvislosi s nějakými stresy ve škole nebo v osobních vztazích. Příčinou také může být, že jste si vypěstovala strach z nespavosti, ze špatného usnutí a tento strach Vám pak už může automaticky zabraňovat normálnímu spánku. Lidé ve Vašem věku často mají také problém s dodržování spánkové hygieny, mají tendenci ponocovat, mít nepravidlený režim spánku, což pak někdy může rovněž vyústit v nespavost. Všechny tyto možné příčiny je dobré probrat osobně s lékařem. Jako základní pomoc zkuste dodržování pravidel spánkové hygieny ( jsou uvedena např. na těchto stránkách), můžete vyzkoušet různé bylinné čaje ( meduňka, třezalka nebo různé směsi s kozlíkem, chmelem prodejné v lékárnách), potom relaxační cvičení - např. autogenní trénink. Pokud se situace nezlepší, tak musíte potíže probrat osobně s lékařem.
|
|
Dobrý den, prosím o radu. Syn (3 roky) od narození spí velice neklidně. Spí se mnou a manželem v jedné postely, jelikož jako malý skoro nespával, jen mně na rukou, tedy si zvykl s námi. Problém je v tom, že se v noci často budí a pláče, kope kolem sebe a vyvádí, zřejmě se jedná o noční děsy. Začali jsme ho učit spát na jeho postely, ale nakonec stejně skončí u nás. Dělá to už velice dlouho, není to tedy tím, že jsme ho začali nutit spát samotného. Pokud spí s námi, je to lepší, ale i tak se minimálně jednou za noc vzbudí a vyvádí. Je to velice unavující. Jdou noční děsi nějak vyléčit? Nebo z toho vyroste? Kdy? Poraďte mi prosím. Moc děkuji.
Noční děsy jsou u dětí poměrně velmi časté, mívá je až 30% dětí, jedná se přechodnou poruchu spánku, která časem vymizí. Kromě toho také neklidný a přerušovaný spánek mají často děti, u nichž se později projevuje hyperaktivita- to znamená, že jsou během dne hodně pohyblivé, u ničeho nevydrží, špatně se soustředí- patrné to ale bývá spíše až v předškolním věku. Léčba se u dětí žádná nedává, protože léky mohou mít nežádoucí účinky na vyvíjející se mozek. Podle některých výzkumů se také zdá, že děti, které spí v posteli s rodiči, mají horší spánek a více budí. Takže by bylo vhodné opatření, abyste synka naučili spáte ve vlastní posteli, na což má jistě již patřičný věk. Přechodně se sice mohou jeho noční probouzení a noční děsy zhoršit, ale takové zhoršení by nemělo tvat déle než měsíc a pak by se měl spánek spíše zklidňovat.
|
|
Dobrý den,
moje přítelkyně byla zhruba před rokem na kyretáži a od té doby absolutně nespí.Doktor jí řekl, že při anesteziologii došlo k tomu, že dostala větší dávku anestezie.Došlo tím k poškození mozku?Dá se to řešit?Je z Liberce a tam není žádná specializovaná poradna.Mohl byste jí nějakou doporučit?Je na pokraji sil, psychicky je na tom dost špatně a před týdnem se pokusila o sebevraždu.Hledám pro ní jakoukoliv pomoc, prosím poraďte!
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Petra Šrytrová
Je pravděpodobné, že anestesie mohla působit spíše jako nějaký spouštěcí moment nespavosti, než že by to byla jediná a podstatná příčina. Jaký je psychický stav přítelkyně, důležité je jistě vědět , z jakého důvodu měla kyretáž, v jakém byla psychickém stavu před tímto výkonem, zda neměla nějaké problémy se spánkem již předtím a jak se cítila po stránce psychické.... Neboť často to jsou právě psychické problémy a poruchy, které stojí za udržováním nespavosti a jejím prohlubováním. Samozřejmě nelze vyloučit, že přítelkyně se ocitla v tak špatném psychickém stavu na základě dlouhodobé nespavosti. Jako první pomoc je nutno samozřejmě kontaktovat psychitra, což v Liberci jistě není problém. Ten by měl rozlišit duševní stav přítelkyně, podíl nespavosti na jejích potížích a určit léčbu. V některých poradnách pro poruchy spánku vůbec psychitar nepracuje, takže než se budete obracet na poradnu pro poruchy spánku, je nutné psychiatrické vyšetření. Většina poraden vyžaduje doporučení od odborného lékaře, zkuste se obrátit na některou z pražských poraden, kam jistě není problém z Liberce přijet, kontakty jsou uvedeny na těchto stránkách.
|
|
Dobrý den,
Chtěla bych se zeptat na dýchání ve stavu spánku. Dýcháme pusou nebo nosem. Jaké jsou příčiny chrápání. Je proti chrápání nějaký lék.
Také jsem se chtěla zeptat na syndrom neklidných nohou. Jsem v sedmém měsíci těhotenství a svědivost nohou mi nedává spát. Mohu něco užívat nebo udělat pro zmírnění???
Předem velmi děkuji za zodpovězení otázek
S pozdravem
Pavlína Laslofi
Během spánku pokud je průchodnost horních dýchacích cest v pořádku, dýchání spíše nosem. Příčinou chrápání je snížení napětí svalů, které udržují průchodné dýchacíc cesty, dále jakákoliv překážka v dýchacích cestách ( třeba velké mandle, dlouhé patro, odchylky v utváření čelistí a patro jako je vysoké a úzké patro atd., chronická rýma). Častější je chrápání také u obézních. Pokud není chrápání spojené se zástavami dechu, nepředstavuje výraynější zdravotní riziko, ale je spíše nepříjemné pro spolunocležníka. Někdy mohou pomoci náplasti na rošíření nosních otvorů, které se prodávají v lékárně, aparátky, které se nasazují na dolní čelisti ( většinou po poradě s ortodoncií), někdy pomůže už jenom změna polohy- spát např. na boku. Dále může pomoci výkon na měkkém patře, pokud je zjistěno, že je prodloužené a že může být příčinou chrápání- nutné je vyšetření ORL lékařem, který tento zákrok pak provádí, dělá se často laserem.
Co se týká syndromu neklidných nohou, v těhotenství se poměrně často objevuje, může být spojený s chudokrevností nebo nedostatkem železa, proto jako první věc poproste lékaře o odběr krevného odběru, železa, ferritinu a transferrinu, pokud by byly zjistěny změny, dalo by se pomoci podáváním železa. Jiná léčba během těhotenství nepřipadá příliš v úvahu, někdy pomohou mírnit neklid masáže nohou, obklady - spíše studené, někomu pomůže nepříjemné pocity "rozchodit ", ale je to jistě svízelná a nepříjemná potíž. Je však pravděpodobné, že po porodu se potíže zmírní nebo zcela vymizí.
|
|