Trpím syndromem neklidných nohou, na který užívám madopar odpoledne a večer. Předtím jsem často nespala i celou noc. Nyní usínám velmi špatně i 2 a více hodin. Poté se každé 2 hodiny probouzím. Přitom neklid nohou se velmi zmírnil. Když ulehnu, nemám pocit, že bych vůbec měla spát. Přes den jsem unavená a ospalá, ale neusnu. Dříve jsem na neklidné nohy uživala Rivotril, není možné, že by příčionou neustálého buzení byl Madopar? Také musím sdělit, že jsem úzkostné povahy a trpím občas depresemi. Užívam Citalopram. Mohla bych se eventuelně objednat na vyšetření do Brna? U nás spánkové centrum není. Jsem z Olomouce. Děkuji za odpověď.
Oba dva léky vzácně mohou zůsobovat zhoršení spánku, takže samozřejmě tento podíl na vaší nespavosti nelze zcela vyloučit. Na syndrom neklidných nohou lze podávat i léky ze skupiny tzv. agonistů dopaminu. Samozřejmě u syndromu neklidných nohou je také potřeba vyšetření krevního obrazu a hladiny železa, protože jeho nedostatek může potíže zhoršovat. Dále je také nutné neurologické vyšetření, aby se vyloučilo, že syndrom neklidných nohou u Vás není spojen s jinou chorobou, např. onemocněním nervosvalovým. Poraďte se o tom s lékařem, který Vás ošetřuje. Poradna pro poruchy spánku je v Brně, adresu najdete na těchto stránkách, můžete je zkusit kontaktovat.
|
Již delší dobu trpím nespavostí. Asi půl roku užívám Stilnox 1/2 tablety. Zřejmě jsem již závislá. Včera jsem si jej nevzala s předsevzetím že musím unsout bez tablety. Bohužel vůbec jsem neusnula. Ráno jsem byla strašně unavená. Když si tabletu večer vezmu tak se alespoň 5 hodin vyspím, ale cítím se unavená i přes den. Nevím jestli to nemá souvislost s tím, že před 5 týdny jsem začala užívat Asentru, měla jsem trochu rodinné problémy a objevily se mi stavy úzkosti a strachu. Léky mi zatím předepsala praktická lékařka, ale já jsem se již sama objednala na psychiatrické vyšetření tak doufám, že se vše obrátí k lepšímu. Nemohu se stále srovnat s tím, že jsem pořád unavená, nic mě nebaví, co jsem dříve měla jako koníčka (turistika, cyklistika) nyní nezvládám. Co si o mém stavu myslíte? Děkuji.
Určitě jste udělala správně, že jste se objednala na psychiatrické vyšetření, abyste svoje potíže probrala s psychiatrem, samozřejmě obvodní lékařka může mít pravdu a na Vaší nespavosti se může podílet deprese spojená s úzkostí. Je potřeba počítat s tím, že Asentra, stejně jako jiná antidepresiva, začínají účinkovat až po určité době podávání /(většinou za 3 týdny), poté (ale někdy až po delší době podávání, proto je nutná trpělivost) lze čekat i příznivé ovlivnění spánku, pokud skutečně Váš problém byl s depresí spojen. Co se týká možné závislosti na Stilnoxu, dávka 1/2 tbl není zas tak vysoká a doba podávání tak dlouhá, aby se u Vás vyvinula výrazná závislost. U lidí, kteří trpí nespavostí spojenou s úzkostí, je nutné vzít v úvahu, že jen samotný fakt, že dnes si člověk lék na spaní nevzal, může vzbudit úzkost z neusnutí, obavy z nevyspání- tedy, že vlastně si člověk vytvoří také takový psychický návyk na to, že tableta na spaní je nutná a že mu pomáhá. Pokud jste se do řešení své nespavosti takto s odhodláním pustila, bylo by dobré vyhledat také psychologa- psychoterapeuta ( někdy to může být i psychiatr) a pracovat na Vašich psychických problémech, které způsobují nespavost, nejen pomocí léků, ale také pomocí psychoterapie- protože léky bude potřeba někdy zase vysadit. Dobrou formou psychoterapie, která se osvědčuje při nespavosti, je např. kognitivně behaviorální terapie, ale samozřejmě mohou pomoci i jiné metody. Vaše únava pravděpodobně bude spojená s nevyspáním, možná ale i s depresí, a až se podaří tyto problémy zvládnout, určitě se budete zase moci věnovat svým oblíbeným aktivitám.
|
Trpím dlouhodobě nespavostí, bez prášku neusnu, někdy nepomůže ani prášek. Pokud se mi podaří usnout, spím celou noc.
Záleží na příčině Vaší nespavosti. Nejčastější příčinou bývá tzv. naučená nespavost, kdy člověk vlivem nějaké situace, kdy nemůže usnout, získá obavy, že tyto problémy se spánkem budou dále trvat, že nebude schopný usnout ani další noc, že bude ráno nevyspalý atd. Člověk uléhá již s pocitem napětí a úzkosti, což spánku spolehlivě zabraňuje. Dá se říci, že čím více se snažíme usnout, tím více tato naše snaha spánek oddaluje. Dlouhodobé řešení této nespavosti by nemělo spočívat jenom v podávání léků na spaní, ale také v psychoterapii, kterou poskytuje psycholog nebopsychiatr. Nevím, zda jste někdy postoupila psychologické nebo psychiatrické vyšetření, pokud ne, bylo by to vhodné. Tito odborníci vyloučí také, že za vaší nespavostí nejsou další možné příčiny ( deprese atd).
|
Dobry den, rada bych se zeptala, jestli je nejak resitelny problem nemoznosti usnout vedle nekoho. Nesouvisi to nijak osobne s danou osobou. Je to stav, ktery trva uz od detskych let a neni to nic osobniho. Je pro tuto poruchu spanku nejaky specialni vyraz, popripade reseni?
Váš problém není obvyklý, nelze to hodnotit jako poruchu spánku. Zajímavý je důvod Vašeho problému, nejspíše by Vám ho mohl pomoci nalézt psycholog. OdpoVěď bude zřejmě v nějakých vašich špatných zažitcích nebo ve vaší osobnosti. Pokud Vás to trápí a chcete najít nějaké řešení, nezbývá Vám opravdu než to podorbně probrat s psychologem. Řešení bude závislé na příčině.
|