Dobrý den, můj dotaz se týká oblasti gynekologie a imunologie. Od 12 let jsem mela menzes, ve 13 letec prestal, rok jsem brala hormonalni injekce, pak menzes pokracovala, ale ja zacala brat antikoncepci, tu jsem bez prestavky brala do ted, je mi 27 let. Behem toho jsem mela kazdorocne opakovane kvasinkove zanety v pochve. Letos to byly premnozene E-coli, ktere byli jak v pochve, tak v mocovem mechyri a prezili tam bohuzel i 1g antibiotika augmentin:( Navic na cipek se presidluji bunky z delohy... Jsem bezradna, stale si musim zasouvat nejake cipky, protoze mi zjisitili, ze pochve nemam navic zadny lactobacilus... Muj sexualni zivot tim dost trpi, mam staleho partnera, jsme spolu 5 let a za tu dobu se vpodstate kazdy druhy mesic musim lecit... Dalsi veci je ma imunita, co chvili mam zanet v uchu, v krku, gynekologicky... Jsem z toho nestastna. Prosim, poradila byste mi, co dělat? Dekuji. Prusvicova
Tato poradna se věnuje problémům spánkových poruch, Vaše potíže vyžadují poradu gynekologa nebo imunologa, prosím směřujte své dotazy na tyto odborníky.
|
|
Dobrý den,chtěla bych poprosit o radu. Mám dvouměsíční dceru.Po návratu z porodnice /asi 14 dní/ krásně spinkala.Potom se to zhoršilo. Už 7 týdnů každý večer nemůže usnout.Koupu ve stejnou dobu,ukládám do postýlky taky stejně a pořád se to nelepší.Pláče i 4 hodiny v kuse. Když jsem ji zkoušela pochovat okamžitě přestala,tak ji nechávám vyplakat. Usne vyčerpáním ale až kolem 23 hodiny .Potom spinká celou noc a budí se až ráno kolem 7 hodiny.Jen ji nakojím a spinká dál.Prospí mi celé dopoledne.Nevím si rady,jak ji mám režim otočit,aby mi usínala večer a dopoledne byla vzhůru.Moc prosím o radu.je to vyčerpávající jak pro miminko tak i pro mne.Předem děkuji za odpověď.
Už v kojeneckém věku se může v některých případech projevovat určitá preference doby spánku- jako v dospělosti někdo bývá večerní typ nebo ranní typ, mohou někdy tyto znaky být patrny od malička. Uměle tento rytmus zatím příliš změnit nemůžete. Mohla byste zřejmě navodit dřívější usnutí tím, že byste dcerku vzala do náruče, usnula by u Vás atd., ale správně ji učíte režimu, kdy má usnout samostatně ve své postýlce. Pak je zase výhoda, že spinká celou noc a do dopoledne, tudíž celkový počet hodin spánku má určitě normální. Je dost pravděpodobné, že časem, až se naučí, že bude usínat sama a nebude už tolik plakat, se jí doba usínání zase posune na dřívější čas. Zatím byste měla tento její režim respektovat, mnohem vyčerpávající je, když se děti budí mnohokrát za noc a pláčou, protože si nenavykly usínat samostatně.
|
|
Špatné večerní usínání
Špatné večerní usínání může být způsobeno především nervozitou, úzkostí, strachem z toho, že člověk opět neusne, že se ráno probudí nevyspalý, bude mít problémy v práci atd. Při této nejčastější formě nespavosti může pomoci psychoterapie, tedy můžete vyhledat psychologa, který by s Vámi rozebral možné příčiny a také způsoby pomoci- což jsou např. uvolňovací cviky před spaním, poslouchání relaxační hudby, metoda autogenního tréninku, kdy si člověk uvolní celé tělo a podobně. O tato uvolňovací cvičení se můžete pokusit sama. Pokud tato opatření nezaberou, je pak potřeba psychoterapie, která Vám pomůže potlačit pocity strachu a napětí vázané na dobu usínání.
Kromě této nějčastější formy nespavosti může být porucha usínání způsobená psychiatrickými problémy, užíváním různých léků nebo se může jednat o jinou poruchu spánku. V tomto rozlišení Vám pomůže porada s lékařem.
|
|
Dobrý den,asi již 15let trpím ve spánku zvláštní reakcí, která se dostavuje max do 02,00h a to každou noc. Mé tělo se vzbudí a jakoby mu něco chybělo, něco mě donutí přjít do kuchyně a něco sníst, většinou je to suché pečivo. Nemám hlad ani chut, je to jen neovladatelná potřeba něco sníst. Pak konečně tvrdě usnu do rána. Pokud se mi podaří usnout odpoledne, stane se to takéž!
Je to pocit, ktarý nedokážu zvládnout a mé tělo je bez vůle. Myslím si, že dojde ke snížení hladiny krevního cukru v krvi a tím i k této reakci. Bohužel nevím co to vyvolává.
Děkuji za odpověd Alena
Vaše potíže se označují jako syndrom nočního ujídání a trápí především ženy. Jeho příčina není dosud přesně známa, není jisté, zda jde spíše o poruchu spánku nebo o poruchu příjmu potravy (jak popisujete, že Vás nějaký vnitřní impusl nutí k jídlu). Byly prokázány různé odchylky v hormonech, které řídí chuť k jídlu, ale přesto podstata těchto potíží zůstává zatím neobjasněna. Stejně tak je to s léčbou, zkoušejí se různé léky - s různým efektem. Pokud Vás tato porucha opravdu výrazně trápí a narušuje Vám spánek (někdy vede k přibírání na váze), doporučuji se poradit s odborníkem v poradně pro poruchy spánku, můžeme Vám navhrnout nějaké vyšetření a léčbu- musíte být ale připravena na to, že léky se opravdu musí vyzkoušet a ten první nemusí zabrat.
|
|
Dobrý den,
po odstranění dělohy, histologické výsledky byly pozitivní. Operací vyvolaný přechod se projevuje nespavostí. Večer usnu a budím se asi ve 2 hodiny v noci. Mohu užívat nějaký přípravek obsahující malatonin. Co byste mi prosím doporučili? Děkuji za odpověď.
K podávání melatoninu při nádorových onemocnění je zatím potřeba se stavět s opatrností, proto se poraďte s gynekologem, závisí i na typu nádorového onemocnění a pokud se nádor vyřešil operací, domnívám se, že terapii melatoninem můžete vyzkoušet. Další možností by pak bylo podávání léků na spaní ( tzv. hypnotika - např. Stilnox) nebo pokud by se u Vás na nespavosti podílely i další faktory např. úzkostnost nebo deprese, pak by Vám mohly pomoci léky, které cíleně ovlivňují tuto složku psychiky.
|
|