spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 856. - 860.

 171  [ 172 ]  173  174  175  176  177  178  179  180  181 

Pracuji každý den od 19.30 hod. do půl 4 raní 6 dnů v týdnu. . Spát chodím kolem 4 hod plus mínus 1/2 hod. Ráno stávám v 7 s dětmi a znovu si jdu lehnout kolem 8 hod. a stávám kolem poledne a to sotva se přinutím otevřít oči a vstát, ale domácí povinnosti mi nedovolí déle spát, i když někdy si tělo poručí a spím třeba do 14 hod. Chtěla bych se zeptat jestli organizmu tento denní spánek stačí, protože ze všech stran slyším , jak je důležitý noční spánek. Je mi 39 let , mám 3 děti a nerada bych si zahrávala se zdravím. Předem velice děkuji za odpověď. Jana
Doba spánku, kterou každý potřebuje, je individuální, někomu stačí 5 hodin, jiný potřebuje 10 hodin. Nezáleží tedy na celkové době spánku, ale na tom, zda Vám tato délka spánku stačí.- to znamená, zda se cítíte odpočinutá, jste přiměřeně psychicky a fyzicky výkonná, nejste ospalá, máte přiměřenou náladu atd. Pokud to pro Vás platí, pak je jasné, že doba spánku je pro Vás přiměřená, i když je mimo noční čas. Pokud jste unavená, zkuste si nějak zařídit denní povinnosti, abyste mohla spát např. do 14. hodiny.
Dobrý den, poslední dva týdny se pravidelně budím v noci mezi 3:00 a 3:30 ráno. Zajímalo by mě, čím to je a jak docílit spánku bez probuzení v tuto hodinu. Děkuji
Pokud jde jenom o krátkodobou záležitost ( 2 týdny), je pravděpodobné, že tato potíž zase odezní. Příčin může být více, může to být psychické nebo fyzické přetížení nebo dopad nějakých starostí, které Vás dlouhodobě trápí. Zkuste před spánkem pít bylinkový čaj- nejlépe třezalku, ev. meduňku, pravidelně alespoň 2-4 týdny, účinek se nemusí dostavit hned, proto vyčkejte tuto dobu. Zkuste více odpočívat, pokud máte sedavé zaměstnání , tak zařadit i více pohybu, zařadit také lehčí stravu, bylinkové čaje můžete pít i dvakrát denně. Prostě zajistit si takové pročištění organismu a odpočinkový režim. Pokud bude problém přetrvávat, pak byste se poradila s lékařem. Je ale možné, že tato opatření pomohou.
Který lék, pokud je nutné jeho užívání, má nejmenší škodlivé účinky? Proč lékaři odmítají na nespavost předepisovat Melatonin? Je nespavost Nemoc? Pokud ano, proč nejsou potřebné léky hrazeny pojišťovnami, když nespavost údajně způsobuje vážná zdravotní rizika?
Pokud máte na mysli,který z léků na nespavost má nejmenší nežádoucí účinky, potom jsou to tzv. hypnotika 3. generace, mezi která patří firemními názvy Stilnox, Hypnogen atd. Přesto ani tyto léky se nedoporučují pro dlouhodobé podávání, protože i ony mohou mít vedlešjí účinky. Podávají se ne přechodnou dobu a během této doby je potřeba diagnostikovat příčinu nespavost a tu se snažit cíleně ovlivňovat. Většinou je nutné psychologické a psychiatrické vyšetření, protože častou příčinou nespavosti bývá i úzkostnost, deprese a ty se dají léčit jinými léky a psychoterapií. Melatonin má ve srovnání s klasickými hypnotiky minimální nežádoucí účinky, neřeší ovšem všechny formy nespavosti. Obvodní lékaři nemají žádný důvod, proč melatonin, resp. lék Circadin nepředepisovat, pokud s tím má Váš obvodní lékař problém, jde o individuální záležitost a zeptejte se jiného obvodního lékaře. Nespavost rozhodně nemoc je. Proč nejsou léky na spánek hrazeny pojišťovnou je otázka, kterou adresujte pojišŤovně - strategii, které léky hradit a které ne, určuje pojišťovna nikoliv lékaři. Z čeho tato strategie vychází, mi není známo. Stejně tak nejsou např,. hrazeny léky na migrénu, což je také velmi nepříjemné onemocnění.
Zdravím. Již 17 let trpím potížemi usínáním. Když usnu, spím dobře,ale pokud si nevezmu půlku hypnogenu, usnu až kolem 7.hod ranní
Jako u každé nespavosti je potřeba i při Vašich problémech zjistit hlavní příčinu. Pokud se léčíte s nespavostí takto dlouhodobě, je nutné, abyste se obrátila s žádostí o podrobnější vyšetření již na nějakou poradnu pro poruchy spánku. Obecně se takto dlouhodobá léčba nespavosti nedoporučuje, hypnotika se mají podávat jenom na přechodnou dobu, během níž se zjišťuje hlavní příčina nespavosti - ta může nejčastěji spočívat v psychické oblasti, to znamená, že spánku brání úzkostné potíže, napětí, stres, strach, že člověk neusne nebo může jít i o projevy deprese či jiné psychické poruchy, která potom vyžaduje podávání speciálních léků, které upravují potíže. Mohla se již u Vás vyvinout i nějaká forma závislosti na podání Hypnogenu, těžko říci, zda opravdu na tělesné úrovni nebo jenom na psychické úrovni- tedy když nespolknete pilulku, máte strach, že neusnete a pak opravdu neusnete, protože tento strach nástupu spánku brání. Vhodné je i psychologické a psychiatrické vyšetření.
Dbrý den, je mi 21 let a nespavost mám tak 3 roky. Projevuje se špatným usínáním usínání(i dvě hodiny), probouzím se v noci a pak už neusnu tak 3hodiny a také dřívějším probouzením.N emám ji z toho, že bychbyl nějak neštastný nebo něco pobobného, ale spíš když jdu spát tak už myslím na to kdy usnu anebo myslím na nějakou myšlenku často triviální věc nad kterou bych nikdy tak dlouho nemysle. Zatím jsem tohle nikdy neřešil, ale už mně to štve a tak se chci zeptat co mi můžete poradit, popř. který doktor je pro mně vhodný(zda psychlog nebo neurolog) Za odpověď bych vám byl vděčný
S největší pravděpodobností se jedná o tzv. naučenou nespavost, která začíná při problémech s usínáním např. za nějaké stresující situace, ale přetrvává i pak, protože člověk si podvědomě zafixuje obavy z toho, že neusne, chodí do postele již s úzkostí a napětím, v posteli čeká na spánek, a ten se nedostavuje, protože často o co více chceme usnout, o to více to nejde. Takže strach, obavy, úzkost, napětí zabraňují spánku. Můžete se naučit různé uvolňovací metody ( autogenní trénink, relaxační hudba atd.) a měl byste striktně dodržovat pravidla spánkového režimu- najdete je např. na těchto stránkách. To znamená, rozhodně byste neměl v posteli např. číst, pracovat na počítači, dívat se na televizi atp., postel byste měl po půlhodině opustit, pokud nemůžete usnout a vrátit se do ní zase až při pocitu ospalosti. Pokud se Vám večer přemílají problémy v hlavě , doporučuje se zavést povinnou půlhodinku během dne ( např. po příchodu z práce), kterou si vyhradíte na probírání svých problémů, tudíž, když se odeberete večer do postele, můžete tyto starosti již vypustit z hlavy, protože jste je již promyslel přetdím a neruší Vás při usnutí. Pokud chcete více informací, doporučuji knížku Nespavost, kterou napsal J. Praško. Pokud na Vás žádné z uvedených opatření nezabere, doporučuji vyhledat psychologa, psychoterapeuta, který by Vám pomohl potíže řešit. Nejvíce doporučovanou formou psychoterapie je tzv. kognitivně behaviorální terapie, ale mohou samozřejmě pomoci i jiné druhy.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba