Dobrý den,
poslední asi 3 roky se mi postupně zhoršuje spánek. Večer ulehnu do postele, předtím např. usínám u TV, ale jakmile si lehnu do peřin, tak se málokdy stane, že bych rychle usnula (musím např. být po větší fyzické zátěži), po běžném dni ulehnu a většinou cca hodinu až dvě se převaluji z boku na bok.
Přestože mám pocit, že jsem ospalá, tak jakmile si lehnu, vyrojí se mi najednou spousta myšlenek, tlačí se jedna přes druhou a já už vím, že opět jen tak neusnu, což mě naštve a ještě se to zhorší (právě proto usínám bez problémů např. po celodenním výletě na kole, protože tělo je tak unavené, že usnu téměř okamžitě - jenže to je v pracovním týdnu nereálné častěji praktikovat).
Studuji VŠ, takže v době zkouškového období a při začátku semestru jsem k tomu navíc ve stresu, abych vše stihla a zvládla, tedy spánek opravdu potřebuji, ale asi díky stresu je ho ještě méně. Stává se mi potom, že se učím nebo si jen čtu a u toho usnu.
Komplikuje to ještě to, že mě snadno probudí jakýkoli ruch, ať už se jedná o něčí chrápání nebo mlaskání ze spánku, auta na silnici, nebo tuplem tradiční hluk v nočních hodinách na koleji.
Zkoušela jsem špunty do uší, které pomohly na probouzení v noci, ale vadí mi při usínání - mám pocit, že mě moc tlačí. Připadám si jako přecitlivělá "princezna na hrášku", ale už kvůli škole spánek prostě potřebuji.
Zkoušela jsem pít různé čaje na uvolnění, aromaterapii, ale bez většího efektu, proto bych se chtěla zeptat, zda existuje něco, co bych pro sebe mohla ještě udělat, nebo mám už jít za lékařem a nechat si napsat nějaká hypnotika?
Děkuji předem za odpověď, Veronique.
Pravděpodobně trpíte formou nespavosti, která je velmi častá a označuje se jako tzv. naučená nespavost. Je způsobená tím, že člověk začne mít obavy, že neusne, že se dobře nevyspí, další den bude ospalý atd., vybuduje si takový podmíněný reflex, který zabraňuje normálnímu usínání. Můžete se snažit tyto potíže ovlivnit sama- doporučují se různé relaxační metody před spaním / např. autogenní trénink, relexační hudba/, v posteli byste se neměla převalovat, pokud do půl hodiny neusnete, doporučuje se postel opustit a věnovat se činnosti ( např. četbě) mimo lůžko a do postele se vrátit až při ospalosti. Dále je samozřejmostí dodržování zásad správné spánkové hygieny, které jsou na těchto stránkách. Během dne byste si měla vyčlenit půlhodinku " na starosti", měl by to být povinný čas, kdy se budete věnovat přemítání o starostech, které se Vám mohou večer honit hlavou a zabraňovat usnutí. Pokud chcete vědět více o této poruše, přečtěte si např. knihu Nespavost, kterou napsal J. Praško. Pokud se Vám nedaří zvládnout problém se spánkem, navštivte psychologa nebo psychiatra, který by Vám měl doporučit vhodnou formu psychoterapie.
|
|
Dobrý den, mám přítele, který často trpí nevyspáním se. Konkrétně - probudí se např. ve 3hod ráno, naprosto čilý, ale po dvou až třech hodinách je totálně unavený, usne třeba na hodinu, ale celý den je "k ničemu", protože průběžně spí a je prostě "nepoužitelný", protože je hrozně unavený. Takhle je to i několik nocí za sebou. Často ho bolí hlava, zívá, má pocit cukání v hlavě, byl na vyšetření na neuro, na očním, všude mu tvrdí, že je naprosto v pořádku, ale mně se to nezdá. Nějakou příčinu to přece mít musí? Velice mu to omezuje život, nemůže si nic plánovat, protože nikdy dopředu neví, zda se zrovna vyspí nebo ne. Můžete mi poradit čím by to mohlo být, příp. kam se můžeme obrátit o pomoc? Moc vám děkuji, Kurešová
Častou příčinou předčasného ranního probouzení bývají deprese. Nepíšete, zda přítel byl i na vyšetření psychologickém a psychiatrickém, ale předpokládám, že ano, protože to patří k standardnímu vyšetření u nespavosti tohoto typu. Pokud tedy má vyloučeno, že se jedná o depresi, zbývá ještě navštívit poradnu pro poruchy spánku, protože je potřeba zvážit natočení nočního spánkového záznamu, přítele může v noci rušit např. zhoršené dýchání během spánku nebo pohyby nohama, o kterých nemusí přítel vědět. Zda je noční vyšetření vhodné, musí rozhodnout lékař specializovaný na tuto problematiku.
|
|
Dobry den, pritel casto za spani skripe zubama. Ja mam spanek celkem slaby jeho skripani je pro me dost rusivy a nervy drasajici element. Muzete mi poradit, co s tim? Dekuji
Skřípání zubama ve spánku se léčí velmi obtížně. V podstatě se léčba doporučuje jen v případech, kdy skřípání zubama vadí dotyčnému člověku- to znamená přítel by musel mít nějaké problémy jako je pocit neosvěživého spánku, nevyspání, ospalost během dne nebo bolesti hlavy, obrušovaly by se mu nadměrně zuby. Zkoušejí se léky ze skupiny benzodiazepinů, někdy však příliš nezabírají a mohou mít také nežádoucí účinky. Skřípání zubama mohou zhoršovat nebo provokovat poruchy utváření chrupu, proto je vhodné poradit se se zubním lékařem. Také lidé, kteří mají více dynamické povolání, jsou hodně v napětí během dne, častěji skřípou ze spánku zubama, někdy je vhodné zařadit různé relaxační cvičení ( např. autogenní trénink).
|
|
Mám potíže se spánkem, ráno se cítím neodpočatý. Od 18-ti let pracuji v noci, teď jsem si ale nechal prac. dobu upravit tak, že dělám do půlnoci. Je možné mít při těchto potížích denní rytmus mastaven tak, že budu chodit spát pravidelně v 01:OO hod. Předem děkuji za odpověď. M.Roháč.
Pro nastavení tohoto spánkového režimu, pokud se Vám nedaří usínat samovolně po návratu z práce, můžete použít melatonin, což je spánkový hormon, který se používá při léčbě poruch časování spánku během dne, často i při směnném režimu, a při léčbě nespavosti. Melatonin existuje buď ve formě výživových doplňků (které ale u nás nejsou na trhu) anebo lze použít lék Circadin, který je u nás registrován na léčbu nespavosti a předepíše Vám ho obvodní lékař. Vezmete si 1 tabletu asi hodinu před požadovaným nástupem spánku, užívání by mělo trvat měsíc až 2 měsíce, je to individuální, účelem je nastavit Vaše biologické hodiny na tuto dobu usínání.
|
|
Před týdnem mi zemřela maminka,a od té doby špatně spím,jen 3 hodiny.Doktor mi předepsal Lexaurin 1,5 ale ten nezabírá.Moc prosím o radu,jak se vrátit k normálu.Za odpověd moc děkuji.Znamenáčková
Můžete zkusit přímo léky na spánek , předepíše Vám je obvodní lékař, je to např. Stilnox nebo Hypnogen, další možností je vzít si 2 tbl Lexaurinu na noc. Je velmi pravděpodobné, že vaše nespavost je přímou reakcí na úmrtí matky, a že odezní, 3 dny je stále krátká doba.
|
|