spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 826. - 830.

 161  162  163  164  165  [ 166 ]  167  168  169  170  171 

Může pacient s diagnistikovanou Narkolepsii (pobíra na tuto diagnozu inval.důchod) ručit 100% za bezpečnost 8 měsičního dítěte?Má také unavový syndrom. Děkuji za odpověd.
Tuto situaci je nutné posuzovat případ od případu. Závisí na tíží příznaků narkolepsie, řada pacientů je při léčbě ve velmi dobrém stavu a jsou schopni přiměřeného fungování během dne, jiní pacienti ale mají nemoc více rozvinutou, trpí záchvaty náhlé spavosti anebo poklesu svalového napětí, což by samozřejmě mohlo péči o kojence negativně ovlivňovat. Vaše otázka je příliš absolutní- problém je, že pravděpodobně žádný rodič není schopen ručit 100% za bezpečnost svého dítěte - dětské úrazy jsou velmi časté a stávají se bez souvislosti s onemocněním rodičů či pečovatelů.
Dobrý den,mám čtyřletou dceru a budí se mi tak čtyřikrát za noc.Zřejmě hlavní problém je v tom, že nechce spát sama v posteli.Večer usíná sama bez problémů, ale přijde desátá, začne vstávat z postele a tak to nějak provstává až do rána.Snažím se vydržet a odvedu ji vždy zpět do jejího pokoje, ale mám obavy, že se to pořád zhoršuje, místo zlepšování. Pokud bych ji pustila k nám do postele nebo si k ní přilehla, spí celou noc. Všichni mi radí, že s ní mám spávat, že je ještě malá, ale já tento názor nesdílím.Navíc pokud spím s ní, je na mě celou noc nalepená a nevyspím se už vůbec a myslím, že ona taky ne.Mám ale zároveň strach aby se to nějak nevyhrotilo trvá to už asi měsíc.Dříve jsem to řešila tak (asi špatně), že jsem si k ní po jejím prvním nočním probuzení přelehla a pak už spala až do rána.Děkuji za radu Adéla
Je velmi pravděpodobné, že kolem desáté se dcerka na chvíli vzbudí , což není samo o sobě nic nenormálního, ale zjistí, že jí chybíte, a proto se vydá do vaší ložnice. Určitě máte pravdu, že je potřeba tuto situaci řešit a dcerku naučit spát samostatně celou noc, v tomto věku není důvod, proč by to neměla sama zvládnout. Musíte jí vysvětlit, že už je velká, že ji máte stále stejně ráda atd.,, ale že prostě již nastal čas, kdy budete spát odděleně. Máte pravdu i v tom, že spánek dítěte a rodiče ve společné posteli čatso bývá méně kvalitní. Jenom se změnou tohoto režimu byste měla mít trpělivost, asi to bude nějaký čas trvat, než dcerku zlozvyku odnaučíte, koneckonců sama píšete, že jste ho spíše posilovala a často jí povolila. V tomto věku by přístup k dítěte měl být důsledný, ale laskavý, založený na vysvětlování. Pokud si nebudete vědět rady, jak na to, požádejte o pomoc dětského psychologa.
Dobrý den, je mi 44 let, nikdy jsem neměla se spánkem sebemenší problémy a teď již delší dobu, kdykoliv se v noci vzbudím, tak mezi půl třetí až čtvrtou, nikdy už neusnu. Je to pro mě velmi nepříjemné. Děkuji za odpověď.
Příčina předčasného ranního probuzení může být v některých případech spojena s příznaky deprese, třeba i lehčího stupně, psychický stav se může odrazit jenom na poruše spánku takovéhoto typu. V některých případech se ale tato předčasná probuzení vyskytují bez zřejmé příčiny a léčba bývá většinou svízelná, protože léky na spánek nestačí už tuto ranní dobu svou účinností pokrýt. Pokud problém trvá už delší dobu, jak píšete, měla byste pro jistotu podstoupit psychologické nebo psychiatrické vyšetření, aby se vyloučily depresivní potíže, které by vyžadovaly speciální léčbu. Pokud máte pocit, že to nemůže být Váš případ nebo toto vyšetření odmítáte, zkuste alespoň udělat nějaké změny v životosprávě, více odpočívat během dne, vyhnout se po nějakou dobu stresům- prostě dopřát organismu možnost uvolnění a odpočinku, zařadit pití bylinkových čajů ( např. třezalka, meduňka, ale prospěšné mohou být i čaje zlepšující funkci jater- např. ostropestřec mariánský) protože je možné, že Vám takto signalizuje svoje " přetažení" .
Dobrý den,je mi 45 let a vlastně si vůbec nepamatuji,kdy naposled jsem večer usnula a bez přerušení spánku se ráno vzbudila odpočatá.Jsem typická sova,pokud se někdy donutím jít spát před půlnocí,buď se mi usnout i pár hodin nepodaří,nebo sice usnu,ale maximálně po třech hodinách se vzbudím a opět se kdovíjak dlouho převaluji.Běžně chodím spát i po jedné,ráno mohu vstávat většinou až kolem osmé hodiny,ale vzhledem k tomu,že se často i třikrát za noc vzbudím(trápí mě i syndrom neklidných nohou),jsem věčně nedospalá,taky aby ne,po čtyřech hodinách spánku a ještě přerušovaných .U lékaře jsem nebyla,z prášků mám strach,zkoušela jsem jen čaje,bylinky a přírodní preparáty,ale nic nezabralo.Byl by i v mém případě vhodný lék s melatoninem?A nemá nějaké vedlejší účinky včetně závislosti?Děkuji
Vaše nespavost může souviset se syndromem neklidných nohou, pokud, jak píšete, máte na něj podezření. Tuto diagnozu by Vám měl stanovit lékař, pokud opravdu syndromem neklidných nohou trpíte, bylo by vhodné i neurologické vyšetření, protože syndrom neklidných nohou se může sice vyskytovat jako samostatné ( někdy dědičné) onemocnění, ale může také být součástí některých neurologických poruch, které je třeba vyloučit. Při syndromu neklidných nohou může být také problém v nedostatku železa, takže váš obvodní lékař by Vám měl vyšetřit krevní obraz, hladinu železa a feritinu. Při nedostatku železa by Vám pomohlo jeho dodávání, pokud máte hladinu a zásoby železa normální, pak se neklidné končetiny léčí speciálními léky- které předepisuje většinou neurolog. Proto s návštěvou lékaře neváhejte, protože syndrom neklidných nohou se bylinkami a přírodními preparáty příliš neovlivní a může Vám to opravdu velmi narušovat spánek. Dále je možné, že máte tendenci k posunu spánku do pozdějších hodin - z Vašeho popisu neodhadnu, zda chodíte spát pozdě kvůli neklidu v nohou a nemožnosti usnutí nebo Vám pozdější hodina prostě lépe vyhovuje. Pokud by to tak bylo, pak by Vám léčba melatoninem mohla rozhodně pomoci. Melatonin je u nás v současné době k dispozici ve formě léku, který se jmenuje Circadin a předepisuje ho obvodní lékař. Podání je vhodné asi 1 hodinu před požadovaným začátekm spánku. Vedlejší účinku nemívá nebo jenom zanedbatelné a závislost na něj nevzniká.
Dobrý den! Nezdá se mi, že bych měl nějak špatný spánek. Většinou usnu skoro okamžitě potom co si lehnu, ale někdy je to obtížnější. Ale hned jak se probudím, citím únavu, probudím se hned ze špatnou náladou a cítím se mizerně celý den. Trvá to už delší dobu. Nevím jestli je to porucha spánku, nebo spíše nějaká porucha osobnosti.. Děkuji za odpověď.
Nemyslím, že by to byla porucha osobnosti, ale spíše by to mohla být nějaká porucha nálady. Zrovna tak se ovšem nedá vyloučit, že Váš spánek během noci něco narušuje- Vy si to nemusíte vůbec uvědomovat, protože pokud je spánek rušený jenom krátkými probouzeními, člověk to vůbec nezaznamená, nepamatuje si to, ale výsledkem je, že se probouzí unavený a nevyspalý. Takovou poruchou spánku mohou být např. opakované pohyby nohama ve spánku nebo zhoršené dýchání. Jedinou možností, jak rozhodnout, co je opravdu příčinou Vašeho špatného pocitu ze spánku, je vyšetření spánku během noci- vyšetření ve spánkové laboratoři, zkuste kontaktovat některou z poraden pro poruchy spánku podle svého bydliště, některé vyžadují doporučení obvodnho lékaře. Dalším postupem by pak mělo být psychologické vyšetření, které by mohlo odhalit poruchu nálady.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba