spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 821. - 825.

 161  162  163  164  [ 165 ]  166  167  168  169  170  171 

Dobrý den, je mě 66 let. Můj problém se spaním je probuzení se ze spánku po 1 1/2 hodině po chvíli opět usnu, ale budím se několikrá za noc. Který lék obsahuje spánkový hormon? Děkuji
Spánkový hormon obsahuje lék, který se jmenuje Circadin, je k dostání na předpis, předepíše Vám ho obvodním lékař, lék si hradí pacient sám. Ve Vašem případě by bylo rozhodně vhodné tento lék vyzkoušet, protože se jedná o velmi šetrný lék na nespavost, zvláště na nespavost u starších lidí, kdy hladina vlastního spánkového hormonu vytvářeného v těle, klesá.
Už od dětství mívám noční můru, že nějakým způsobem umírám, vyděsím se vždycky tak, že často vyskočím s postele a zastavím se až ve vedlejší místnosti, srdce se mi rozbuší a nejraděj bych už nešla spát, ale to nevydržím. Poslední rok mám tento sen pravidelně každou noc, léky od psychiatra (např. Neurol) nepomáhají.
Příčina takového snu, který se opakuje od dětství, může spočívat v nějakém zraňujícím zážitku, který jste coby dítě prožila a který se uložil nevyřešený do Vašeho podvědomí a stále se Vám vynořuje a opakuje ve snech. Pomoci může návštěva psychologa, někdy je to psycholog spíše než psychiatr, kdo je schopný povídat si s Vámi o Vašem životě a pocitech. Psycholog by Vám měl také poradit, zda by pro Vás byla vhodná nějaká forma psychoterapie- to znamená, že byste docházela na sezení s psychologem pravidelně po nějakou dobu a snažli byste se dostat k podstatě Vašeho strachu ze smrti a nějakým způsobem tuto obavu zmírnit nebo odstranit. Je to většinou dlouhodobá záležitost. Užívání léků ze skupiny benzodiazepinů se rozhodně dlouhodobě nedoporučuje, mohou mít řadu nežádoucích účinků ( např. na paměť , soustředění), vzniká na ně závislost a navíc ani nemusí pomoci, což je Váš případ. Pomoci Vám samozřejmě může také psychiatr, který se věnuje psychoterapii, nejen psycholog.
Dobrý den,mám problém s usínáním,i když jsem unavená sebevíc nejde mi usnout a začne mě bolet hlava,usínám každý den kolem půl noci,ale vstávám i v noci krmit miminko a ráno brzy děti vstávaj a já jsem úplně vyřízená.Poraď te mi prosím co mám dělat,děkuji.
Pokud Vás při usínání bolí hlava, měla byste nejdříve zajít na vyšetření k obvodnímu lékaři,. který doporučí, zda není potřeba udělat nějaké další vyšetření např. neurologické. Pokud bude všechno v pořádku, pak je pravděpodobné, že příčina Vaší nespavosti bude spíše v celkové únavě, vyčerpání, třeba i při starosti s miminkem, kdy musíte opakovaně během noci vstávat, stává se, že to někdy naruší spánek. Zkuste během dne odpočívat, alespoň v krátkých chvílích, kdy se zrovna nemusíte starat o děti, najít si aspoň chviličku jenom pro sebe a pro něco, co Vám udělá radost. Vaše nespavost může být způsobená také tím, že jste hodně unavená, stále v činnosti a včer už nejste schopná " vypnout", uvolnit se před spaním, podvědomě třeba čekáte, že za chvíli stejně budete muset vstávat na kojení. Toto podvědomé napětí, úzkosti, obavy mohou zabraňovat normálnímu usnutí. Zkuste nějaké metody uvolnění, pokud je to pro Vás možné, doporučuje se např. metoda autogenního tréninku, kdy si uvolníte celé tělo, někomu stačí i poslech relaxační hudby. Pokud nic nebude pomáhát, můžete vyhledat poradu psychologa, který by Vám mohl pomoci, pokud Váš problém s nespavostí je opravdu spojen s psychickým napětím či úzkostí.
Užívám již skoro 3 měsíce prášky na spaní Hypnogen,mám obavu,že jsem na nich závislá.Několikrát jsem sice bez nich na 1 až 2 noci usla,ale pak jsem je zase použila.Taky jsem je užívala až 2 na spaní a někdy jsem si je vzala i přes den,abych mohla spát.Potřebuji radu nebo kontakt na odborníka.Jsem z Českého Těšína,moc možností tady není.Děkuji za pomoc.
Závislost na hypoticích se samozřejmě může vytvářet, léky neberete zatím tak dlouhou dobu, takže pravděpodobně ještě problém se skutečnou závislostí mít nebudete, ale člověk se ocitá při užívání léků na spaní rovněž v zajetí určité psychické závislosti- to znamená pokud si nevezme lék na spaní, má strach, že bez něj neusne, že opět probdí noc atd. Je tedy možné, že u Vás půjde spíše o tento druh určité závislosti, nikoliv o fyzickou závislost. Rozhodně dávky léků nestupňujte, měla by Vám stačit 1 tableta večer, během dne lék neberte vůbec. Každopádně je ale na čase, abyste začala příčinu své nespavosti řešit, příčina nejčastěji bývá v psychické oblasti- může to být pouze naučený strach z opětovného neusnutí, napětí, s kterým očekáváte příchod spánku a toto napětí samo o sobě stačí, aby se tělo dostatečně neuvolnilo a spánek pak nepřichází o to více, oč se usilovně snažíte usnout. Další příčinou může být porucha nálady- napž. úzkostnost nebo počínající deprese. První lékař, který by Vám mohl poradit, je obvodní lékař. Zda se jedná o psychickou příčinu, Vám pomůže zjistit vyšetření u psychologa nebo u psychiatra. Poruchami spánku se zabývají odborníci v ostravské nemocni- kontak naleznete na těchto stránkách pod ikonou Seznam léčebných center, kde pak zadáte Váš kraj. Jaké jsou objednací doby, nevím, většinou je potřeba rovněž doporučení obvodního lékaře.
Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Před dvěma týdny jsem zažila období stresu, bolela mě často hlava, takže jsem občas zobla panadol rapid nebo valetol. Pak jsem nemohla usnout. Problémy vygradovaly před šesti týdny, nespala jsem tři noci po sobě a po návštěvě praktické doktorky odešla s hypnogenem. Problémy přetrvávají, i když stres pominul. Dodržuji spánkové desatero, piji meduňkový čaj, vyzkoušela jsem bylinné preparáty jako hypnox forte nebo persen, dokonce jsem si sehnala i melatonin. Po návštěvě spánkové poradny beru již druhý týden trittico, ale přes to všechno neusnu bez hypnogenu. Zkusila jsem to naposledy převčírem, šla jsem spát v deset hodin, v půl čtvrté jsem to vzdala a šla zobnout prášek na spaní. Snažím se držet se na malých dávkách, beru čtvrt, maximálně půl prášku na noc. Když se v noci nebo k ránu probudím, nedělá mi problém usnout. Prosím o radu, bojím se návyku nebo závislosti na hypnogenu. Děkuji Vám.
Pokud to počítám správně, berete Hypnogen asi 6 týdnů, Trittico 2 týdny. Myslím, že obavy ze závislosti na Hypnogenu nejsou za takové časové období na místě, důležitý je pro Vás teď aspoň trochu kvalitní spánek, který Vám Hypnogen může pomoci navodit. Takže se zbytečně nestresujte, je lepší nějakou dobu užívat léky na spaní, pokud je to potřeba, než si lék nevzít a probdít část noci, to Vašemu psychickému stavu nemusí přispívat. Je pravděpodobné, že Trittico, které by Vám mělo také zlepšit spánek, ještě nezačalo plně fungovat, trvá to nejméně 2 týdny, ale často i déle, proto vydržte. Pokud se bojíte výhledově závislosti na hypnoticích, bylo by dobré, abyste se domluvila ve spánkové poradně, zda by pro Vás byla vhodná také nějaká forma psychoterapie, protože psychoterapie pomáhá řešit nespavost v dlouhodobém horizontu. Snažte setaké vyvarovat aspoŇ po nějakou dobu stresu, zařadit třeba i nějaká relaxační cvičení- může to být např. joga, nebo jiná cvičení, která harmonizují tělo a mysl.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci