spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 796. - 800.

 151  152  153  154  155  156  157  158  159  [ 160 ]  161 

Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli mám nějakou poruchu spánku nebo v čem je problém je mi 16 let a večer nemůžu usnout a když konečně usnu tak se každou chvíli budím a pak mi trvá než zase usnu potřebovala bych poradit co v mém případě dělat. Děkuji za odpověd
Pokud potíže trvají dlouho, to znamená déle než 3 měsíce, měla byste se poradit s lékařem. Jenom z Vašeho popisu se nedá říci, co by Vás mohlo přesně trápit a zabraňovat spánku. Příčinou špatného usínání obecně může být napětí, úzkost, s kterými člověk uléhá a neschopnost se uvolnit a oddat se spánku, člověk si často promítá v hlavě denní události nebo se v duchu přípravuje na další den. V takových případech se doporučují bylinkové čaje před spaním, např. meduňka nebo směsi různých bylinek, které dostanete v lékárně, bylinnou směs obsahuje i lék, který se jmenuje Persen a je volně prodejný. Bylo by dobré, kdyby jste se naučila nějaké metodě uvolnění před spaním, je to např. metoda autogenního tréninku, kdy si člověk před spaním postupně uvolní celé tělo. Pokud máte pocit, že se cítíte úzkostná, nervózní a že tuto situaci sama nezvládnete, může Vám pomoci porada psychologa. Další příčinou špatného usínání může být např. i neklid v nohou, pocity mravenčení, brnění, které mohou bránit usnutí, pokud podobné potíže máte, dají se řešit podáváním léků.
Dobry den, sám si již nedokáži poradit a tak hledám pomoc. Je mi 29 a velmi mě trápí má neustálá únava, spavost a ztráta životví energie. Jsem schopen spát 12 i víc hodin deně a zbytek času bojuji s malátností a únavou. To že zanedbávám péči o sebe, kontakt s lidmi je toho důsledek. Snažil jsem se změnit styl spánku, 8 hodin denně v pravidelnou dobu a žádná změna, začal jsem pravidelně cvičit (nejdřív jógu, pak posilování a nakonec florbal u kterého jsem zůstal), žádná změna. Na zápas jdu zničený a z něho ještě víc. Po "dobrem" spánku se vzbudím jako bych 3dny nespal. Ze začátku mi pomáhalo jíst kofein pak guaranu, ale to mi vydrzelo cca dva mesice, pak jsem si na to asi celkem rychle vytvoril toleranci a bylo to jak drive i kdyz jsem zvysoval davky. Prominte mi delku prispevku a dovolte mi Vam predem podekovat za jakoukoli radu.
Vaše potíže mohou souviset s poruchou spánku spojenou s nadměrnou spavostí. Příčin nadměrné spavosti je však více a jenom na základě Vašeho popisu se nedá určit, o jakou by mohlo přesně jít. Doporučuji Vám jednoznačně návštěvu lékaře. Bude nutné provést podrobnější vyšetření, aby se na příčinu Vašich potížích přišlo. Je možné, že toto vyšetření bude zahrnovat také návštěvu neurologa a vyšetření ve spánkové laboratoři- což znamená sledování Vašeho spánkuv průběhu noci, někdy i sledování spavosti během dne. Další příčinou nadměrné spavosti , únavy a nedostatku energie mohou být i psychické poruchy, nejčastěji deprese, takže byste měl podstoupit i psychologické nebo psychiatrické vyšetření, aby se tato možnost vyloučila či potvrdila, protože od stanovení správné diagnózy se odvjíjí i způsob léčby.
Dobrý den, nevím zda správně směřuji otázku na Vás. Potřebovala bych vědět zda to co se u mne projevuje je nějaká porucha spánku a zda se s tím dá něco dělat. Už nějakou dobu cca 2 roky mám problém se spánkem, který spočívá v tom, že se 10-20 krát za noc vzbudím. Za tu dobu pozoruji, že jsem dost unavená. Nezvládám to co dříve bylo samozřejmostí, hodně se mi zhoršila paměť a také zhoršení zraku ( možná nemá souvislost). Již jsem vyzkoušela nekolik věcí: koupila jsem novou matraci (kombinace studené a líné pěny), nový polštář - líná pěna, větrání před spaním, přestavění postele na jiné místo....dokonce jsem zkusila i Lexaurin, ale také nepomohl. Co si o tom prosím myslíte? Děkuji Olga
Při potížích, které popisujete, je nutné podrobnější vyšetření. Příčin nočního probouzení může být celá řada, mohou to být různé poruchy spánku ( např. pohyby končetinami, neklid v nohou, některé z těchto příznaků si nemusíte ani uvědomovat), ale také poruchy nálady, poruchy funkce štítné žlázy, s poruchami spánku mohou souviset některá neurologické onemocnění ( zvláště kdzž píšete, že máte zhoršenou paměť). Nezbývá než vyhledat obvodního lékaře, který provede a objedná potřebná vyšetření.
Jsem ročník 1938,léčím si vysoký tlak,nemám větší problémy fyzické ani psychické,mám menší nadváhu.Od 15.9.09jsem bez příčiny přestal spát,po čase jsem zkusil Stilnox,pak Circadin,který jsem dobral 30.10.09,nespím stále,pouze někdy nad ránem chvíli usnu,jsou to však spíš mrákoty než spánek.Mám zkusit další dávku Circadinu?Děkuji za odpověď
Zkuste užívat Circadin alespoň 1 měsíc, k posouzení účinku. Pokud žádný účinek nebude patrný, poraďte se s obvodním lékařem na ev. dalším vyšetření, příčinou nespavosti mohou být i poruchy nálady např. úzkost nebo depresivní příznaky a v těchto případech pak na zlepšení spánku fungují jiné typy léků. Někdy bývá potřebné psychiatrické vyšetření k stanovení této diagnózy. Ujistěte se také, zda Vaše nespavost nevznikla v souvislosti se změnou léčby krevního tlaku, protože některé druhy léků na vysoký krevní tlak mohou způsobovat nespavost.
Dobrý den, od listopadu 2007 užívám pravidelně léky na spaní - vystřídala jsem Trittico, Lexaurin a Diazepam (dva měsíce loni v zimě). Dosud jsem nejdéle užívala Lexaurin. Už dlouho beru 1,5 mg na noc a stále působí, nepozoruju na sobě potřebu zvyšovat dávku. P. psychiatra mi však chce přestat tento lék psát. Obávám se nástupu dalšího období nespavosti, až ho úplně vysadím. Celá situace je ještě zkomplikovaná tím, že přes týden bydlím na koleji, kde se léky na spaní extrémně hodí... nevím, jestli je tohle vhodné období/prostředí pro vysazování Lexaurinu. Můžete mi poradit, co dělat?
Podle léků, které jste užívala a užíváte to vypadá, že hlavní příčinou je úzkost, Trittico se používá také na léčbu deprese. Nepíšete, jaký nový lék Vám chce Vaše lékařka předepsat, obecně se na léčbu nespavosti doporučují tzv. hypnotika 3. generace- např. Stilnox, Hypnogen, protože mají méně nežádoucích účinků než benzodiazepiny a navozují spánek nejvíce podobný tomu přirozenému. Lexaurin a jiné benzodiazepiny se k dlouhodobému užívání nedoporučují, pokud to není nutné, protože na ně vzniká návyk a mohou zhoršovat paměť a mají i další nežádoucí účinky. Vzhledem k Vašemu mladému věku a studiu by toto mohlo vadit. Musíte se se svými obavami svěřit ošetřující lékařce, probrat s ní otázku nového léku a možnost ponechání Lexaurinu a postupné snižování dávky, dokud nový lék nezačne působit. Zkuste se také zeptat na možnost nějaké formy psychoterapie, která se při poruchách spánku a psychických problémech doporučuje, protože podávání léků musí být časově omezeno a řešení může přinášet právě psychoterapie.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Pylový Zpravodaj pro celou ČR