Dobrý den,střídavě tento rok trpím nespavostí,většinou se objeví se starostmi v práci,ta trvá někdy 2 týdny,někdy 4 týdny.Již od jara ale pociťuji neustálou únavu,zhoršenou náladu,usínám přes den,u doktora,v autě jako spolujezdec,již jsem 3x nabourala auto,sice nic vážného,ale vždy kvůli své nepozornosti a to si troufnu tvrdit,že jsem zkušená řidička.Omezila jsem pití kávy na max 1 denně,piju meduňkové čaje před spaním,jím detodikační bylinky,a pořád mi nic nezabírá. Nechci brát prášky na spaní,je mi teprve 25,prosím poraďte co by mohlo pomoci?Děkuji
Pomoci by Vám mohl psycholog nebo psychiatr, neodhadnu, jaké intenzity jsou Vaše potíže. Je pravděpodobné, že Vaše starosti v práci Vám způsobují stres, nervozitu, úzkost , a to Vám pak narušuje spánek. Špatný spánek může být také projevem depresivních příznaků. Pokud nechcete užívat léky, můžete si najít psychologa či psychiatra, který se věnuje psychoterapii, léčba je většinou dlouhodobá, ale mívá dobré výsledky a situaci řeší lépe než dlouhodobé podávání léků. Vzhledem k tomu, že se vaše nespavost projevuje už zhoršenou pozorností, tak s vyšetřením neváhejte.
|
|
Dobrý den, prosím o radu, téměř rok a půl mám problém s usínáním a spát déle jak 2-3 hodiny v kuse. Chodím spát kolem 22 hodiny, když se mi podaří usnout tak mezi 1 a 2 hodinou ranní se probouzím a pak nemohu znovu zabrat a když tak jsem každou hodinu vzhůru, vstávám v 5 hodin. Na začátku jsem měla pár rodinných a pracovních problémů, přisuzovala jsem tomu moji nespavost, ale postupem času se vše urovnalo, ale spánek se né a né srovnat. Dokonce jsem si začala uvědomovat, že manžel vedle mě chrápe a to mě začalo vadit asi nejvíce, jdu spát s pocitem, že když usnu tak příjde manžel začne chrápat a probudí mě a já už neusnu, zkoušeli jsme spát odělěně, ale stejně se kolem té 1-2 hodiny v noci budím a těžko usínám. Párkrát jsem si vzala 1/2 Stilnoxu, to jsem dokázala spát těch 6-7 hod vkuse, ale sama, manželovo chrápání mě rozhodí i s práškem na spaní. Dříve taky chrápal, ale to mi moc nevadilo, otočením na bok na chvíli přestal a já stačila usnout, teď mě to jen rozčiluje, asi jsem si jeho chrápání začala při mé nespavosti více uvědomovat. Sice se na druhý den až tak unavená necítím, ale vědomí, že spím málo mě ubíjí.U obvodního lékaře jsem byla, ale ten to řeší práškama na spaní. Prosím poraďte. Předem moc děkuji.Zdena
Zvažte, zda byste se kromě obvodního lékaře nevypravila ještě na poradu k psychiatrovi nebo psychologovi. Někdy se nočními probouzeními a nespavostí projevují také poruchy nálady- např. deprese, úzkostnost, takže je nutné tyto příčiny vyloučit, protože k léčbě se pak používají léky jiného typu než Stilnox, také je velmi prospěšná psychoterapie. Ta Vám může pomoci i pokud se nezjistí žádná z uvedených psychických příčin. Zkuste najít psychologa, který se zabývá terapii úzkosti a nespavosti- doporučovanou formou psychterapie je tzv. kognitivně behaviorální terapie.
|
|
Dobrý den, můj 8 letý syn asi 1,5 hod po usnutí začne brečet, dělat rychlé pohyby - vstává a sedá v posteli nebo běhá po bytě a přitom něco křičí. Nedokáže na otázky odpovědět jen brečí a křičí své. Musíme rozsvítit, tím se vzbudí, uklidní a v klidu usne. Trvá to již 2 měsíce a stává se mu to tak ob den. Po probuzení nic neví. Mám o něho strach. Mám jít k lékaři na vyšetření?Děkuji za odpověď.
Je pravděpodobné, že se jedná o poruchu spánku - noční děsy nebo náměsíčnost- která se u dětí vyskytuje poměrně často a většinou za nějakou dobu sama vymizí. Pokud jsou ale stavy takto často, je vhodné abyste se poradila s dětským lékařem, můžete zkusit podávat na krátkou dobu nějaký lék před spaním ( např. Rivotril, který většinou noční děsy velmi dobře ovlivní). Dále se zkuste zamyslet, jestli tyto noční stavy nebyly provokovány i nějakým psychickým stresem.
|
|
Už několik let beru hypnotika. Stále zvyšuji dávku a kombinuji s velkými dávkami neurolu. Když vynechám, objevuji se tvrdé abstinenční příznaky. Mohu to zvládnout ambulanční léčbou? Děkuji
Záleží hodně na dávkách, které užíváte, a na intenzitě abstinenčních příznaků. Nejlepé se poraďte s lékařem - psychiatrem, protože ti mají z vysazováním těchto léků velké zkušenosti. Pokud to zvládnete postupně ambulantní cestou, je to možné, někdy ale bývá nutná hospitalizace.
|
|
Dobrý den, můj manžel již delší dobu usíná snad všude, na gauči, v křesle, na zemi i na záchodě v autobuse i na návštěvě.Stačí když si prostě sedne nebo lehne a je to snad sekunda a už o sobě neví.délka spánku je různá někdy minutu a někdy i 10 min, prostě z ničeho nic mu spadne hlava a spí. Dokonce se mu podařilo i takhle zdřímnout na motorce, naštěstí se nic nestalo a rychle se probral.Chci se zeptat, zda by se mohlo jednat o tzv,narkolepsii a zda by v jeho případě bylo vhodné vyhledat lékaře, je mu 30 let a během posledního roku se toto usínání nějak zvýšilo, než to bývalo před pár lety. Děkuji za odpověď.
Mohlo by se o narkolepsii jednat. Zvýšená denní spavost se ale také objevuje u některých poruch spánku- nejčastějši u spánkové apnoe, kdy je noční spánek přerušovaný zástavami dechu, hodně nekvalitní a člověk je pak během dne výrazně ospalý. Jistě ale máte přehled o tom, zda manžel během noci chrápe či trpí nepravidelným dýcháním nebo zástavami dechu. V každém případě je zvýšená denní spavost důvodem k vyhledání lékaře, podrobnému vyšetření a léčbě, protože jinak hrozí riziko úrazu, chyby v práci atd., takže ať manžel vyšetření neodkladá, protože je to potřeba.
|
|