Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně usínání našeho třítýdenního chlapečka. Není schopen sám usnout ve své postýlce. Už jsme vyzkoušeli metodu "odchodů a návratů", ale naprosto bez výsledků, brečel celou noc. Takže jsme ho uspávali v naší posteli, zabaleného do rychlozavinovačky, bez chování, nošení, houpání, pouze jsme na něj tiše mluvili a hladili ho. Toto už bohužel taky nepomáhá a syn je schopný být takto vzhůru od 20 do 2-3 hodin ráno. Nyní pomáhá už pouze aby mi usnul u prsu a bez odříhnutí (přitom se probudí a pak není k utišení) si ho necháme v posteli a pak většinou spí. Jak máme postupovat aby usnul a klidně spal ve své postýlce? děkuji za odpověď, Nosková.
Za prvé si musíte uvědomit, že režim dítěti určuje Vy. Pokud ho uložíte večer do postýlky, je najedený, přebalený, vykoupaný a zdravý, není důvod, proč by neměl usnout sám. Není také důvod, proč by nemohl před spaním chvíli plakat, než se utiší a usne. Pokud berete pláč jako signále, že máte dítě brát z postýlky, držet v náručí nebo uspávat u kojení, je to jenom Vaše chybná domněnka. Dítěti tím poskytuje v podstatě " medvědí službu" ( a sobě rovněž), protože se nenaučí usínat samo, nenaučí se usínat samo ani při nočních probouzeních, má díky nesprávnému režimu přerušovaný spánek atd. Informace najdete např. v knize Nespavost nalých dětí, Dětská nespavot. Starat se dobře o dítě, neznamená ve všem mu vždy vyhovět a nestanovit mu žádná pravidla.
|
|
Dobrý den! Prosím poradte, jsem už zoufalá. Mám strach, že neusnu. Několikrát se mi to přihodilo, bylo hodně nepříjemné, celou noc probdít a druhý den fungovat. Jsem 7 měsíců po porodu, v noci kojím. První 4 měsíce jsem spala úplně bez problémů. Pak jsem prožívala chvilku takové stresující období, dvakrát jsem nespala vůbec a další den jsem musela fungovat. Od té doby mám strach jít spát, bojím se, že zase neusnu, nejdřív se mi to stávalo, když jsem věděla, že mám někam druhý den jet, že musím být vyspalá, teď už se to ale vyhrotilo tak, že se mi to stává skoro každou noc. Přes den se snažím na to nemyslet, ale podvědomně cítím, že jsem kvůli tomu trochu v napětí, ale stále doufám, že dnes už ten bludný kruh přeruším a pak už se to bude jen zlepšovat. Večer ulehnu do postele a cítím, jak usínám. Najednou se jakoby leknu a vše se přeruší. Pak se rozjede úzkostná reakce... Potřebuju fungovat kvůli malému, připadám si hrozně, hlavně mám pocit, že to nikdy neskončí. Co mám dělat? DěkujiL
Vaše potíže jsou typické pro tzv. naučenou nespavost. Člověk si vytvoří na základě nějaké nepříjemné zkušenosti obavu, že neusne, do postele jde již se stresem a úzkostí a to mu spolehlivě zabraňuje usnutí. Funguje to tak, že čím více se člověk snaží usnout, čím více se na to soustředí, tak tím více obvykle spánek nepřichází. Můžete se pokusit tuto úzkost a obavy zvládnout sama, základní instrukce najdete např. v knize , kterou napsal J. Praško a jmenuje se Nespavost. Pokud to sama nezvládnete, bylo by vhodné abyste vyhledala psychologa a začal docháte na psychoterapii, nejvíce se doporučuje tzv. kognitivně behaviorální terapie, ale mohou pomoci i jiné metody.
|
|
Dobrý den chtěl bych se zeptat kolik hodin je dobré spát ? ( Třeba od 9:00 do 6:00) abych byl dobře vyspalí , a přitom netrpím nespavostí.
Potřeba spánku je hodně individuální, většině lidí stačí 8-9 hodin spánku denně. Délka spánku by měla být taková, abyste se cítil během dne osvěžený, vyspalý, dobře výkonný a naladěný.
|
|
Dobrý den,
je mi 33 let a poslední dva měsíce téměř nespím. Praktický lékař diagnostikoval depresi, psychiatr depresi neshledal. Žádné jiné vyšetření mi nikdo nedoporučil. Jsem unavená, nesoustředěná, mám těžké víčka a pocit prázdné hlavy. Asi deset dnů mám prášky na spaní (spím max.4 hod). Teď jsem dostala recept na Circadin. Na netu jsem se dozvěděla, že je spíše pro starší.Chtěla bych poprosit o radu, co s tím a kam se můžu obrátit o pomoc bez doporučení lékaře? Děkuji.
Circadin určitě můžete vyzkoušet, je potřeba abyste ho brala alespoň měsíc. Je sice uváděno, že jako lék na nespavost se doporučuje zejména u starších lidí, ale celosvětově se používá na léčbu nespavosti i mladších lidí, při posunech spánkového rytmu, má dobrý účinek i u depresí. Je vhodné, abyste se obrátila při takto rozlišných informací od obvodního lékaře a psychiatra na dalšího odborníka, který by Vám pomohl příčinu vaší nespavosti zjistit. Pod heslem Seznam léčebných center na těchto stránkcáh najdete seznam poraden, většina vyžaduje doporučení obvodního lékaře, můžete zkusit poradnu na Praze 3, kde možná doporučení obvodního lékaře nepožadují.
|
|
Mame s pritelem takovy problem, ze ja v jeho pritomnosti nemohu usnout, i kdyz jsem hodne unavena. V noci se probouzim a spim nespim. Takze jsem rano strasne unavena, protoze nenaspim skoro nic. A kdyz pak odejdu spat do jineho pokoje, tak v poradku usnu.
Asi Vás přítel něčím ve spánku ruší, těžko říci proč a jak, ale takové situace se stávají. Pokud je Váš spánek v pořádku, když spíte sama, nezbývá než tuto skutečnost respektovat, snažit se to příteli nějak jemně vysvětlit, že potřebuje na spánek klid atd. Ne nadarmo bývaly doby, kdy měli někteří manželé samostatné ložnice.
|
|