spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 751. - 755.

[ 151 ]  152  153  154  155  156  157  158  159  160  161 

Dobrý den, jsem strašně neštastná, mám opačný problém, spala bych pořád, jsem přespalá, a mám pocit že nemyslím na nic jiného, upravuji si život tak, abych strávila v posteli co nejvíce, nevím jak se toho mám zbavit. Jsem přespalá, a navíc sloužím na směnny - noční a denní 12 hodin, takže to mám pořádně zpřeházené. Vůbec nevím, jak si mám zvyknout na tento běh při mých službách, jak bych měla spát, když vstávám v pět hodin na denní, a druhý den mám třeba noční. Jak bych měla chodit spát? V době volna spím co nejvíce to jde, třeba 12 i více hodin, protože se mi pořád spát chce. A nevím jak se toho zbavit, prosím můžete mi na to říct váš názor?
Při směnném režimu, který máte, mohou vaše potíže s nadměrnou spavostí souviset opravdu se směnami, s tím, že nemáte dlouhodobě dostatek spánku, proto si ho vynahrazujete, kdy to jde. Žádný jednoznačný návod na to, jak spát při směnném režimu neexistuje, spánek musíte samozřejmě upravovat podle směn. Jsou lidé, kteří směnný režim snášejí celkem bez větších problémů, ale někomu nevyhovuje a není schopen pracovat na směny. Pokud je to pro Vás opravdu velký problém, bylo by vhodné, abyste si našla jiný typ práce, je pravděpodobné, že by se tím Váš problém se spánkem vyřešil. Chápu, že často to není ale možné. V tom případě si prostě spánek musíte dopřávat, kdy to jde, protože Vaše zvýšená spavost je signálem, že Vám opravdu spánek schází a musíte si v tomto vyhovět.
Dobrý den mám dlouhodobější poruchu spánku, s největší pravděpodobností vyvolanou stresem z neúspěchu (častá změna zaměstnání, nyní strachy o ztrátu zaměstnání). Jsem již velmi vyčerpán. (průměrný spánek cca 5 hodin, časté noční buzení, brzké probuzení s nemožností již usnout) Objeví se i lepší dny a noci, kdy si již myslím, že se vše otáčí k lepšímu. Ale při zvýšeném stresu v práci (zdánlivě těžké pracovní úkoly, hrozba propouštění apod.) mě opět vrátí do problémů. Nezdá se mi, že by se můj stav horšil. Občas problémy s dýcháním, dřívě jsem více sportoval, nyní již nemám tolik sil a přijde mi, že při větší námaze (hraji florbal) to neudýchám a zkolabuji, divné bušení srdce. Mám šťastnou rodinu jedno dítě, druhé na cestě a potřebuji abych doma nezatěžoval svou únavou a neustálým stěžováním, protože jinak jsem šťastný člověk a mám pocit, že kdybych začal lépe spát, opět si začnu věřit, že zvládnu vše a zlomí se to. V červnu letošního roku jsem navštívil psychiatra, který mi naordinoval lék TRITICCO s tím, že chce abych ho bral nejména 1/2 roku. Mám obavu brát léky, nevěřím tomu účinku, že se to tímto vyřeší. Již dříve jsem s očekáváním asi 5x navštívil psychologa, který bohužel nezískal moji důvěru. Prosím o Váš názor. Rád bych vyzkoušel přírodní léčbu (k uvolnění, popř. bylinné preparáty). Moc děkuji
Pokud Vaše nespavost spočívá v nočních probouzeních a předčasném ranním probuzení, není jisté, zda ke zlepšení mohou pomoci uvolňovací metody a bylinné preparáty, to pomáhá spíše při potížích s večerním usínáním. V případě předčasného ranního probouzení se může jednat i o projevy deprese. Proto Vám zřejmě psychiatr doporučil užívání Trittica, což je moderní lék, který má příznivé účinky na depresi a zároveň také zlepšuje spánek, takže ve Vašem případě je velmi vhodně zvolený. Domnívám se, že byste měl léčbu vyzkoušet, pokud Vás problém se spánkem opravdu trápí. Pokud se chcete opravdu uchýlit jenom k bylinným přípravkům, pak můžete zkusit užívání třezalky (prodává se např. v kapslích, můžete si i vařit čaje), třezalka je účinná na lehké deprese a výsledně zlepšuje i spánek ( při depresi je typické předčasné ranní probouzení a nemožnost usnout, ale samozřejmě bez vyšetření nemohu vědět, zda se opravdu o tuto diagnózu jedná). Dalším kombinovaným preparátem bylinným je např. Persen. Co se týká psychoterapie - k té je samozřejmě potřeba důvěry, při Vašich potížích je psychoterapie zcela na místě, takže zkuste vyhledat jiného psychologa nebo psycholožku, může se stát, že budete muset hledat, než najdete terapeuta, který Vám bude vyhovovat. Takže stran terapie si vyberte- je to na Vás, ale vypadá to, že léčba Tritticem, která Vám byla doporučená, je zcela na místě.
prosím existuje nějaký lék na spaní brala jsem 7let tritico, přestalo působit, doktorka mě napsla mirtazapin,ale je tam mnoho vedlejších účinků.Prosím o radu.Mám astma hypofunkci št. žlázy.Nemohu spát aproto beru tyto léky i když vím, že jsou to jedy.zdraví Jarmila
Mirtazapin se doporučuje jako lék na nespavost a současně má také ve vyšší dávce antidepresivní účinky. Každý z tohoto typu léků má nebo resp. může mít řadu nežádoucích účinků, takže tím se nenechte ovlivnit, Trittico má také řadu nežádoucích účinků a přitom jste ho snášela dobře. Je potřeba, abyste Mirtazapin vyzkoušela, na nespavost funguje většinou velmi dobře i v nízkých dávkách. Teprve pokud Vám tento lék nebude opravdu vyhovoval, je potřeba se domluvit na změně léčby s ošetřující lékařkou, která Vás zná a předepisuje Vám léky, které jsou doporučované na určité formy nespavosti- takže v ní mějte důvěru. Poraďte se, zda by ve Vašem případě nebyla vhodná také nějaká forma psychoterapie, která by Vám časem mohla pomoci, abyste léky nemusela užívat.
Syn, 19 let, porucha autistického spektra, alergie v minulém roce Květen přestal spát v noci za dodržování všech podmínek ke spánku. Ze začátku nespal jednu noc a druhý den byl zcela čilý, normálně fungující. Během 3 měs. se dostal do stavu, kdy nespal každou druhou noc, cca 36h a pak usnul a spal 16 h. (průměrně). Neplatilo pravidlo, že pokud bude vzbuzen dříve, usne dříve.Upozornili jsme jak neurologa, tak psychiatra. Nic, čekalo se. Až v srpnu měl epi záchvat, pak neurolog zkoušel nastavit spánkový režim melatoninem. Po dobu braní circadinu 21 tbl. spal pravidelně a mělo to efekt i na jeho denní aktivity, byl čilý vyspaný. První noc po vysazení se vrací k neusínaní. Vždy večer je unavený, chce se mu evidentně spát, jde si lehnout, ale neusne, noc částečně proleží a prochodí po bytě. Od půlnoci je poměrně čilý až do poledne, pak se projeví únava a je plačtivý, ospalý. Po poledni již má klidový režim a čeká se, kdy usne. Usíná kolem 15.00 - 19.00 a spí pak 16 hodin velmi tvrdým spánkem. pak se celý cyklus opakuje. Od ledna do září se tento stav upravil na cca jednu epizodu za měsíc, ale od září opět sklouzával k cyklu 36h nespat, 16 h spát, dnes je to pravidlem. Jak na vzniklý stav? Dávát melatonin? Jak dlouho? Spánkové EEG mi neuroložka nedoporučila, prý by se jen zjistilo, proč neusíná, ale jinak by mu to nepomohlo.
Poruchy autistického spektra bývají s poruchami spánku spojené a melatonin se jako léčbě v těchto případech doporučuje a mívá dobré efekty. Délka podávání není v těchto případech nikde přesně stanovena. Vzhledem k tomu, že je syn již dospělý, je riziko nějakých nežádoucích účinků při dlouhodobějším podávání minimální. Proto je podávání možné několik měsíců, rok, rozhodně v tomto případě, kdy byla dobrá odezva na melatonin a po jeho vysazení se potíže vrátily, je vhodné jeho dlouhodobější podávání. Doporučuji také psychiatrickou kontrolu- zda se nezměnilo něco v synově celkovém stavu, co způsobilo nespavost, zda by nebylo vhodné podat ještě nějaké jiné léky než jen melatonin nebo pokud má nějakou trvalou léčbu, tak ji upravit. Vyšetření ve spánkové laboratoři by velmi pravděpodobně opravdu další informaci nepřineslo.
Delší dobu špatně spím, špatně usínám, několikrát za noc se budím, někdy celou noc ani neusnu. Mám pravděpodobně SNN. Přivítala bych nějaké vyšetření spánku. Děkuji
Příčinu špatného usínání většinou bývají psychické příčiny- úzkost , napětí, stres a často také už zafixované obavy z nespavosti, člověk již uléhá s podvědomou obavou, že opět neusne, že probdí další noc, že bude další den nevyspalý - a všechny tyto myšlenky a napětí pak skutečně usnutí zabraňují. Tato forma nespavosti se dá řešit přechodným ( na několik měsíců) podáváním léků na spaní a psychoterapií- lze s enaučit různé uvolňovací techniky jako je např. autogenní trénink, metoda uvolnění celého těla před usnutím. Pokud je problém úporný, doporučuje se vyhledat psychoterapii, kterými se tato forma nespavosti dá relativně dobře zvládnout. Příčinou pštaného spánku mohou být i poruchy nálady- např. úzkostná porucha, deprese atd., takže se doporučuje psychologické nebo psychiatrické vyšetření. Vyšetření nespavosti začíná u obvodního lékaře. Vyšetření v poradnách pro poruchy spánku je většinou až na doporučení obvodního lékaře. Mrzí mě to, ale neví, co přesně znamená zkratka SNN - takže k tomu se nemohu vyjádřit.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba