Dobrý den před měsícem jsem začal pracovat ve 3 směnném provozu mám velký problém vstávat na ranní směnu a proto mnohdy ani nechodím spát abych nezaspal po práci samozřejmě spím když mám noční nebo odpolední stačí mi 5 h spánku před prací ale teď sem byl týden doma a i když jsem šel spát třeba vce 2 v noci a spal do 11 tak během dne jsem schopen naspat dalších 8 h manželka už se bojí že trpím nějakou nemocí prosím poraďte dřív mi stačilo spát jen pár hodin a byl sem svěží chodil sem pozdě spát a brzo vstával přitom práce nijak náročná není předem děkuji za odpověď
Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď.
Pokud se Vaše potíže se spánkem opravdu svým začátkem shodují se zahájením třísměnného provozu, je třeba zvážit, zda za těchto okolností chcete/musíte v daném zaměstnání pokračovat. Pokud pracujete turnusově, tedy například týden ranní pak týden noční a pak týden odpolední, dal by se zkusit melatonin k posunu biorytmu. Pokud ovšem pracujete např systémem denní, denní, noční, den volna atd. pak se nedá farmakologicky dělat prakticky nic. Buď si zvyknete, nebo změníte práci. K usnadnění zvyknutí si na směnování se doporučuje si dát krátce před směnou "šlofíka" a v průběhu směny je možné zpočátku si pomoci nějakým kofeinovým nápojem. Obecně se dá říct, že schopnost přizpůsobit se směnování je silně individuální a se stoupajícím věkem se zhoršuje.
V případě, že Vaše potíže nejsou v jednoznačné časové souvislsoti se zahájením práce v třísměnném provozu, doporučuji nejprve somatické vyšetření k vyloučení tělesných příčin těchto potíží.
|
|
Dobrý večer. Páť rokov trpím nespavosťou, z toho jeden rok som užívala rôzne druhy antidepresív - cipralex, serlift, trittico, fevarin, coaxil v najnižších dávkach, nakoľko ich zvyšovanie mi spôsobovalo nežiadúce účinky, o.i. aj serotonínový syndróm. Už som Vám o svojich problémoch asi pred 2 mesiacmi písala, a poradili ste mi, aby som skúsila ešte raz užívať trittico, ktoré som mala postupne zvyšovať. Dostala som sa po dávku 100mg, avšak pri takejto dávke ma paradoxne opäť začala trápiť nespavosť, v noci som sa potila. Znova som znížila dávku na 50 mg na noc. O nespavosti už hovoriť nemôžem, ale spánok nie je kvalitný, budím sa okolo tretej nadránom. Cez deň pociťujem napätie. Existuje ešte nejaký liek, ktorý by ma zbavil mojich problémov?
Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď. Z dostupných léků můžete ještě zkusit mirtazapin - postupně titrovat od 15-30-event. 45 mg večer (nikoliv až před spaním), nekombinovat s Tritticem.
|
|
Přestěhovala jsem se do nového bytu,nemůžu tady spát - budím se co 3/4hodiny. Už jsem tady déle než měsíc a nic.Dříve jsem se spánkem problém neměla.Děkuji za radu. Postel mám stále stejnou.Nevím co už mám dělat
Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď. Nové prostředí může někdy působit potíže se spaním. Je třeba minimalizovat režimové chyby a co nejvíce se přiblížit podmínkám spaní, jaké byly v původním bytě (samozřejmě jen v tom dobrém, nikoliv v tom špatném). Můžete také zkusit lůžko posunout. Pokud nic nepomůže můžete zkusit na přechodnou dobu některé klasické hyponotikum (maximálně 3-4x týdně !) a také znovu se zamyslet, zda kromě přestěhování nenastaly ve Vašem žiovtě zároveň jiné okolnosti, která Vás zúskostňují či stresují.
|
|
x1fOmM gstuhtvxmkvm, [url=http://vdecrhbqrmln.com/]vdecrhbqrmln[/url], [link=http://xafrabanhxpg.com/]xafrabanhxpg[/link], http://thqebnqkfimi.com/
wslkrm t6pqZ, Bstz [krdlSm//smcrz]
|
|
Dobrý den,
já mám opačný problém se spaním a to je, že trpím nadměrnou spavostí. Dokážu spát i 12 hod denně a přes to se necítím odpočatá, přes den se sotva udržím, hlava mi pořád klesá a rozostřuje zrak a kdykoliv si lehnu tak usnu. Vlastně si nepamatuji den, že bych byla odpočatá, vyspalá a v pohodě... poradíte? děkuji
Dobrý den,
omlouvám se za pozdní odpověď.
Nadměrná spavost je problémem, u něhož je nejprve nutné vyloučit tělesné příčiny a teprve pokud bude vše v pořádku, řešit vlastní poruchu spánku, zejména režimovými opatřeními. Napřed tedy zajděte za svým ošetřujícím praktickým lékařem ke kompletnímu vyšetření (fyzikální vyšetření krevní tlak, štítná žláza, krevní cukr, jaterní testy, krevní obraz, ledvinové funkce atd.)
|
|