Dobrý den, mám problém se spánkem, vždy před spánkem ve mě vyvolává pocit, že se mi něco se spánku přihodí, je mi teprve 19 let a trpím asi i úzkostmi, tak prosím o nějakou radu
Pokud trpíte úzkostmi, je vhodné, abyste se obrátila na psychologa, řadu úzkostných stavů lze zvládnout psychoterapií, která je ale většinou dlouhodobou záležitostí, takže s tím musíte počítat. Psycholog může také zvážit, zda nepotřebujete na přechodnou dobu nějaké léky na tlumení úzkosti, pokud by byla hodně silná a zabraňovala Vám ve spánku. V tom případě by Vás poslal k psychiatrovi, samozřejmě můžete také návštěvou psychiatra začít, někdy stačí i pomoc obvodního lékaře. To, co můžete udělat sama, je zvládnutí některých uvolňovacích metod, které potlačují úzkost a napětí. Je to např. metoda autogenního tréninku, tuto metodu můžete najít popsanou v různých knížkách, konkrétně např. v knize Nespavost, kterou napsal dr. Praško.
|
|
Dobrý den,mám dotaz s kterým nevím kam se obrátit,jde o spánek mého tříletého syna.Večer chodí spát kolem deváté desáté hodiny a v noci se kolem 2 hodiny v zbudí každý den a je do půl šesté vzhůru,s postýlky nevylézá jen si povídá sám pro sebe a směje se a pak někdy ještě na hodinku usne a nebo vstáváme.Spí sám ve svém pokoji.Odpoledne sice ještě chodí spát ve dvanáct do půl druhé a tak jsem zkoušela ho nedávat odpo spát ale situace večer se stejně opakovala.
Děkuji moc za radu
Potřeba spánku u Vašeho syna je vzhledem k věku velmi malá, i čas , kdy chodí spát je vzhledem k věku dosti posunutý. Může se jednat o nějakou dědičnou dispozici, pokud nespavostí a malou potřebou spánku trpí někdo v rodině. Nepopisujete, zda se syn vyvíjí normálně, zda je během dne čilý nebo zda netrpí nějakými výkyvy nálady, hyperaktivitou, nesoustředěností. To je také dosti důležitá informace, protože pokud je během dne zcela v pořádku, zdá se, že nedostkem spánku netrpí. Rozhodně ale potíže, které má, vyžadují vyšetření dětským lékařem, podle jeho názoru se pak bude odvíjet další postup- dítě lze poslat na vyšetření do centra pro poruchy spánku, kde lze provést i noční monitorování spánku.
|
|
Dobrý den, můj dotaz se týká mého otce. Již dlouhou dobu trpí tetanií, ale pravidelně bere tabletky hořčíku. má i problémy s páteří. již kdysi se mu špatně spalo, ale teprve nedávno se to začalo zhoršovat a teď nespí skoro vůbec nebo velice špatně. a přes den se cítí velmi slabý a není mu dobře. prosím vás nevíte nějakou metodu nebo nějaký lék, který by mu pomohl? děkuji za váš čas.
Je potřeba zjistit, co je hlavním důvodem nespavosti Vašeho otce. Pokud spí špatně pro bolesti v zádech, bylo by potřeba, aby měl vhodné lůžko, správnou matraci, zdravotní polštář nebo aby měl upravené dávkování léků proti bolesti. Samozřejmě dlouhodobé bolesti zad vyžadují rehabilitaci a také pravidelné domácí cvičení ( ob den nebo každodenně), protože léky lze podávat jenom přechodnou dobu. Další příčinou nespavosti může být také nějaká porucha nálady, úzkost, depresivní potíže, stres, nervozita. Většinou se doporučuje psychologické nebo psychiatrické vyšetření, aby se tato příčina zjistila. Léčba se pak řídí podle nálezu. Jako první pomoc by měl otec probrat potíže s obvodním lékařem- na přechodnou dobu mohou pomoci léky na nespavost ( např. Stilnox, Hypnogen), pokud je otec starší, může mu pomoci také podávání léku na nespavost, který obsahuje spánkový hormon melatonin (lék se jmenuje Circadin).
|
|
Dobrý den, dozvěděl jsem se od manželky, že často (cca každý druhý den) po usnutí jednou za noc zvednu levou ruku. Prý ji držím nataženou před sebou několik minut, poté si ji druhou rukou položím dolů. Já sám o tom vůbec nevím. Chtěl bych se zeptat, co to znamená, zda nemám nějaký problém. Díky
Pokud se u Vás neobjevují nějaké záškuby ruky (křeče), automatické pohyby rukou, propnutí ruky nebo strnutí je pravděpodobné, že o se o nic závažnějšího nejedná. Podle Vašeho popisu není přesně jasné, jaká by mohla být příčina. Manželka by Vás měla zkusit v danou chvíli probudit, zda budete reagovat normálně, zda nebude mít nějaký divný pocit v ruce- např. brnění. Také je možné, aby se manželka pokusila tento Váš pohyb nahrát třeba na video- stačilo by např. pomocí telefonu. Záznam potom můžete ukázat Vašemu lékaři, protože to je nejpřínosnější, jenom podle Vašeho popisu se více říci nedá.
|
|
Co si myslíte o použití metody AVS -psychwalkmanu k lečbě nespavosti.Je mi 67let . circadin a stilnox jsem zkusil.Děkuji
Názory jsou rozporuplné, z lékařského hlediska je to metoda rozhodně okrajová a nemám s ní osobní zkušenost.
|
|