spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 736. - 740.

 141  142  143  144  145  146  147  [ 148 ]  149  150  151 

Je mi 50 let, přibližně rok špatně spím. Nejprve to začalo tím, že jsem večer normálně usnula a vzbudila jsem se v noci, pak už jsem až do rána nemohla spát. Teď už nemohu usnout vůbec a někdy nespím třeba až do rána, jen se převaluji a neusnu. Může být příčinou klimakterium ? Mám návaly, brala jsem Estrofem, ale kvůli žilním potížím jsem ho vysadila. Zkoušela jsem Benosen, ale nepomáhá mi. Jsem už dost unavená z nevyspání, dá se s tím něco dělat a kam se mám obrátit ? Děkuji.
Klimakterium bývá často provázeno poruchami spánku, které jsou velmi nepříjemné a léčebně často obtížně ovlivnitelné. Kromě hormonální substituční terapie, kterou jste musela vysadit, se dají vyzkoušet různé preparáty volně dostupné v lékárnách- je to např. Minapent, Menoflavon, Sarapis a další- poraďte se se svým gynekologem, který by Vám doporučil nebo můžete některý vyzkoušet sama, užívání je dlouhodobější. Dále se v období klimakteria mohou objevovat také změny nálady - takže je vhodné vyšetření v tomto směru (psychologické nebo psychiatrické), protože léčba úzkosti i deprese by Vám také mohla výrazně zlepšit spánek. Dále můžete vyzkoušet na nespavost podávání léku, který obsahuje spánkový hormon melatonin, lék se jmenuje Circadin a předepisuje ho obvodní lékař. Spánkového hormonu v těle ubývá s věkem, takže někdy může jeho podávání významně pomoci. Léčba nemá žádné podstatné vedlejší účinky ani není návyková. Pokud by nic nezabralo, je vhodné podávání léků na spaní, alespoň na přechodnou dobu - podává se např. Stilnox nebo Hypnogen.
Dobry den, je to jiz asi treti rok kdy si uvedomuji frekvenci sve snove aktivity. Dost casto se mi zdaji sny a nocni mury z kterych se probouzim bud s krikem nebo se slzami v ocich. Ne vzdy si sen zamapatuji.Takovy sen mam minimalne 1x mesicne. Za posledni mesic jsem takovehle sny mela tri a vzdy me probudil pritel. Rada bych s tim neco udelala protoze tyto sny jsou neprijmne pro mne samotnou a take bych rada brala ohled na partnera. Je mozne ze tyto sny souvisi treba s fazi mesice nebo to muze mit jinou pricinu?Dekuji za odpoved
V případě, že Vás tyto opakované zlé sny opravdu trápí a chcete s tím něco dělat, je vhodná návštěva psychologa, který by měl zvážit, zda by Vám mohla pomoci psychoterapie anebo zda je vše více méně v normálu a samo se to zase upraví. Sny většinou souvisí s naladěním naší osobnosti, zlé sny mohou být vyvolány nějakým traumatickým zážitkem, stresem, nezpracovanými emocemi, které se během noci v podvědomí uvolňují a prmítají se do snů. S těmito fakty se pak dá v psychoterapii pracovat.
Dobrý den, již od léta trpím špatným spánkem, někdy usnu až kolem 3 hod. ráno,ale v půl 6 vstávám.Někdy se naopak ve 3 vzbudím. Jsou noci, že spím jen 2 hod. Nemám žádné provážné problémy, cítím se jinak v pohodě. Jen prostě v noci neusnu. Brala jsem již 2x ten hormon spánku, to jsem spala tak 5 hod. denně, po dobrání léků se to opět vrátilo. Vypila jsem snad všechny možné bylinky, chodím spát a vstávám pravidelně, v místnosti otevřené okno, pohodlné a nové matrace, zkusila všechny možné volně dostupné přírodní preparáty - NIC!!! Před měsícem jsem už zašla na neurologii, dostala prášek na spaní,nějaká slabá antidepresiva, ikdyž deprese nemám, tak ale někdy spím, ale jsou dny že neusnu ani s těmi léky. PRosím o rada, na koho se obrátit,děkujj
Nepíšete svůj věk, nepíšete, zda vaše potíže nevznikly v návaznosti na nějaké onemocnění nebo náročnější období např. v rodině, v práci ( toto náročnější období nemusí předcházet zcela bezprostředně potížím se spánkem, organismus někdy reaguje na stres se zpožděním, v době, kdy máme pocit, že už jsme psychické nároky zvládli). U žen mohou být podobné poruchy spánku podmíněny také hormonálními problémy- samozřejmě pokud jste ve věku kolem 50 let, pokud jste mladší tak to nepřipadá příliš v úvahu. V případě, že jste okolo věku 50 let, bylo by vhodné poradit se s gynekologem o této možnosti, ev. o léčbě. Vhodné je také vyšetření štítné žlázy, protože její poruchy mohou být provázeny špatným spánkem. Měla byste zkusit ještě psychiatrické vyšetření, aby psychiatr zvážil,zda se deprese opravdu může podílet na vašich potížích. Někdy si totiž příznaky deprese nemusíme přiliš uvědomovat a prvními projevy je právě špatný spánek. Obecně léčba antidepresivy funguje ale až po nějaké době, není tam přímý vliv- spolknu prášek a usnu. Účinek antidepresiv nastupuje až po delším ( několik týdnů) období pravidleného užívání- takže je možné, že se efekt ještě projeví.
Dobrý den,je mně 62.let,chodívám spát denně kolem 23.hodiny večerní a s pravidelností se vzbouzím na druhý den kolem páté hodiny ranní,je to normální?
Spíte tedy 6 hodin, což může být doba spánku, která člověku stačí.Někteří lidé mají celý život menší potřebu spánku a stačí jim 5-6 hodin spánku denně, aniž by to znamenalo nějaký zdravotní problém. Pokud jste během dne čilý, cítíte se dobře, nejste ospalý, tak je všechno v pořádku. Také je potřeba brát v potaz, že během věku se potřeba spánku zkracuje, takže v tomto věku to může být zcela přiměřená doba spánku.
je mi 63 let a s nespavostí bojuji již asi 10 let. Zprvu jsem to přičítal jako podnikatel dopadů různých stresových situací, ale dnes kdy žiji poměrně klidným životem důchodce bez jakýchkoliv stresů a životních popř. zdravotních problémů, si to neumím představit. Můj problém spočívá v tom, že chodím pravidelně denně spát mezi 22-23 hod., bez problému usnu ale asi po 2-3 hod. se probudím a už oka nezamhouřím a do rána jen polehávám, přičemž přes den nemám žádnou potřebu jít si např. na chvíli zdřímnout. Sem tam si pomůžu tabletkou, ale nechci získat závislost. Děkuji za radu
Příčiny předčasného probouzení mohou souviset s poruchou nálady- nejčastěji s depresí, což je první příčina, která se v takovýchto případech vylučuje. Změna spánkového rytmu může být jednou z počátečních projevů, proto je tedy vhodné absolvovat psychologické nebo psychiatrické vyšetření, aby se tato příčina vyloučila. Nekvalitní spánek a noční probouzení mohou také souviset s užíváním léků např. některé léky na léčbu vysokého krevního tlaku mohou působovat nespavost. Můžete zkusit užívání bylinných čajů- např. třezalky, meduňky nebo čajových směsí, které obsahují různé byliny, lze dostat také léky s obsahem bylin - např. Persen, třezalka se rovněž prodává v tabletkách. Dále byste mohl zkusit užívání léku, který se jmenuje Circadin, je to lék určený na léčbu nespavosti starších lidí a obsahuje spánkový hormon melatonin. Tohoto hormonu v těle během života ubývá, takže rozhodně stojí za to tuto léčbu vyzkoušet, lék je k mání na recept, může Vám ho předepsat obvodní lékař, není to lék nijak návykový, takže nemusíte mít v tomto směru obavu.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Revmatické nemoci