Dobry den,vetsinou usnu hned jak lehnu,ale pravidelne se budim kolem treti hodiny.Kazdy den,a nekdy uz neusnu.
Nejčastěji bývá předčasné ranní probouzení příznakem depresivní nálady. Záleží samozřejmě také na tom, v kolik hodin chodíte spát, pokud byste chodil spát např. ve 21 hodin, je možné, že by Vám mohlo 6 hodin spánku denně i postačovat. Také je důležité, jak se cítíte během dne, zda jste nevyspalý, unavený, jako máte během dne náladu. Zda se u Vás může jednat o jeden z příznaků deprese, Vám pomůže zjistit lékař, buˇd můžete navštívit obvodního lékaře nebo rovnou odborného lékaře- psychiatra. Je nutno nejprve tuto nejčastější možnost vyloučit a pak eventuálně pátrat dál po příčině Vašich potíží.
|
|
Dobrý den,
již několik týdnů špatně spím. Večer jsem velmi unavená a myslím si, že se ani nedovleču do postele, ale sotva usnu, už jsem zase vzhůru. Budím se každé dvě hodiny a ráno jsem jako zmlácená. Tu část noci, kterou prospím, provázejí ošklivé až děsivé sny. Někdy se mi vybaví hned, někdy až během dne. Před rokem jsem měla záchvat panické deprese, užívala jsem Asentru 50 a Lexaurin 3. V současné době už ale nic neberu. Prosím poraďte, jsem opravdu moc unavená, uvědomuji si, že takto se žít nedá. Děkuji
Vaše problémy se spánkem budou opět asi podmíněny psychickými potížemi. Je možné, že jste přepracovaná, unavená, vyčerpaná nějakými nahromaděnými problémy - spánek na stav naší psychiky reaguje velmi citlivě. Pokud zatím nehcete navštívit lékaře, můžete zkusit užívání bylinkových přípravků- např. třezalkové, meduňkové čaje nebo různé směsi bylin např. s kozlíkem, které dostanete volně v lékárně. Existují také bylinné léky- např. Persen a další. Může se osvědčit také podávání třezalky ve formě dražé, ale na účinek je většinou potřeba nějakou dobu počkat- obvykle 3 týdny. Můžete vyzkoušet nějaké uvolňovací metody před spaním nebo i během dne , abyste co nejvíce ze sebe setřásla stres a únavu- např. metodu autogenního tréninku. Pokud Vám to nepomůže nebo pokud se opravdu cítíte velmi unavená a vyčerpaná, neváhejte s návštěvou lékaře, který Vám opět na přechodnou dobu může předepsat léky. Pokud se Vám tyto potíže opakují, zvažte, zda by pro Vás nebyla vhodná nějaká dlouhodobější péče ve formě psychoterapie.
|
|
MAM PRBLEM ZE SPANIM POKUD NEVEMU 10 NEUROLU TAK SE NEVISPIM DEKUJU
Nepíšete podrobnosti o svých problémech- pokud Vaše potíže se spánkem a užívání Neurolu trvá již dlouho ( řádově měsíce), je velmi pravděpodobné, že máte již určitý stupeň závislosti na této léčbě. Pravděpodobným důvodem, proč Vám lékař Neurol předepsal, byla asi úzkost spojená s usínáním a s problémy se spánkem nebo celková úzkostná porucha. Pokud byste chtěl tyto potíže řešit jinak než podáváním léků, doporučuje se psychoterapie, to znamená, že byste mohl vyhledat psychologa nebo psychiatra, který se zabývá psychoterapii vhodnou pro Váš případ, často doporučovanou metodou je např. tzv kognitivně behaviorální terapie. Lékař také rozhodne, jak dále postupovat stran léčby , zda Neurol budete postupně snižovat nebo ho vyměníte za jiný lék, který má méně nežádoucích účinků ( např. Stilnox, Hypnogen).
|
|
Je mi 65 let a již několik let se po usnutí za 1hodinu probudím. Po procházce po bytě po cca 10 minutách opět na 2 i 3 hodiny usnu a tak se to opakuje až do rána. Někdy je tento stav doprovázen úzkostí, návalem horka a paniky. Obvodní lékař mi předepsal Stilnox.
Na vašich stránkách jsem se dočetl o meletoninových lécích. Jsou běžne dostupné?
Poraďte mi, prosím, zda se mám obrátit na odborné centrum léčby spánkových poruch, nebo požádat svého lékaře o změnu Stilnoxu za melatoninový lék a zkusit jak mi bude vyhovovat?
Děkuji za odpověď.
Ve Vašem případě by bylo opravdu vhodné lék s obsahem melatoninu vyzkoušet. Melatonin je spánkový hormon, který se normálně vytváří v těle a navozuje spánek. Ve starším věku hladina melatoninu klesá a to se může pak podílet na poruchách spánku. Tato léčbě není návyková narozdíl od užívání běžných léků na spaní, proto je vhodné ji u starších lidí vyzkoušet. Lék se jmenuje CIrcadin a je k dostání na předpis, předepíše Vám ho obvodní lékař. Pokud už užíváte Stilnox, musíte se s lékařem domluvit, zda tento lék vysadíte a nahradíte Circadinem.
|
|
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda může slunce ovlivnit spánek. Pobývám několik měsíců za polárním kruhem a přibližně od začátku polární noci (cca před 2 měsíci) mám problémy se spaním - nemohu usnout několik hodin, většinou usínám až k ránu. V důsledku mám zcela převrácený denní režim (přes den spím, v noci jsem vzhůru). Co se s tím dá dělat? děkuji za odpověď.
Střídání světla a tmy spánek ovlivňuje výrazně, na setmění závisí biologické signály, které vedou k uvolňování spánkového hormonu, melatoninu, který ovlivňuje nástup spánku. Melatonin je signálem pro biologické hodiny v organismu, a ty řídí kromě spánku další řadu tělesných funkcí. Podávání spánkového hormonu melatoninu se dá využít k navození spánku v požadovanou dobu. Zkuste užívání melatoninu, který je ve většině států dostupný ke koupi volně jako výživový doplněk, v dávkování např. 3 mg asi hodinu před požadovanou dobou usnutí. V Čechách můžete melatonin získat v podobě léku na nespavost, jmenuje se Circadin, předepisuje ho obvodní lékař a má tu výhodu, že umožňuje pozvolné uvolňování melatoninu a jeho obsah melatoninu v léku je narozdíl od výživových doplňků garantován.
|
|