za jakých podmínek je možné vyšetření ve spánkovém studiu nebo jiném specializovaném pracovišti?
Většina poraden pro poruchy spánku vyžaduje k objednání doporučení od obvodního lékaře. Objednací doby jsou většinou dosti dlouhé, protože poraden je málo, stejně tak spánkových laboratoří. Můžete zkusit poradnu na Praze 3, odkaz najdete na těchto stránkách, je možné, že zde doporučení obvodního lékaře není v některých případech nutné, ale nevím to jistě.
|
Dobry den. maminka ma neco s jatry a byla hospitalizovana na interne, kvuli malemu mnozstvi drasliku v krvi, pred moznou laparoskopii. Maminca dosla v dobrem stavu na oddeleni. Zacali ji davat nejake kapacky, uz na druhy den se ji zacala motat hlava a treti den musela byt prevezena na JIP. Pry kvuli selhavani ledvin, a strasne nizkemu tlaku. Tak se chci zeptat jestli je mozne ze to zpusobily prave kapacky ktere dostala. ty kapacky by meli byt nejaka smes i z obsahem drasliku. Dekuji za pomoc
Je naopak docela dobře možné, že maminka se ocitla na JIP právě kvůli nedostatku draslíku, který se třeba infuzemi nepodařilo dobře upravit ( což může být někdy svízelné) a že porucha hladiny draslíku byla již spojená se zhoršenou funkcí ledvin. To se mi jeví jako nejpravděpodobnější verze.
|
Dobrý den,
již delší dobu, cca 2 roky mě trápí časté noční probouzení (cca 3-4 za noc), také někdy musím na wc. S usínáním večer nemám problém, obvykle usnu do 5-10 min. I po nočním probuzením usínám dobře. Spánek mám velmi lehký, cokoliv mě vzbudí. Také mě dost obtěžuje velmi časté ranní samovolné buzení před budíkem. Vzbudím se cca 4.45- 5.15h a již neusnu. Budík mám nastaven na 5.45, ale nestalo se mi, že by mě zazvonil. Jediné kdy usnu, je o víkendu, když nemusím vstávat. To se ale musím nasnídat (ano i v těch 6h) a pak usnu.
Spát chodím mezi 22-23h. Od odpoledních hodin nepiji kávu ani černý čaj, nejím "těžká jídla" na noc. Snažím se dodržovat "spánkovou hygienu".
U praktické lékařky jsem byla, prý je to normální :-( Nevím. Můžete mi poradit?
Děkuji
Záleží na tom, jak se během dne cítíte, jestli se cítíte celkem vyspalá, nejste unavená, dokážete se soustředit v práci atd., tak je pravděpodobné, že nějakou poruchou spánku nebo jeho nedostatkem netrpíte. Nepíšete ani svůj věk, což je také dosti důležité, s přibývajícími roky se lidé v noci častěji budí a spánek je méně kvalitní, negativně spánek mohou také ovlivňovat některé léky- např. na léčbu vysokého krevního tlaku. Hůře spí také lidé, kteří jsou nervozní. Pokud opravdu trpíte důsledky nevyspání, zkuste se objednat do některé z poraden pro poruchy spánku a postoupit podrobnějším vyšetření, které by pomohlo najít příčinu. Můžete také zkusit poradu psychologa nebo psychiatra, jestli by nebyla nějaká příčina v psychické oblasti.
|