Mám 76 let. Po operaci kolena při endoprotéze, nemohu už 3 měsíce spát. Jsem unaven, ale po ulehnutí mně spánek přejde. Beru místy Hypnogen nebo Lexaurin, často nepomáhají. Ale také celý den pracuji na počítači a večer vypisuji poznámky z odborných knih. To jsem ale dělal i před operací. Chodím spát v O hod., ale pak vstanu a čtu až do 2-3 hod. denně. Přes den nejsem ospalý, jakoby mi to nevadilo, ale usnout je pro mne trápení. Děkuji za pomoc.
Mohl byste vyzkoušt lék na nespavost, který obsahuje spánkový hormon melatonin. Této přirozené látky, která v těle navozuje spánek, s věkem ubývá, proto mají starší lidé potíže s nespavostí, nočním probouzením, spánek se i zkracuje. Podávání melatoninu může v některých případech tyto potíže se spánkem zlepšit nebo upravit. Lék se jmenuje Circadin a může Vám ho předepsat obvodní lékař. Dále jsou důležitá výše zmíněná fakta: že ve starším věku potřebujeme spát méně, někdy stačí 6 hodin spánku, někdy i méně, důležité je, aby se člověk necítil během dne unavený a ospalý - podle toho se pozná, zda mu jeho doba spánku stačí či nikoliv. Podstatné je také dodržování denního režimu- tj neměl byste pospávat během dne, protože to může narušovat spánek. Den by měl být spojený i s nějakou fyzickou aktivitou, pokud Vám to stav po operaci kolene dovolí, protože i přiměřený pohyb je důležitý pro odpočinek těla ve formě spánku. Na prvním místě doporučuji ve Vašem případě vyzkoušení terapie melatoninem, mohlo by to pomoci.
Samozřejmě můžete vyzkoušet také bylinné čaje- meduňka, třezalka nebo různé bylinné směsi na spaní.
|
|
Mám těžké poruchy spánku/7let jsem nespala/nstarost o nemocné dítě/+nyní nově situace ,kdy mi vzniká až panika pro časté buzení od sousedovic psa/tento stav je bohužel trvalý a trvá i když už pes neštěká tak často...asi se obávám,že mne opět vzbudí...brala jsem různé léky,ale pomáhá mi pouze Lexaurin i kyž po něm jsem ve dne agresivní a velmi unavená,je to jediný lék ,který zabírá!já však nechci brát léky po kterých to nejsem já!Bohužel i na jiné léky jsem "alergická"a "vychytávám"snad všechny vedlejšáky.Cítím se dobře pouze bez léků,ale nespat se nedá!!!Čaje také nezabraly....mám podle mne zpřetrhané sinapse a mozek nespíná ,i když jsem na smrt unavená.Co tedy dělat?....existuje nějaké zařízení,kde by mne zodpovědně řekli,co tu mou nespavost způsobuje a zda mi může něco pomoci?Podotýkám,že jsem po operacích štítné pro Hašimota a spoustě narkoz a možná i proto reaguji jinak než jiní lidé.-Děkuji za odpověď a prosím odpovězte mi na můj e-mail evelina@svi.cz
Je nutné vyhledat psychiatrickou péči, která musí být dlouhodobá, měla by se skládat kromě podávání léků také z psychoterapie, která by Vám mohla pomoci. Pokud jste vyzkoušela řadu léků a máte po nich nežádoucí účinky, asi bude obtížné vybrat nějaký šetrnější lék, který by Vám nepůsobil agresivitu a další nežádoucí účinky. Lexaurin je asi " tím nejmenším zlem", vaše touha být bez léků je pochopitelná, ale cesta k jejímu uskutečnění bude složitá. Doporučuji dlouhodobou psychiatrickou péči a zahájení psychoterapie, neboť při léčení psychických problémů je kromě podávání léků nutná také práce člověka sama se sebou, překonávání problematických přístupů a emočních reakcí.
|
|
Dobrý den,trpím nespavostí a to delší dobu kdy nemohu usnout. Mám odpozorováno, že pokud je otevřeno okno, je to o něco lepší.
Nemyslím, že by to mohly být psych.potíže
ale fiziologické (močení v noci, mám jen 1 ledvinu, dýchání, štítná žláza, žluč etc) Prosím,
o sdělení jak toto vše vyšetřit a nalézti příčinu
nespavost.
Děkuji.
Na Vaší nespavosti se mohou onemocnění, která jmenujete, podílet. Problémy se štítnou žlázou mohou také způdobovat nespavost, dále je možné, že i některé z léků, které pravděpodobně užíváte, mohou zhoršovat spánek. Proto je potřeba se o těchto možnostech poradit s Vaším ošetřujícím lékařem- obvodním lékařem nebo internistou. Je nutné také vědět, kolik hodin denně spíte, jak se cítíte během dne. Je možné, že třeba chodíte spát i příliš brzo, proto nemůžete usnout. Pospávání během dne také může narušovat spánek. Proto je nutné probrat i Váš denní režim, Vás pocit vyspalosti během dne a počet hodin spánku. Pokud patříte do věkové kategorie nad 50 let , lze vyzkoušet na zlepšení spánku lék obsahující spánkový hormon melatonin, tohoto přirozeného hormonu v těle se stárnutím ubývá, a proto může jeho podávání nespavost zlepšit. Lék se jmenuje Circadin a předepisuje ho obvodní lékař. Samozřejmě existují i další léky na nespavost, které Vám může lékař předepsat, alespoň na přechodnou dobu na zlepšení vašeho spánku.
|
|
Dobrý den, trpím častou ospalostí. Ačkoliv jsem dostatečně a dobře v noci spal, jsem už i po ránu hrozně ospalý a musím si lehnout. Okamžitě usínám. Mohu spát téměř nepřetržitě. Co mohu dělat, na koho se obrátit o radu? Děkuji.
Potíže s nadměrnou denní ospalostí mohou znamenat onemocnění- poruchu nočního spánku nebo samostatné onemocnění, které se jmenuje narkolepsie a vyznačuje se nadměrnou denní ospalostí. Z poruchy nočního spánku velkou denní ospalost působí nejčastěji spánková apnoe, to jsou časté zástavy dechu během spánku většinou spojené s chrápáním. Další možností může být také porucha nálady- např. deprese. Rozhodně tyto potíže nenechávejte být, navštivte co nejdříve svého obvodního lékaře, ktrý by Vás měl poslat na příšlušná vyšetření. Denní ospalost je spojená s e zvýšeným rizikem chyb v práci, úrazů a nehod, proto je třeba tyto potíže brát vážně a podstopupit vyšetření co nejdříve.
|
|
Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně usínání dcery (22 měsíců). Od počátku usínala sama ve své postýlce, později s dudlíkem. Od 8 měsíců spala celou noc v samostatném pokoji, protože tak lépe spala, než s naší přítomností.
Na doporučení zubního lékaře jsme dudlík společně s dcerou před 14 dny věnovali na procházce miminku. Od té doby dcera nechce spávat přes den v postýlce. Nejprve to bylo zjevně proto, že neměla dudlík, ale po pár dnech začala vyžadovat moji přítomnost, když jsem odcházela z pokoje. Stejná situace nyní nastává i večer. Dcera buď brečí, nebo volá "maminko" s odmlky cca 15 - 20 min. a po té usne. Dcera s námi nikdy nespala/neležela v posteli (ač bychom třeba po ránu chtěli, ona ), tak nevím, jak reagovat. Zda u ní sedět u postýlky, než usne nebo se situace zlepší a začne usínat sama? Nerada bych u ní vypěstovala návyk na usínání s rodičem, když to dosud zvládala sama. Stejně tak bych ji nerada nejěk deprivovala.
Děkuji za odpověď a Váš čas.
Jitka
Dcera měla pravděpodobně dudlík jako prostředek k samostatnému usínání- takovou pomůcky, aby se jí dobře usínalo. Nyní hledá nějaký náhradní zdroj uklidnění před spánkem a tím má být nejspíše vaše přítomnost. Pomohlo by, kdyby si vytvořila stejnou vazbu jako měla na dudlík k něčemu jinému- k nějaké hračce, k něčemu, co by jí pomohlo usnout místo Vaší přítomnosti. Zkuste něco takového najít, nějakou náhradu a zvyknout dcerku, že se bude usínat zase bez Vás jako tomu bylo dříve.
|
|