spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 696. - 700.

 131  132  133  134  135  136  137  138  139  [ 140 ]  141 

Mám velké potíže s usínáním neumím vypnout.Je mi 42 let má práce je náročná do toho mám školení ,chodím do školy letos maturuji a mám dvě dcery a problémy v manželství. ´Vždycky jsem měla lehké spaní a několikrát za noc se probouzím. Chodím spát kolem půl desáté a pak se budím kolem 24hod pak po 2 hod. a nepotřebuji ani budík jsem vždycky dřív vzhůru. Beru prášky na spaní hypnogen půlku ale moc nezabírají. Honí se mi hlavou co všechno mám udělat v práci s dětmi , lékař, škola...až dokončím školu snad bude méně stresu. Poradili byste mi prosím jaké léky bych mohla užívat. děkuji lenka
Ve Vašem případě jsou potíže se spánkem spojené s nervozitou, stresem a napětím, které Vás provázejí při uléhání do postele, je to velmi častá forma nespavosti, někdy se stává, že člověk již uléhá s obavami, že nebude moci usnout a tím se spánek samozřejmě oddaluje. Také přemílání starostí spolehlivě zabraňuje usnutí. Protože podávání léků není možné dlouhodobě, je vhodné řešit tuto formu nespavosti především pomocí psychoterapie. Léky by se měly podávat jenom přechodnou dobu- řádově měsíce, Hypnogen, který užíváte je vhodným lékem. Rozhodně byste měla navštívit psychologa nebo psychiatra, je možné, že na poruše spánku se u Vás podílí i úzkostnost a je možné, že by se daly přechodně dávat i jiné léky. Především je nutné si zajistit dlouhodobou psychoterapii, velmi úspěšná je při léčbě nespavosti tzv. kognitivně behaviorální terapie, ale samozřejmě může Vám pomoci i jiná psychoterapie. Sama byste se měla co nejvíce snažit odbourat některé stresové faktory ve Vašem životě, věnovat se relaxačnímu cvičení- před spaním lze na uvolnění zařadit tzv. autogenní trénink, pomoci může také např. cvičení jogy, i jiná forma pohybu, která by Vám uvolnila napětí. Někdy se také doporučuje vyhradit si během dne povinnou chvíli, kdy si proberete nebo i sepíšete všechny vaše starosti. Tím pádem, až na ně začnete večer myslet, musíte si připomenout, že už je vlastně máte vyřešené a sepsané a že se můžete uvolnit, pustit to z hlavy a usnout. Podrobnější informace můžete najít např. v knize Nespavost, kterou napsal J. Praško.
VÁŽENÝ PANE DOKTORE, OBRACÍM SE NA VÁS S TÍMTO PROBLÉMEM: JIŽ DÉLE JAK 1 ROK MÁM VÝRAZNĚ SNÍŽENOU POTŘEBU SPÁNKU. KDYŽ JDU SPÁT V 22 HOD. OBVYKLE SE PROBOUZÍM KOLEM 03 HOD. ZCELA ODPOČATÁ A AKTIVNÍ. ANI V PRŮBĚHU DNE NEPOCIŤUJI ÚNAVU, ANI JINÉ DOPADY KRÁTKÉHO SPÁNKU. POUZE NAVEČER cca V 19 HOD. ZAČÍNÍM BÝT SILNĚ OSPALÁ A MUSÍM SPÁNEK POTLAČOVAT ABYCH VYDRŽELA ALESPOŇ DO 22 HOD. NESPAT. BRÁNÍM SE POUŽÍVAT FARMAKA PODPORUJÍCÍ SPÁNEK UMĚLOU CESTOU A BYLINNÉ PŘÍPRAVKY POHÁHAJÍ POUZE JEDNORÁZOVĚ. POVZBUZUJÍCÍ PŘÍPRAVKY ŽÁDNÉ NEPOUŽÍVÁM , KÁVU MÁM POUZE JEDNU PO RÁNU. PORAĎTE PROSÍM JAK TENTO PROBLÉM ŘEŠIT. DĚKUJI PAVLA VALENTOVÁ
V některých případech může člověku postačovat i tak krátká doba spánku jako je Vámi uváděných 5 hodin. Otázkou je, proč nechodí spát kolem 19. hodiny, kdy, ,jak píšete, se cítíte již ospalá a miusíte spánek přemáhat. Není důvod abyste nešla spát již v 19. hodin, pokud se cítíte ospalá. Můžete mít projevy toho, čemu se říká předsunutí spánkové fáze- to znamená, že člověk má posunutou dobu spánku, cítí se ospalý již v časných večerních hodinách a probouzí se brzy. V těchto případech může pomoci malá ranní dávka melatoninu - spánkového hormonu, např. 0,5 mg - anebo osvit speciálním intenzivním světlem ve večerních hodinách. Pokud se Vám doba spánku zkrátila takto náhle a dříve jste spala obvyklý počet hodin (7-8 hodin), je na místě se také poradit s lékařem- krátkou dobou spánku se mohou projevovat i některé poruchy žlaz s vnitřní sekrecí- např. poruchy funkce štítné žlázy - anebo poruchy nálady.
Ještě k mému předešlému dotazu-napsala jsem "pravidelně",pravidelná je noční doba,ale stává se mi to tak dvakrát v týdnu.Děkuji za odpověd.
To je poměrně často, proto se musíte pokusit o domluvu s ošetřující lékařkou, abyste vyzkoušely jiný lék.
Prosím o radu,již dva měsíce mě pravidelně mezi půlnocí a jednou hodinou budí ze spánku divné stavy-špatně se mi dýchá,motá se hlava,bbuší mi srdce a znecitlivují končetiny.Po prvním záchvatu jsem byla vyšetřena na neurologii,včetně CT mozku,vše v pořádku.Od své neuroložky beru Sertralin již dva roky a nyní Atarax,ale zdá se mi to ještě častější.Jsem neštastná a bojím se chodit spát,děkuji za odpověd.
Je pravděpodobné, že půjde o noční panické ataky. Další méně pravděpodobnou příčinou by mohla být nějaká porucha dýchání ve spánku- to by připadalo v úvahu , pokud ve spánku chrápáte nebo byste měla zástavy dechu. Pokud se to neděje, je opravdu nejpravděpodobnější příčinou panická ataka. Musíte se domluvit s ošetřující lékařkou, že Atarax Vám zatím nepomohl a bude nutno zkusit jiný lék, který by tyto stavy ovlivnil. Dále je možnost psychoterapeutických přístupů k panickým ataká, takže se informujte na možnosti psychoterapie.
Dobrý den, prosím Vás o radu, u mého manžela (35 let) se cca před 3 měsíci objevil noční jev, který lze těžko popsat, ale pokusím se. Vstane z postele a prochází bytem, není ale vzhůru, motá se, je spocený a již se mu to 2x opakovalo. Je to cca v intervalu 1 měsíc, vždy kolem 4.00 hod. ráno, vůbec o tom neví a následující den je mu malátno a necítí se dobře. Při druhém "záchvatu" rozbil sklo ve dveřích a ani toto ho neprobudilo. Poslední zážitek se opakoval tuto neděli a zastihla jsem ho při spánku v posteli, strašně chrápal, mlátil rukama kolem sebe. Podařilo se mi při jeho putování bytem ho dostat do koupelny a osprchovat hlavu vodou, bohužel ani to ho neprobudilo. Prosím Vás o radu, o co se může jednat a jak to máme řešit? Děkuji mockrát.
Může jít o náměsíčnost, je ale netypické, že se tyto stavy objevily až najednou v dospělém věku a také je netypický jejich výskyt- kolem 4. hodiny, náměsíčnost se vyskytuje většinou po usnutí, obvykle do půlnoci. Píšete, že manžel chrápe - zhoršené dýchání ve spánku může stavy náměsíčnosti provokovat. Další možnost, že by se jednalo o noční epileptické záchvaty, není podle Vašeho popisu příliš pravděpodobná, ale zcela to vyloučit nelze. Stavy náměsíčnosti mohou být také provokovány nepravidelným spánkovým režimem, ponocováním, konzumací alkoholu nebo většího množství kávy před spaním. Mohou vznikat také při užívání některých léků, souviset s psychickými problémy- úzkostností, stresem atd. Je nutné, aby byl manžel podrobně vyšetřen, protože stavy náměsíčnosti mohou být nebezpečné- jak píšete, už došlo k rozbití skla. Manžel by měl nejdříve navštívit obvodního lékaře, který ho pravděpodobně doporučí k neurologickému vyšetření. Rozhodně s návštěvou lékaře neváhejte.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Alergie, astma, senná rýma