je vhodné, aby normální 12 letý kluk spal stále s rodiči v posteli uprostřed, když má svoji postel
Není to vhodné. Není to vhodné stran kvality spánku, ani z psychologického hlediska. Jistě to má ale nějakou příčinu v rodinném prostředí - kterou je potřeba řešit nenásilným způsobem a citlivě.
|
|
Dobrý den, chci požádat o radu. Manžel (40let), již přes půl roku užívá warfarin (prodělal plic.embolii následkem operace), přibral na váze za toho půl roku asi 15 kg. Nejsem si jista, zda to začlo užívaním těch léků nebo to začlo již předtím, ale v poslední době už mě to dost trápí.
Usne a po asi 4-5 hodinách se vzbudí a už nemůže usnout, pak na chviličku zase usne sa pak se zase vzbudí a nemůže spát. Opakuje se to každý večer již několik měsíců. Nevím čím to je a na koho se obrátit.
Děkuji
Příčin opakovaného nočního probouzení může být celá řada. S užíváním Warfarinu by to souviset nemělo. Noční probouzení mohou být spojena např. s poruchou dýchání ve spánku ( zástavami dechu nebo změlčením dechu, tzv. spánkovou apnoe- většinou je to spojené s chrápáním, které je zástavami dechu přerušované) , dále s tzv. periodickými pohyby končetinami ve spánku- což je opakované skrčování nohy během spánku, spojené s probouzením, člověk si to nemusí vůbec uvědomovat. Další příčinou může být syndrom neklidných nohou- brnění, pálení nohou spojené s jejich neklidem během noci a s probouzeními. Další důvody mohou být i psychické- deprese, úzkost, nervozita. Proto se doporučuje podrobnější vyšetření, do poradny pro poruchy spánku se většinou vyžaduje doporučení obvodního lékaře. Seznam léčebných center je na těchto stránkách, zkuste se podle místa bydliště na příšlušné centrum obrátit.
|
|
Dobrý den.Mám prozatím pouze dotaz,v jaké rovině normálnosti je počet střídání poloh ve spánku.Mám pocit,že celé "spaní" se pouze v posteli "melu".Trvá to již od konce prázdnin..Žádné zvláštní období neprožívám...Je mi 43,žena....Děkuji pěkný den
Je možné, že Váš spánek něco narušuje a během kratičkých probuzení se v posteli " melete" , tedy měníte polohu. K podobnému narušení spánku může vést některá porucha - zhoršené dýchání ve spánku, spánková apnoe nebo tzv. periodické pohyby končetinami, což jsou opakované pohyby nohou, skrčování nohy, které mohou člověka ze spánku probouzet a nemusí si být tohoto problému vědom. Spánek může být narušený také stresem, nervozitou - ale píšete, že to není Váš případ. Někdy to může být i nevhodné umístění postele, nevhodná matrace, osvětlení zvenčí, které Vám narušují spánek. Promyslete tyto možnosti, pokud potíž bude trvat a budete mít pocit nekvalitního spánku, je potřeba porada s lékařem, ev. podrobnější vyšetření.
|
|
Dobrý den mám 43let a necelý rok mám problémy se spaním.Budím se prakticky každý den mezi 2-4hodinou ranní,jsem vyspaná čilá a nejsem schopna už do rána znovu usnout.Je jedno v kolik hodin jdu večer spát lehnu,usnu skoro okamžitě ale stejně nemám šanci spát déle jak 4-5hodin bez probuzení.Během odpoledne jsem pak unavená a ospalá.Poradíte mi co mám dělat?Děkuji
Nejčastější příčinou předčasného ranního probouzení bývá porucha nálady, nemohu samozřejmě říci, že je to tak i ve Vašem případě, ale většinou první vyšetření, které je doporučováno při těchto potížích , je psychiatrické nebo psychologické vyšetření, promyslete tedy vhodnost tohoto vyšetření ve Vašem případě. Problémy se spánkem mohou být také způsobeny poruchou žlaz s vnitřní sekrecí, nejčastěji štítné žlázy, proto doporučuji návštěvu u obvodního lékaře a vyšetření, které by zahrnovalo i stanovení hladiny hormonů štítné žlázy.
|
|
Dobrý den mám 20 let problémy se spánkem,je ještě možnost že by mě pomohl lék melatonin a jestli je hrazený pojištovnou,popřípadě kam se mám obrátit o pomoc a také bych byla ráda kdyby měli tyto lečebné zařízení smlouvu s některou z pojištoven.Děkuji
I při dlouhodobých potížích se spánkem stojí za to pokusit se o zjištění jejich příčiny a o léčbu. Nepíšete, jaká vyšetření jste během těch 20 let podstoupila, zda vedla k zjištění příčiny nespavosti, zda jste zkoušela užívání nějakých léků, jaký měly účinek, důležitá je také Vaše životospráva, psychické ladění. Všechny tyto údaje by měl s Vámi lékař v poradně pro poruchy spánku probrat, obrátit se můžete na některou z poradne, které jsou uvedeny na těchto stránkách pod názvem Seznam léčebných center. Většina center vyžaduje doporučení obvodního lékaře a smlouvu s pojišťovnou má.
Vyzkoušení léčby melatoninem je samozřejmě možné, vzhledem k tomu, že podávání melatoninu není návykové a má minimální nežádoucí účinky. Lék, který obsahuje melatonin, se jmenuje Circadin, předepíše Vám ho obvodní lékař a hrazený pojišťovnou v současné době není.
|
|