spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 686. - 690.

 131  132  133  134  135  136  137  [ 138 ]  139  140  141 

mám velké problémy s usínáním již řadu let,po usnutí spím dobřeULPN
Je nutno zjistit příčinu vašeho špatného usínání. Nejčastější příčinou bývají zafixované obavy a úzkosti, s kterými se člověk již odebírá na lůžko, již předem má strach, že neusne a tento strach potom doopravdy usnutí zabraňuje, protože platí, že čím více se usnout snažíme, tím více to obvykle nejde. Tato forma nespavosti se léčí jednak přechodným podáváním léků a jednak psychoterapií. Rozhodně tedy doporučuji návštěvu psychologa a psychiatra, tato vyšetření by měla rozhodnout, který typ léku je pro Vás nejvhodnější, zda tzv. hypnotika 3. generace jako je např. Stilnox, Hypnogen anebo léky na tlumení úzkosti, což jsou např. benzodiazepiny. Současně je dobré již se věnovat psychoterapii, protože podávání léků by nemělo být dlouhodobé. Doporučovanou formou psychoterapie je např. tzv kognitivně behaviorální terapie.
Dobrý den, mám dotaz ohledně mé nespavosti,která mě trápí již delší dobu.Kolem 22hodiny jsem unavená a usínám,ale za2 až 3 hodinky se probouzím a už nemohu usnout.A když se zadaří tak až k ránu,ale to už vstávám do práce ve které musím být maximálně soustředěná.Problémy žádné psychické nejsou.Vyskoušela jsem snad všechny bylinné čaje včetně belosanu .Výsledky žádné cítím se vnitřně unavena.DĚKUJI.
Příčina nočního probouzení se často nepodaří i při podrobném vyšetření přesně zjistit, pokud to není předčasné ranní probouzení, které bývá spojováno s depresí. Přesto je nutné podstoupit vyšetření, nejdříve u obvodního lékaře, vhodné je také vyšetření hormnů štítné žlázy a také psychologické vyšetření, i když píšete, že si žádného problému nejste vědoma. U žen mohou být poruchy spánku spojené také s hormonálními výkyvy během života. Pokud se na příčinu nepodaří přijít, je možné doporučit také vyšetření ve spánkové laboratoři, kde se monitoruje spánek, takže by se měla zachytit závažnější příčina probouzení. Vyzkoušet sama můžete např. užívání třezalky, nejlépe ve formě dražé, většinou je potřeba ale užívat pravidelně několik týdnů.
dobry den, posledni mesic me trapi problem ktery jsem si diagnostikovala jako parasomnii (Poruchy přechodů spánek–bdění). Temer kazdou noc pri usinani mivam sen pri kterem uklouznu ci spadnu, coz se nasledne projevi silnym skubnutim celeho tela, ktere me probudi. Osobne mi to az tak nevadi,ale partner se vzdycky hrozne lekne, vzbudi ho to a odmita se mnou spat v objeti. Je mi 25 let, netrpim nespavosti, mam pomerne pravidelny ( i kdyz obraceny) rezim. Da se s tim neco delat? dekuji moc za odpoved
Jedná se o tzv. hypnagogické záškuby, což jsou záškuby těla při usínání. Nejsou považovány za parasomnii, nemají žádné zdravotní dopady a většinou se vyskytují přechodně. V podstatě se dá říci, že tento projev při usínání někdy zažil každý z nás. Někdy se tyto záškuby vyskytují častěji, pokud má člověk nějaký stres, pracovní vypětí, je nervozní, může je provokovat také pití kávy ve večerních hodinách. Neléčí se a ve většině případů odezní úplně nebo se vyskytují jen občas.
Dobrý den, můj problém je pískot v uších neboli tinitus. Byla jsem na několika ušních, bohužel mi nic nenašli a nevědí, co s tím. Já mám takovou svou sokromou teorii, žy by to mohlo být od krční páteře a celé oblasti, kde se krk spojuje z hlavou. Ve spánku totiž z mně neznámého důvodu (stresy??) zatínám zuby a skřípu jimi. Ráno mě pak dost často bolí hlava, čelist, dásně, kolem uší a celá tahle oblast, o krční páteři ani nemluvě. Myslíte, že by to pískání mohlo být od tohoto? Na jakého specialistu se mám s tímto problémem obrátit? Děkuji, E.H.
Pískání v uších může být někdy opravdu spojené s problémy s krční páteří. Většinou ale pískání v uších není již spojeno se skřípáním zubama ve spánku. Skřípání zubama, pokud je intenzivní, což je zřejmě Váš případ, opravdu může způsobovat nekvalitní , přerušovaný spánek, bolesti hlavy, bolesti čelistí a kloubu čelistního, někdy i obrušování zubů nebo jejich jiné poškození,. Skřípání zubama ve spánku je v těchto případech potřeba léčit, nejčastěji se podávají léky ze skupiny benzodiazepinů, ale je možné yzkoušet i další léky- někdy totiž první vybraný lék nezabere a je nutno léčbu upravovat. Dále se doporučuje zubní resp. ortodontické vyšetření, protože někdy je skřípání zubama spojené s odchylkami v utváření chrupu- a ty se dají někdy odstranit např. použitím rovnátek atd. S problémem se zkuste po doporučení od obvodního lékaře obrátui na některou z poraden pro poruchy spánku, seznam je uveden na těchto stránkách.
Dobrý den, asi týden mám strašný spánek. Nemohu skoro usnout, spím jen lehce a neustále se probouzím. Zprvu jsem si myslel, že je to jen lokální záležitost, ale teď mě to deptá. Co je ale zajímavé, když vstanu, necítím se, že bych byl unavený. Domnívám se, že je to ze stresu, protože se nezastavím, neustále mám nával povinností a neustále nad něčím uvažuji, právě, když si jdu lehnout, protože mám klid. Nemám téměř žádnou fyzickou aktivitu a co je také podstatné, že je mi 14 a už nemůžu spát. Nemůže to být také dědičné? Doufám, že jsem poskytl dost informací alespoň pro posudek.
Přechodnou poruchou spánku trvající týden, i třeba několik týdnů může za život trpět občas každý. Správné je, že se nad příčinou zamýšlíte, protože je důležitá přijmout všechna opatření ke zlepšení vašeho spánku. Zkuste si přebudovat denní program,, pokud je to možné, zařadit nějaký pohyb během dne, mohla by klidně stačit procházka po návratu z práce. Dalším důležitým opatřením je zajistit si klidné období před spaním. Pokud máte potíže s usnutím, neměl byste se ve večerních hodinách věnovat intenzivní duševní činnosti. Měl byste se naučit při příchodu do postele " vypnout" - uvědomit si, že stejně nic nevymyslíte, že je čas na spánek a odpočinek, můžete se naučit také nějakou formu relaxace před spaním- např. metodu autogenního tréninku. Večer byste také neměl pít kávu, alkohol, kouřit cigarety či jíst těžké jídlo. Myslím, že tato opatření by mohla stačit.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta