spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 676. - 680.

 131  132  133  134  135  [ 136 ]  137  138  139  140  141 

Na jakou světovou stranu si dát postel aby se mě dobře spalo?
Většinou bývá doporučovaný směr orientace postele sever- jih, ale ne vždy to lze v bytě uzpůsobit takto a rovněž ne každému toto uspořádání musí vyhovovat.
Můj syn od narození oproti jiným dětem minimálně spí. Od 1 roku málokdy usne přes den. V noci spí tak 6-8 hodin, to se budí tak po dvou třech hodinách, ve spánku se mele, hlavně nohama? Teď bude mít 3 roky. Od malička dodržujeme spánkové rituály, dokonce jsme měnili místa na spaní v domě.
Příčin špatného spánku u dětí může být celá řada, špatně spí např. děti s hyperaktivitou. Příčin nočního probouzení může být více a někdy je problém na tu pravou příčinu přijít. Vyšetření byste měli začít u dětské lékařky, potom by bylo potřeba psychologické vyšetření a pokud bude potřeba, je možné dítě poslat na vyšetření spánku do spánkové laboratoře, protože kopáním nohama ve spánku se právě jedna porucha může projevovat a jedinou spolehlivou metodou, jak tuto poruchu zjistit, je natočení nočního záznamu.
Dobrý den, již 3 roky bojuji s nespavostí a potřebuji nějaký kontakt na DOKTORA, který by mi pomohl. Mám 2.měsíční dcerku, je mi 30 let a již dlouho tento stav nemůžu dostat pod kontrolu. .. Přestože holčička mi spí celou noc,já nemohu zabrat ani po Tritticu 150 celé tabletě. Během těch 3let se mi stav zlepšil, ale bohužel přestože nemám žádné problémy, rodinné zázemí skvělé, tak opět se plácám v tom samém a stále si akorát lék navyšuji. Někdy si musím vzít i Xanax, abych byla druhý den schopna se o dcerku postarat. Děkuji moc
Další možností v léčbě nespavosti je kromě podávání léků psychoterapie. V podstatě se dá řící, že u nejčastějších forem nespavosti má psychoterapie své nezastupitelné místo a ovlivňuje výsledek léčby, protoře léky lze většinou užívat v nějakém časově omezeném horizontu, psychoterapie může nabídnout potom řešení v dlouhodobé perspektivě. Nejvíce se osvědčuje tzv. kognitivně behaviorální terapie. To je tedy i další možnost řešení pro Vás, pokud se potíže zhoršují a léky musíte zvyšovat. Je samozřejmě vhodné, abyste se poradila s lékařem, u něhož jste v dlouhodobé péči- předpokládám, že je to psychiatr. Seznam specializovaných léčebných center můžete najít na těchto stránkách, pokud byste to potřebovala. Ne všechna centra se ovšem zabývají léčbou nespavosti, stejně tak vyžadují někdy doporučení ošetřujícího lékaře k vyšetření. Najít vhodného DOKTORA, jak byste ráda, často není jednoduché, někdy se stane, že musíme hledat, než se to podaří - protože ne každému vyhovuje stejný typ lékaře, zvláště při léčbě nespavosti nebo psychických problémů, vztah mezi lékařem a pacientem je samozřejmě utvářen také jejich osobnostmi, tak snad se Vám to podaří.
Dobrý den, mam veliké problémy s usínáním. Nemůžu usnout, i když jsem velmi unavený třeba z toho, že jsem se minulou noc vůbec nevyspal. Dodržuji spánkovou hygienu, ale nedaří se mi usnout. Probíhá to zpravidla tak, že nejdříve mám pocit, že se mi krásně usíná a téměř spím, většinou mě, ale něco vyruší, třeba sucho v ústech a musím se napít nebo nejčastěji, že musím jít na malou. Potom se vrátím do postele ale za boha se mi nepodaří usnout. Únava jakoby zmizela a i když se snažím co nejvíc na nic nemyslet a co nejvíce se uvolnit neusnu dřív než za tři čtyři hodiny. Jako kdybych vždycky ten jeden pokus na usnutí propásl a další šanci dostal až za pár hodin. Únava prostě opadne a usnout je nemožné i když se snažím co nejvíce uvolnit a na nic nemyslet. Pokud usnu spím už pak velmi dobře a i když se probudím a jdu na záchod rychle zase usnu. Bohužel ale obvykle usínám strašně pozdě neusnu dřív i když chodím dříve spát. Ráno jsem strašně nevyspalý a celý den mi není dobře, protože spím tak 3-6 hodin, ale vím, že potřebuji kolem 8-9. Neusínalo se mi co si pamatuji nikdy moc dobře, ani jako dítěti, ale problémy to začalo dělat zejména v době, když jsem začal pracovat a musel každý den vstávat, už asi dva roky. Dříve (třeba na vysoké) jsem to měl možnost třeba dopoledne dospat o nějakém volných dnech uprostřed týdne, ale teď do práce prostě musím. O víkendech to taky často dospávám přes dopoledne, takže mi tak nezáleží na tom kdy usnu a jdu klidně do postele velmi pozdě. Nejsem ale schopen usnout když potřebuji, tedy do cca půlnoci. Zkoušel jsem různé čaje, Benosan, ale nic mi vůbec nepomohlo. Žádnými stresy netrpím, život mam relativně klidný a bez problémů. Nevím jestli to má vůbec řešení, poslední dobou si říkám, že bych klidně bral nějaké léky i kdyby byly sebenávykovější, hlavně abych konečně usnul... Je mi 26 let. Děkuji za odpověď.
Příčin, které se na vašich potížích podílejí, může být více a těžko se takto rozlišuje, která příčina je hlavní a s kterou by bylo potřeba začít pracovat nejdříve. Poruchy usínání mohou být spojeny s psychickými problémy, úzkostí, stresem, zafixovaným strachem, že člověk opět neusne, ráno bude nevyspalý atd. Je možné, že po Vašem prvním krátkém usnutí se uplatňují tyto nepříjemné myšlenky, napětí, obavy a brání Vám to v usínání. Protože platí, že čím více člověk na spánek čeká, tím více se spánek oddaluje a nepřichází. Co je příčinou toho, že se po krátkém usnutí probudíte, je nejasné. Na problémech s usínáním se dále může podílet Váš nepravidelný spánkový režim, píšete, že o víkendech chodíte spát velmi pozdě. Je také možné, že se u Vás jedná o tzv. posun spánku do pozdějších hodin- do této kategorie patří lidé, kteří se cítí ospalí až po půlnoci, často kolem 2.-4. hodiny, pak dobře usnout, spánek mají zcela normální, spí do poledne - spánek je prostě proti normální obvyklé době posunutý do dopoledních hodin. Tito lidé pak nejsou schopni usnout v obvyklou dobu, nejlépe se cítí o víkendu, kdy si mohou přizpůsobit rozvrh dne své potřebě, ale v pracovní dny mají velký problém vstávat a dojít do práce. Pokud by se u Vás jednalo o tuto poruchu, připadala by v úvahu léčba spánkovým hormonem, melatoninem, který pomáhá přestavit vnitřní biologické hodiny na časnější dobu usínání. Zkuste se domluvit nejdříve s obvodním lékařem, pokud bude schopen s Vámi potíže rozebrat, jestli se ve Vašem případě může jednat o posunutí spánkové fáze- potom by připadal v úvahu léčba melatoninem, u nás je to lék, který s ejmenuje Circadin. Pokud by lékař usoudil, že je spíše pravděpodobný podíl psychických faktorů, může Vás poslat na psychologické nebo psychiatrické vyšetření. Může Vás také doporučit na konzultaci do poradny pro poruchy spánku.
Dobrý den, cca 1,5 roku mám problémy se spánkem. Nejdříve jsem ze svých 8 hodin denně klesl na 6 (první půlrok), pak na 4 hodiny až ke třem (cca 2 měsíce). To už bylo neúnosné, hlava mi vypovídala službu. Vyhledal jsem lékaře, předepsal mi trittico. Během cca dvou měsíců jsem se dostal na 6 hodin. Nyní spávám v průměru 6 hodin, někdy se zadaří 8, ale těch 6 je pro mě málo, necítím se vyspale. Někdy nespím dobře několik dní za sebou. Chodím zároveň na psychoterapii, ale to je běh na dlouhou trať, výsledky se zatím nedostavují. Chci se zeptat, jestli za tuto dobu mohlo dojít k nějakému trvalému poškození kognitivních schopností. Mělo by smysl přejít na jiné antidepresivum (Remeron), abych spal bez problému opět 8 hodin? Děkuji
Myslím, že byste měl ještě vyčkat. Zlepšení se v těchto případech opravdu dostavuje někdy pomalu, přece jenom již ke zlepšení došlo, spíte 6 hodin, což sice není moc, ale zase to není nijak katastrofálně málo. Je velmi nepravděpodobné, že by u Vás došlo k trvalému postižení kognitivních schopností, jistě se můžete cítit unavený, méně výkonný, nesoustředný atd. v porovnání s dřívějškem, ale musíte mít trpělivost, nespavost spojená s psychiatrickými problémy opravdu ustupuje pozvolna. Je výborné, že se věnujete také psychoterapii, o to více je pravděpodobnější, že se vše po určité době zase v dobré obrátí, ale ten potřebný čas je často mnohem delší než bychom si přáli a představovali.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Odvykání kouření