Dobrý den,jsem již několik let závislá na lécích na spaní(hypnogen),nyní jsem těhotná a musím léky vysadit.Myslíte,že by pomohly homeopatyka?
Rozhodně můžete tuto léčbu vyzkoušet. Reakce na podávání homopatik je individuální, takže se nedá předpovědět, zda Vám pomohou. Stejně tak můžete vyzkoušet některé bylinkové čaje. Bylo by také vhodné, abyste se naučila nějaké relaxační neboli uvolňovací metody před usnutím - doporučuje se např. autogenní trénink, metoda, kdy se člověk naučí uvolnit celé tělo, návod najdete v různých knihách nebo se můžete obrátit na některé psychoterapeuty.
|
|
Dobrý den, mám takový zvláštní problém : špatně usínám - chce se mi spát ale jakmile ulehnu a zhasnu tak spánek ne a ne přijít, když po dlouhé době konečně začnu usínat tak v ten moment mě probudí jakýsi "zvuk v hlavě , jako písknutí někdy zase rána", okamžitě mě to probere a zas nemohu usnout.Je mi 59 let, mám dlouholeté probémy se zády - krční páteř - zúžení štěrbin u C5-C7 to mi působí závratě, jiskřičky u očí nebo zhoršený zrak, mám hypermobilitu to se odráží v celé páteři, tvoří se mi blokády. 2 roky se léčím na úzkostné stavy (vnitřní napětí,podráždění atd), pozoruji že tyto stavy jsou vyvolávány problémy se zády. Beru AD Prothiaden, NEUROL příležitostně - po něm ale usnu i záda přestanou bolet. Vím že je návykový ale stačí mi občas 1 tbl 0,25 někdy i půlka. Doktorka se prý s takovým problémem "zvuků v hlavě" ještě nesetkala, chtěla bych vědět zda to všechno co jsem popsala spolu může souviset. Děkuji za odpověď Inka
Zvuky v hlavě, které se objevují při usnutí, jsou zvláštní a poměrně vzácnou poruchou spánku. Lidé tento vjem popisují různě - jakoby zvuk, někdy až výbuch, prasknutí v hlavě, v angličtině se tato porucha označuje přeloženo do češtiny jako syndrom exploze v hlavě. Tento zvukový vjem lidi vyrušuje při usínání, někdy může být spojený také s vjemem záblesku nebo se záškubem celého těla. Při takovýchto prvních zážitcích mají lidé prožitek úzkosti, obavu z nějaké choroby, z prasknutí cévy v hlavě atd. Nicméně tato porucha žádnou zdravotní komplikaci- kromě nepříjemného pocitu a narušení usínání- nepřináší. Příčina není jasná. Léčba se nedoporučuje, protože podobné poruchy spánku reagují na léky stejně velmi špatně. S problémy s krční páteří není popisovaná souvislost, jedná se o samostatnou poruchu.
Problémy s krční páteří mohou ale souviset s Vašimi úzkostnými stavy- pokud je člověk v napětí, zhoršuje se mu také napětí a stažení krčních svalů a může se to podílet na bolestech v oblasti krční páteře. Neurol má účinek na uvolnění psychické, ale také na uvolnění svalů, pokud to berete jenom občas a nepůsobí Vám nežádoucí účinky, nemělo by to pro Vás znamenat významné zdravotní riziko.
|
|
Dobrý den. Jsm 6 dní po porodu a začli mi otýkat kotníky,je to normální? Děkuji
Normální to není, musíte se poradit s lékařem, je nutné vyloučit nějakou závažnější příčinu- onemocnění ledvin, srdce nebo nedostatek bílkovin v krvi.
|
|
Dobrý den,je mi 39 let a trápí mě v noci děsivé sny tak reálné, že se vzbudím a to co se mi zdálo vidím i v reálu, např., že padá strop, někdo vrtá stěnu, otvírá dveře atd.Vstanu jdu se podívat nebo budím manžela, přenáším syna, jen aby to na ně nespadlo.Nemívám to každou noc, ale pár dní, pak zas třeba měsíc klid.Nevíte co může být příčinou?Děkuji
Je možné, že po probuzení ze snu máte ještě pod vlivem tohoto zážitku tzv. snové halucinace, příliš často se to ale nestává. Pokud netrpíte žádnými jinými potížemi- což by byla např. zvýšená denní ospalost, pocit nevyspání, zvýšená únava, nějaké podobné stavy během dne - je pravděpodobné, že se nejedná o podstatnou potíž a že tyto problémy zase vymizí. Pokud by Vás tyto zlé sny trvající i po probuzení hodně obtěžovaly, je vhodné navštívit neurologa, který by Vám udělal základní vyšetření- záznam elektrické aktivity mozku, aby se vyloučila nějaká jiná příčina, ev. by zvážil i jiné vyšetření ( psychologické, psychiatrické).
|
|
Je mi 75 let a trpím chronickou obstrukční
nemoci plic a dalšími.Většina léků, které mi lékaři předepisují však vyvolává nespavost. Co lze proti tomu podniknout? Děkuji.
Pokud opravdu trpíte nespavostí, samozřejmě se na tom mohou léky podílet. Je nutno si uvědomit, že nežádoucí účinky léků se neprojeví u každého, bývá to spíše v menším procentu léčených. Pokud je to Váš případ, zkuste tento problém probrat s vašim ošetřujícím lékařem, zda by se nedaly podávat léky, které spánek nepříznivě neovlivňují. Často však bývá tato volba velmi obtížná, protože je možné, že současné léky Vám zase vyhovují na léčbu vašich potíží. Někdy je nutné volit kompromis- snášet určitý stupeň nespavosti za cenu zase např. dobré kompenzace krevního tlaku či jiných potíží.
|
|