spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 626. - 630.

 121  122  123  124  125  [ 126 ]  127  128  129  130  131 

Dobrý den, prosím Vás o radu ohledně mého manžela.Je mu 33 let a již několik let pracuje ve směnném provotu.Dříve mu to nečinilo žádné problémy, ale v poslední době má potíže s usínáním a zhoršíla se mu i kvalita spánku (často se budí).Zhruba před rokem se mu směnný provoz ustálil na třísměnném.Střídají se mu týdenní cykly odpolední - noční - ranní.Nejhůře snáší přechod z noční směnny na ranní.Sice uléhá mezi 22h až 23h, ale usnout se mu daří až kolem 2h ranní.Když se mu podaří usnout zvečera, tak se budí 1h až 2h před zvonkem budíku (na ranní směnu vstává ve 4h 15min.) a už neusne.V práci je nevyspalý,celkově je během dne podrážděný .Říká, že nejvíce se mu chce spát kolem 12h - tudíž v práci.Řeší to pitím kávy.Ostatní směny snáší lépe, ale během spánku nenaspí více jak 5 až 6h - nedaří se mu spát déle, po noční, kdy spí během dne se často budí.... .O víkendech se mu daří spát zhruba těch 8h.Dříve mu to takto stačilo, ale nyni mám pocit, že trpí permanentním nevyspáním.Vyřešila by toto návštěva lékaře a přechodné užívání léků na podporu spánku?Předem děkuji za příp. odpověď.Mirka
Směnný režim snáší každý člověk různě, jsou lidé, kteří se s ním nedovedou vyrovnat a trpí pak na základě tohoto nepřirozeného spánkového rytmu poruchami spánku, chronickým nedostatkem spánku se všemi jeho důsledky ( poruchy nálady, nepozornost, zhoršení výkonnosti, paměti), které mohou být spojeny např. i s žaludečními potížemi, kardiovaskulárními problémy atd. Takže se doporučuje v případě špatné tolerance směnného provozu změna práce. Hodně špatně se snáší trojsměnný provoz, s věkem potíže ještě pak rostou. Proto pokud jsou problémy opravdu výrazné, měl by manžel zvážit změnu zaměstnání, což ovšem vzhledem k pracovním příležitostem v menších městech nebývá tak jednoduché. Určitou pomoc při navození spánku při problémech s večerním usnutím může přinést podávání spánkového hormonu, melatoninu. U nás je k dispozici ve formě léku na nespavost, který se jmenuje Circadin, může Vám ho předepsat obvodní lékař. Tuto léčbu by Váš manžel mohl vyzkoušet.
Dobrý den, chtěla bych se zaptat zda je normální, že denně spím více jak 9 h. a cítím se stále unavená? Je mi 30 let a tímto problém trpím již 5 let. Proto se ptám na radu? Mockrát děkuji
Potřeba spánku je individuální, takže jsou i lidé, kteří potřebují 9-10 hodin spánku, aby se cítili odpočatí. Pokud se cítíte nevyspalá i při tomto počtu hodin, nelze vyloučit, že Váš spánek je méně kvalitní, spánek může být narušován např. chrápáním, zástavami dechu nebo pohyby nohama, kterých si nemusíte ani všimnout. Horší vnímání spánku, pocit nevyspalosti může být také spojen s poruchou nálady- často s depresivním laděním. Takže pokud Vás pocit nevyspání trápí, měla byste se vypravit na odborné vyšetření, které začíná u obvodního lékaře.
Dobrý den,můj dotaz se týká náměsíčnosti.Dceři je 13 let a už v dětství se stalo,že v noci vstala a procházela se a občas i komunikovala.Potom se vždy vrátila do postele.Nijak jsem to neřešila.Poslední dobou je to ale horší.Před 3 týdny jsem šla děti ráno vzbudit a dcera byla oblečená ve věcech,které měla připravené do školy a normálně spala.Včera se mi,ale přiznala,že minulý týden si ráno všimla,že je oholená v podpaží.Ještě se neholí,tak z toho byla zmatená a já nevím jestli se mám bát,aby se nestalo něco horšího.Mám strach i o mladší dceru,která s ní spí v jednom pokoji.Ještě podotýkám,že dcera je výborná studentka a že nemá žádné problémy.Velmi Vám děkuji za odpověď
Náměsíčnost je porucha spánku, která je do určité míry daná dědičně, většinou se vyskytuje u dětí a pak odeznívá. Je pravdou, že během stavu náměsíčnosti se člověk může zranit, takže se doporučuje, aby prostředí ke spánku bylo co nejvíce zabezpečené proti možnosti úrazu - to znamená zajištění oken, dveří, balkónu, aby člověk nemohl vyjít ven, odstranit nebezpečné předměty z místnosti...atd. někteří rodiče si montují pohybová čidla do místnosti, aby měli přehled, že dítě vstalo z postele. Doporučuje se také dodržovat pravidelný režim spánku a bdění, ale to předpokládám, že u vaší dcery není vzhledem k jejímu věku problém. Stavy náměsíčnosti mohou být provokovány poruchou dýchání ve spánku anebo pohyby nohama, kterých si nemusíte všimnout. Takže pokud jsou stavy časté, doporučuje se i vyšetření ve spánkové laboratoři, aby se vyloučilo, zda náměsíčnost není spouštěná jinou poruchou spánku. V případě častých stavů se dá také podávat léčba, nejčastěji se doporučuje lék s názvem Rivotril, podává se většinou 3-6 měsíců. Poraďte se na prvním místě s vašímm dětskou lékařkou.
Celí život trpím nespavostí použil jsem mnoho lěku ktere my nepomahají.Spanek je něpravidelní kdiž neco bouchne či uslíšim kroky probudím se a těško znova usínam Josef Junek
Je pravděpodobné, že máte lehký spánek- že Vás probudí hluky v okolí. Kvalita našeho spánku je do určité míry daná dědičně, takže s tím se nedá příliš mnoho dělat. Je ale také pravda, že lidé, kteří jsou hodně nervozní, v neustálém vnitřním napětí a stresu, mají přerušovaný a lehký spánek. Pokud jste nevyzkoušel různé metody uvolnění přes spaním, můžete kromě léků vyzkoušet i toto. Tyto metody se nazývají např. metoda autogenního tréninku - před spaním si uvolníte celé tělo, lépe se Vám pak usíná, popis najdete v různých knížkách o nespavosti nebo je možné navštivit psychoterapeuta, který se těmito metodami zabývá.
Dobry den,nevim uz co dal delat tak jsem se rozhodla ze uz se s nekym poradim.Nemuzu spat v noci,spim jen pres den.Zrovna dneska jsem mela nastoupit do prace ale celou noc jsem opet nezahmourila oko!Po ranu mi je pak dost spatne....az bych rekla ze nazvraceni,bolesti hlavy,mdloby a hlavne se dost cela trepu...jsem unavena.Zkousela jsem snad uz sto krat vydrzet nespat pres den at vecer usnu ale nikdy jsem to nevydrzela...skolabovala jsem.Trva to uz asi mesic mozna dva!!!Dnes zkousim znovu neusnout pres den,bohuzel ale kavu ci energydrinky ja nepiju...ani cerny caj.Tak mi zbyva jen ma pevna vule ktera vetsinou selze!Je to strasne...ubyji me to a hlavne mi to zmenilo celej zivot.Jak v praci tak v soukromi...Muzete mi nejak pomoci...ci poradit???Moc dekuji!!!S pozdravem Martina.
Vaše potíže jsou tak výrazné, že doporučuji vyhledat lékaře. Co může být příčinou, že máte přehozený spánkový rytmus- že spíte během dne a nemůžete spát v noci- není z Vašeho dopisu zřejmé. Důvody mohou být různé. Např. práce na směny, nepravidelný spánkový režim, kdy člověk bdí dlouho do noci za účelem zábavy nebo učení, potom si zcela jinak nastaví biologické hodiny v organismu a nemůže již usnout v obvyklou dobu- to se jmenuje syndrom zpožděné spánkové fáze. Podobnou poruchu spánkového rytmu mohou udělat různé poruchy nálady- takže by bylo vhodné i vyšetření psychiatrické. Podle Vašeho dopisu není moc pravděpodobné, že byste situaci zvládla vyřešit sama, neváhejte s návštěvou lékaře, začněte obvodním lékařem, vhodné je i vyšetření hormonů štítné žlázy, protože tyto poruchy mohou také způsobovat problémy se spánkem. Je také potřeba,aby se Vaše potíže začaly léčit- a to podle jejich příčiny.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci