spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 621. - 625.

 121  122  123  124  [ 125 ]  126  127  128  129  130  131 

Dobrý den, prosím Vás o radu. Už dva roky mám problémy se spánkem. Buď nemohu usnout a podaří se mi to až kolem 04.00 hod. ranní, pak většinou spím bez přerušení. Pokud usnu brzy, budím se úpornou bolestí zubů nebo kolenních kloubů, prstů u nohou.. Když vstanu, bolest zmizí. Pokud mám sny, zobrazuje se mi barevné spirálové kolo nebo svislé lamely, které se otáčejí a vždycky jedna z nich mě tzv. oslepuje. Střídá se to s různou intezitou.. Nebo neustále odstraňuju ve snu kostky a obdélníkya objevují se další. Každý večer když si lehnu a jsem v klidu mám mrazení a je mi zima i když mám na sobě dvě peřiny. Někdy se zimou i probudím, ale zima je mi jen od ramen dolů, hlavu mám horkou. Ráno po probuzení jsem unavená, musím si nejdříve srovnat dvojité vidění, takže chvíli ležím a bohužel se mi stává , že opět usnu. Nedokážu si s tím poradit. Když vstanu, cítím se zmatená, trvá mi hodinu, než se vše srovná. Musím myslet na to co dělám, někdy si to i nahlas předříkávat, jinak např. vyhodím léky, co si mám vzít do koše atd. Během dne pak funguji normálně. I když mám někdy třas hlavy a končetin. Byl mi diagnostikován pseudotumor cerebri, v roce 2009 operace - shunt. Otok očních nervů už není. Ptala jsem se lékaře, k moji diagnoze nemoci to nepatří.
Pro řešení vašich problémů a ozřejmení jejich původu je nutné podrobnější vyšetření. Pokud neurolog vyloučí jejich příčinu, je vhodné, abyste podstoupila vyšetření psychologické nebo psychiatrické nebo vyšetření u lékaře, který se zabývá tzv. psychosomatickou medicínou. Předčasné ranní probuzení může způsobovat poměrně často porucha nálady, např. deprese, proto je nutno na prvním místě vyloučit tyto příčiny. Dále je vhodné také provést vyšetření hormonů štítné žlázy, protože poruchy funkce štítné žlázy mohou také působit spánkové problémy. V podstatě byste měla mít celkově podrobnější vyšetření krve, včetně stanovení hladiny vápníku a hořčíku, hladiny cukru v krvi, protože nedostatek některých minerálů a poruchy hladiny cukru v krvi mohou také působit různé problémy. Tyto krevní odběry a základní vyšetření by Vám měl provést obvodní lékař, na kterého se obraťte se svými potížemi. Píšete, že berete nějaké léky, je potřeba také zvážit, zda se některé z nich nemohou působit část uvedených příznaků.
Dobry den, od zacatku puberty mam problemy se spanim. Vypada to tak, ze usnu a spim celou noc, ale v noci chodim, mluvim, utocim na lidi, kricim pricemz me vetsinou probudi a ja normalne usnu, ale rano si vetsinou nic nepamatuju. Byvaly i doby, kdy jsem vykonavala ruzne cinnosti vedome napriklad jsem ve 2 rano snidala. Koukala jsem na hodinky kde byly 2 hodiny, ale muj mozek me presvedcil, ze uz mam vstavat. Muj dotaz zni : je vhodne zacit to resit? nektrei lide uz se se mnou boji spat v jedne mistnosti a ja se bojim, ze priste dojdu dal nez jen o kuchyne. Dekuji za odpoved helena kratochvilova
Jenom podle vašeho popisu se nedá přesně usoudit, jakého původu mohou být vaše noční stavy. Je pravděpodobné, že bude potřeba podrobnější vyšetření. Pokud jsou tyto stavy opravdu časté a způsobují problém i Vašemu okolí, bylo by vyšetření vhodné. Začít musíte u obvodního lékaře, protože ke specializovanému vyšetření je potřeba většinou jeho doporučení. První doporučení by mělo být nejlépe k neurologovi, který by měl rozhodnout o dalším postupu.
Při nočním spánku přestávám dýchat/asi 40 s/ a posléze lapám po dechu, toto se opakuje mnohokrát během noci.Já osobně o tom nevím, nebudím se,informuje mě o tom můj muž, který se budí a zatřepe se mnou/ani to mě zpravidla nevzbudí/. V poslední době mě po ránu bolí hlava, ale nemusí to být důsledek apnoe. Únavu připisuji i svému věku/64/, jsem stále zaměstnaná.D.Krausová
Příznaky, které popisujete, opravdu odpovídají příznakům spánkové apnoe- zástavy dechu ve spánku. Běžné je i to, že si člověk tyto zástavy dechu sám neuvědomuje, ale protože jsou spojeny s kratičkými probouzeními / která si vzhledem k jejich krátkému trvání nezapamatujete/ narušují Vám spánek, typicky mohou být spojeny s bolestmi hlavy po probuzení, mohou způsobovat denní ospalost, zhoršovat výkonnost a soustředění, ale spánková apnoe je také rizikový faktor pro rozvoj zvýšeného krevního tlaku a srdečních onemocnění. Proto je potřeba vyšetření, které zjistí, jak výrazné jsou vaše zástavy dechu, zda je potřeba léčba a jaký bude nejvhodnější způsob léčby. Po doporučení od Vašeho obvodního lékaře se objednejte podle místa bydliště do některé z poradny nebo centra pro vyšetřování poruch spánku- jsou uvedena pod heslem seznam léčebných center na těchto stránkách.
Mám dlouhodobé problémy se spánkem, mozek je zvyklý spát jen 3,5 hodiny vcelku a nyní se mi projevily krátké zástavy dechu. Lékaři říkají, že je to od páteře, můžete mi, prosím, objasnit, zda tato porucha může být spojena i s jinými příčinami? Děkuji.
Zástavy dechu ve spánku mohou být u dospělých lidí spojeny s obezitou, s různými odchylkami v dýchacích cestách, mohou se vysktovat častěji u některých neurologických onemocnění, u srdečních onemocnění, onemocnění plic, mohou být provokovány užíváním některých léků, ale onemocněním páteře zapříčiněny nebývají. Proto je potřeba, abyste se domluvila s lékařem na tom, jak vaše zástavy dechu vypadají a pokud není jejich příčina jasné, je nutné vyšetření ve spánkové laboratoři.
Dobrý den, poslední 3 měsíce mám problém se spaním, zpočátku jsem měla jen problémy s usínáním nebo častým probouzením, navštívila jsem psychiatra, dostala antidepresiva, užívám 14 dní, poslední týden nespím téměř vůbec, takže stav se spíše zhoršil, celou noc o sobě vím. Chtěla bych se zeptat, zda může nespavost způsobovat něco jiného než psychika, např. nádor mozku nebo jiná nemoc mozku. Předem velice děkuji na odpověď.
Nejčastější příčinou nespavosti jsou různé psychické potíže- úzkostnost, stres, vnitřní napětí, nervozita, které zabraňují usnutí. Může to být také deprese, v tom případě pomáhájí v léčbě antidepresiva. Některá antidepresiva však mohou zpočátku spánek ještě zhoršovat, pozitivní účinek se projeví až po delší době podávání. Pokud se Vaše potíže se spánkem zhoršily, rozhodně se poraďte s ošetřujícím lékařem. Existují i určité typy antidepresiv, které zlepšují spánek hned od začátku podávání anebo Vám může ošetřující lékař přidat k antidepresivu lék na spaní. Nespavost rozhdoně není jediným a samostatným příznakem mozkové onemocnění, nádory s nespavostí nejsou spojeny a u jiných mozkových onemocnění se nespavost projevuje až jako pozdní příznak, takže v tomto směru byste něměla mít obavy.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida