spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 616. - 620.

 121  122  123  [ 124 ]  125  126  127  128  129  130  131 

Dobrý den, můj hlavní problém, pracuji na 3 směny. Přecházím z ranní na noční. Ráno se brzy budim a potom jsem na noční nevyspalá a celý týden spím, tak 4 až 5 hodin po hodinovém buzení. Šlo by tomu nějak pomoci. Děkuji Věra
Potíže se spánkem vyvolané směnným režimem se často řeší obtížně, protože někteří lidé si velmi špatně na směnný režim zvykají a narušuje jim spánek, pokud jsou tyto potíže výrazné, nezbývá než na směnný režim nepracovat. Doporučuje se také vyloučit jinou příčinu nespavosti- tedy při předčasném rannímm probouzení především příznaky deprese. Pokud se prokáže, že v tomto směru je vše v pořádku, může zkusit léčbu melatoninem, u nás je k dispozici ve formě léku na nespavost starších lidí, jmenuje se Circadin a může vám ho předepsat obvodní lékař. Brala byste si ho v případech, kdy jdete spát večer, asi 1 hodinu přes spaním. Další možností je, že byste si po předčasném ranním probuzení před noční směnou naplánovala ještě jeden spánek během dne, podle toho, kdy se cítíte ospalá, třeba v časných odpoledních hodinách. Pokud to nepomůže, je možné vyzkoušet také hypnotika- léky na spaní, ale užívat byste je měla jenom přechodnou dobu, ne déle než půl roku.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli je při nespavosti možné mít nějaké potíže jako např.bolesti hlavy nebo žaludku a také na to co by měl člověk dělat když na chvíli usne,ale po probudí se uprostřed noci a má deprese,ale nechce brát antidepresiva. Předem moc děkuji za případné vysvětlení.
Nespavost může dělat i tyto potíže- bolesti hlavy, žaludku. Pokud nechcete brát přímo antidepresiva, je možné zkusit antidepresiva přírodní. Přírodním lékem na lehké až střední deprese je třezalka, v lékárně se dají koupit např. draže obsahující třezalku nebo můžete pít čaje. Musíte počítat s tím, že nástup účinku je ale až nejdříve za 3 týdny, stejně jako je tomu u klasických antidepresiv. Pokud se Vám však budou depresivní příznaky zhoršovat, rozhodně je na místě vyšetření psychiatrem, tato " samoléčba" nemusí přinést efekt a neváhejte vyhledat odbornou pomoc.
Dobrý den, je mi 18 let, dříve se mi stávalo, že ve snu, který jsem plně vnímala a ráno si ho i pamatovala, jsem najednou z ničeho přestala dýchat, ale bylo to i ve skutečnosti...ve snu to trvalo příliš dlouho, že jsem se nemohla nadechnout, až jsem myslela, že se udusím, protože jsem už nemohla, ale pokaždé jsem se stihla probudit a nadechnout, to se mi stávala jen jednou za celou noc přibližně jednou za měsíc, pak jsem se na nějakej čas, těchto "dýchacích potíží" při snění zbavila, ale opět se mi vrátili.....myslíte si, že je to spánková porucha Apnoe (SAS)? V tak nízkém věku a i přesto, že se mi to stane tak jednou do měsíce ? Děkuji za odpověď, třeba to nic není...
Odhaduje se to velmi těžko. I v takto mladém věku se může o spánkovou apnoe jednat, některé zástavy dechu by mohly být mírnější, takže Vás třeba ani neprobudí. Diagnóza spánkové apnoe je pravděpodobnější, pokud chrápete, pokud ne, je méně pravděpodobná, ale vyloučit ji nelze. Další příčinou mohou být zlé sny- noční můry, které jsou spojené s nepříjemnými zážitky, z nichž se probouzíme. Dalším důvodem by mohly být také noční panické stavy. Pokud chcete zjistit příčinu těchto stavů, poraďte se s obvodním lékařem, který Vás může poslat na vyšetření spánku do některého z center a zároveň doporučit vyšetření psychologem nebo psychiatrem. Pak se může ukázat, že opravdu nejde o nic významného, ale je potřeba vyloučit tyto příčiny.
Dobrý den. Mám neobvyklý problém. V noci často mívám sny, že se třeba propadnu do bažiny, zavře se nademnou hladina a já nemůžu dýchat. V závislosti na snu opravdu nedýchám a mám zadržený dech dokud mě to neprobudí a já se spocený po probuzení pak konečně nadechnu a jsem vyřízený, motá se mi hlava. Tohle se mi stává tak každou druhou noc. Myslím si, že jde o negativní reakci na můj otřesný zážitek před 16 lety, kdy jsem se opravdu topil. Od té doby mě straší děsivé sny , že se topím, nemůžu se nadechnout a někdy se mi stane, že když se proberu, vykřiknu hrůzou a lapám po dechu. Strach z vody mě jinak jímá ve dne v noci, nechodím na koupaliště, ani do bazénu mě nikdo nedostane. Snažím se na to nemyslet, ale ty sny mě pořád straší a nesmírně mě to vyčerpává. Myslíte si, že jde o nějakou poruchu? A netrpí tím mé tělo, když tak často neúmyslně ve spánku zadržuji dech?
Příčinou vašich stavů mohou být jednak děsivé zážitky spojené s topením, tyto zážitky se mohou promítat do vašich snů, ale přece jenom je zde už docela velký časový odstup od oné události. Pokud máte obavu z vody i během dne, bylo by na místě, abyste se poradil o svých úzkostech s psychologem, s ním by bylo potřeba rozebrat také vaše sny a je možné, že byste měl podstoupit psychoterapii, která by Vám pomohla se s děsivým zážitkem postupně vypořádat. Další příčinou mohou být i stavy spánkové apnoe tj. zástavy dechu ve spánku. Během těchto stavů člověk přestane dýchat, což ho může probudit a pokud se Vám zdá seoučasně nepříjemný sen, mohou se tyto dva zážitky spojit. Takže doporučuji jak vyšetření psychologické, ev, psychiatrické, tak vyloučení spánkové apnoe- na příslušné pracoviště by Vás měl odkázat Váš obovdní lékař.
Dobrý den, prosím, jak je to s chrápáním u žen. S přibývajícím věkem se mi stává, když jsem velmi unavená, nevyspalá a usnu- -zachrápu. Je mi to velmi nepříjemné a stydím se za to. Je nějaká souvislost mezi chrápáním a přibývajícím věkem? (Spánek na břiše řeší moje problémy.) Děkuji. Jana
S přibývajícím věkem je chrápání u žen častější, souvisí to pravděpodobně s hormonálními změnami. Pokud chrápete jen občas a netrpíte zástavami dechu, nemá chrápání žádný zdravotní dopad, takže o zdravotní důsledky nemusíte mít obavy. Pokud je Vám chrápání nepříjemné z hlediska společenského, tak někdy se dá ovlivnit polohou ve spánku- více člověk chrápe v poloze na zádech, takže např. v poloze na boku můžete být bez potíží. Doporučuje se také snížení tělesné hmotnosti,, pokud byste měla nadváhu. Nedoporučuje se alkohol zejména ve večerních hodinách, pokud kouříte, může se kouření na chrápání podílet, takže se doporučuje omezit kouření nebo lépe přestat kouřit. Také je vhodné dodržovat pravidelný režim spánku, sama píšete, že pozorujete zhoršení po nevyspání a únavě. V lékárně se dají koupit také různé oleje ke zmírnění potíží, ale většinou příliš nepomáhají, dále jednoduché aparátky, které udržují nosní průduchy během noci otevřené- také lze vyzkoušet ( efekt je hodně individuální). V případěch výrazného, chronického chrápání se doporučuje konzultace s lékařem ORL, zda nelze pomoci nějakým výkonem v oblasti měkkého patra.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Poruchy imunity