spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 601. - 605.

[ 121 ]  122  123  124  125  126  127  128  129  130  131 

Dobrý den, prosím o radu,mám 15-ti letého syna, který provozuje aktivně sport. Trénuje 5-6x týdně. Asi tak před rokem jsme u něj vypozorovali, že trpí náměsíčností. Není to pravidelné. Teď tak půl roku špatně spí, sám občas říká, že usne až kolem druhé hodiny v noci. Je potom problém ho vzbudit, když má školu od 7.00 ráno. Vyzkoušeli jsme zatím jen bylinkové čaje na spánek a nervy a čaj s meduňky. Moc to nepomáhá, můžete nám poradit co dělat? Děkuji Pechová
Náměsíčnost se vyskytuje u poměrně velkého procenta dětí - až kolem 15% a většinou vymizí, pokud nejsou stavy časté, většinou se žádná léčba nepodává. Je ovšem nutné zajistit domácí prostředí, aby syn nemohl vyjít ven, otevřít okno atd., stejně tak při pobytu mimo domov je potřeba mít tato základní bezpečnostní opatření na paměti. Problém pozdního usínání může být způsobem stresem, přetížením, psychickými potížemi - nervozitou, úzkostí atd., špatným režimem, kdy mladí lidé mají tendenci být na počítači do pozdních hodin, to vše může vést někdy k poruše, která se označuje jako syndrom zpožděné fáze spánku, znamená to, že člověk není schopný usnout dříve než kolem 2.-4. hodiny. V těchto případech pak může pomoci léčba spánkovým hormonem, melatoninem. Pokud je problém s pozdním usínáním výrazný, obraťte se na dětského lékaře, který Vám může poradit nebo Vás případně nasměrovat na další vyšetření v poradně pro poruchy spánku.
Dobry den,pane doktore mam na vas prosbu a potrebovala bych poradit.Nemohu v noci spat a to uz registruji vice nez 9 let byla jsem i na visetreni ale nic mi nerekli mam dny kdy jsem velice vicerpana jelikoz treba i 4 dny za sebou nemohu vubec usnout.Jsem uz velice unavena a to mi neni ani 30 let..pouzila jsem hodne druhu leku a porad to pretrvava.Prosim vas timto o radu jelikoz uz nevim co delat.Dekuji vam predem
Příčin Vašich potíží může být celá řada, je nutné podrobné vyšetření, které zahrnuje krevní odběry, včetně vyšetřní hormonů štítné žlázy, vyšetření psychologické nebo psychiatrické , někdy i vyšetření neurologem. Velmi často jsou příčinou nespavosti psychiatrické poruchy, např. prouchy nálady- deprese, úzkostná porucha, takže toto je potřeba i ve vašem případě vyloučit na prvním místě.
Dobrý den, ohledně mého spánku mám spousty poruch. Jsem na ně od mala zvyklá, tudíž mi nepřipadá, že by mi příliš ovlivňovali život. Tyto poruchy ale velmi ovlivňují ostatní lidi při spánku v místnosti se mnou (přítel, spolubydlící atd.). Poslední dobou (asi rok) se k nim přidalo i lekání s možným posazením a hlasitým zvukovým projevem. O tomto lekání sama o sobě nevim, pouze mi to zdělil každý, kdo měl tu zkušenost vedle mne spát. Především se tento projev vyskytuje pokud se někdo pohne, vykoná nějakou činnost, pootevře dveře atd. Leknutí je prý velmi silné a krátké, hned po něm spím klidně dál. Jinak mé další problémy jsou: nevědomé chození po místnosti a otevírání dveří (někdy i s mluvením). Tento měsíc jsem se prý šla dokonce najíst (došla jsem si pro jídlo a snědla ho v posteli). Mluvím ze spaní (snad každou noc, někdy se u toho i posadím). Mám škubání při usínání. Usínám na lůžku do 5 minut. Občas se probouzím s bolestmi hlavy. Několikrát jsem se probudila ze spánku se svalovým stažením úpon jdoucí od páteře dopředu na hrudník, odkrvením končetin, slabostí (tlak) (vše tak 2x týdně). Poslední dobou se i probouzím od čtvrté hodiny raní po pul hodině či 15 minutách sama od sebe a hned zase usínám (tentokrát vědomě). Od malička jsem mluvila ze spaní a usínala jsem během dne. Ve škole jsem běžně každý druhý den usnula nekontrolovatelně na max. 5 minut s tím, že po probuzení jsem byla lépe vyspalá než přes noc. Naštěstí zaměstnání nemám tak sedavé, tudíž už se mi tento stav neděje často. Nemám pocit, že se mi problémy vyskytují s věkem častěji. Spíše se začíná vyskytovat více druhů poruch. Chtěla bych se zeptat, zda jsou tyto spánkové poruchy vážné? Jestli jdou nějak zmírnit pro mé prostředí? Osobně si myslím že odstranit mluvení, lekání a chození nejde. Nechám si ale poradit, pač bych nerada spala v místnosti sama. Ještě bych měla zmínit, je mi 24 let. Jisté poruchy se vyskytují i u sourozenců. A ještě jedna věc, okolí si často stěžuje, že nevnímám hovor , či dokonce nevědomě odpovídám. Pochopitelně si toho sama na sobě nejsem vědoma, jenom tento fakt pozoruji i u svých sourozenců a tatínka. Jinak všichni z mé rodiny spí tvrdě a každý vykazuje jistou poruchu spánku. Proto tomu nikdo z mé rodiny nekladl význam. Ze školy stížnosti na usínání chodili, ale zas tomu mí rodiče nekladli větší pozornost. Jde tedy s těmito projevy něco dělat? Přijde mi vše jako vrozené symptomy. Předem děkuji za odpověď a případnou radu.
Vzhledem k mnoha potížím, které popisujete, je potřeba podrobnější vyšetření spánku- vyšetření ve spánkové laboratoři, kde se během noci sleduje Váš spánek, natáčí se také na video. Je potřeba zjistit, čím vším je Váš spánek rušen. Evidentně máte stavy náměsíčnosti, spojené s konzumací potravy, co přesně jsou Vaše stavy úleku, se nedá odhadnout, stejně tak se nedá odhadnout, proč jste během dne zvýšeně ospalá. Můžete mít ještě něčím narušený spánek ( např. chrápáním, zhoršením dýchání nebo pohyby nohama), proto je opravdu nutné toto specializované vyšetření. Řada poruch spánku se vyskytuje dědičně - jak popisujete výskyt poruchy spánku u více členů vaší rodiny.
Je mi 75 let a léčím se na řadu onemocnění(CHONP, prostata,žaludek a další). Můj spánek je těmito nemocemi trvale narušen. Chodím pravidelně spát kolem 22,00 hod. a dlouho mi trvá než usnu. Pravidelně se probouzím mezi 01,00 až 03,00 hod. Občas ještě někdy po vykonání osobní potřeby usnu, ale spánek je již narušen, takže již nejpozději od 04,00 hod. jsem již vzhůru.Tento stav oznamuji mému praktickému lékaři, který mi trvale předepisuje lék hypmogen. Účinky tohoto léku se však měsíc co měsíc snižují a tak mi lék již moc nepomáhá. Prosím, dá se s tímto stavem ještě něco dělat? Děkuji za vyjádření.
Léčba poruchy spánku je v tomto případě velmi svízelná, protože kromě vašich nemocí, Vám mohou spánek zhoršovat i některé léky, bez nichž s eovšem zase jistě kvůli svých chorobám neobejdete. Můžete vyzkoušet lék na nespavost, který se jmenuje Circadin, obsahuje spánkový hormon melatonin, tohoto hormonu, který se vylučuje v těle a navozuje spánek, během života ubývá. Proto jeho podávání může pomoci hlavně u starších lidí, kde vyrovná jeho nízkou hladinu a vede tak přirozeným způsobem k úpravě nebo alespoň zlepšení spánku. Tento lék Vám může předepsat Váš obvodní lékař.
dobrý den můj přítel v poslední době velice špatně spí je to horší nežli dříve chrápe často se převrací mluví ze spaní křičí a ráno a po sléze celý den je hrozně unavený necítí se dobře je mu 33 lůet děkuji Petra
Je možné, že spánek Vašeho přítele může být zhoršený pro poruchu dýchání ve spánku- pokud chrápe, mohl by mít i zástavy dechu ( spánková apnoe) nebo změlčení dechu, kterého si třeba nemusíte povšimnout, ale které už narušuje spánek. Spánek lidí, kteří trpí spánkovou apnoe, bývá neklidný, přerušovaný, nekvalitní, a tudíž se ráno probouzejí unavení, nevyspalí a během dne mají tendenci usínat. Kvůli tomuto podezření je třeba vyhledat lékaře, nejdříve obvodního lékaře, který by Vás měl doporučit na příslušné vyšetření do centra pro poruchy spánku- jejich seznam naleznete na těchto stránkách.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Fenylketonurie a PKU dieta