spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 596. - 600.

 111  112  113  114  115  116  117  118  119  [ 120 ]  121 

Dobrý den, mám dvanáctiletou dceru, která velmi špatně usíná. Spát chodí ve 22.OO a přesto ještě dvě-tři hodiny nemůže usnout, nebo krátce po usnutí se opět budí. Čím delší dobu to trvá, tím je víc nervózní, plačtivá, dostavuje se u ní pocit viny, že nemůže usnout. Když konečně usne, spí až do rána, ale má zase naopak problém se vstáváním. Poslední dobou je velmi vystresovaná ze školy, kam do páté třídy chodila velmi ráda, ale přestupem na vyšší stupeň se situace obrátila. Je celkově pobledlá, velmi štíhlá ( i když jí docela dobře ), trpí častými bolestmi hlavy a občasnou teplotou bez zjevné příčiny. Chtěla jsem se zeptat, zda je nutno navštívit nějakého odborného lékaře, nebo se to časem srovná samo. Děkuji za odpověď Ivana
Nelze zaručit, že se tyto problémy upraví samy, proto je dobré, abyste se snažila situaic nějak řešit. Nedostatečný spánek může zhoršovat školní výkony Vaší dcery, způsobovat změny nálady, únavu , denní ospalost , zhoršovat soustředění atd. Podle Vašeho popisu jsou potíže s usínáním nejspíše spojeny s psychickými příčinami jako je to i ve většině jiných případů večerní nespavosti. Na prvním místě doporučuji tedy vyhledat psychologa, který dceru vyšetření, pomůže Vám odhalit příčiny a pak s nimi pracovat. Pokud by to nepomohlo, je vhodné se poradit s dětským lékařem.
Dobrý den, nevím, zda se jedná o nespavost, ale co jsem odešla do důchodu, neusnu dřív než ve 4 hod. ráno. Spím potom 8 hodin, celkem tvrdě. Vždy jsem byla spíš sova, mám večery ráda, ale zase mám krátky den. Je to závadné? Děkuji za odpověď.
nejpíše se u Vás při volném denním režimu, kdy nemusíte vstávat , projevilo to, čemu se říká syndrom zpožděné fáze spánku. Znamená to, že vnitřní biologické hodiny člověk se nastaví na pozdější, většinou ranní, dobu usínání. Pokud člověk spí přiměřený počet hodin, což je Váš případ, nemusí to organismu nijak vadit- důležité je, že se dostatečně vyspíte. Pokud chcete tuto situaci nějak řešit, může pomoci užívání melatoninu, což je spánkový hormon, který se vylučuje v těle a navozuje usínání. V případě zpožděného spánku se začíná vylučovat až pozdě po půlnoci, takže situaci lze změnit podáním melatoninu asi 1 hodinu před požadovaným nástupem spánku. Můžete zkusit užít melatonin např. v půlnoci. U nás je melatonin dostupný ve formě léku na nespavost, lék se jmenuje Circadin a může Vám ho předepsat praktický lékař.
Dobrý den,už asi přes 5 měsíců v noci špatně spim...ve škole se nesoustředim a usínám při češtině,když příjdu domů jsem ospalá nemám žádnou energii a raději nechodim spát dřív než v 21.00.Jednou se mi podaří usnou a jednou zase ne.Co mám dělat?
Problémy s usínáním jsou nejčastěji spojené s psychickými problémy- se stresem, s nějakým přetížením ve škole nebo v práci, se starostmi, nervozitou, napětím, úzkostí, a to vše potom člověku zabraňuje v usnutí. Pokuste se zjistit, která z uvedených situací by mohla nejlépe odpovídat té Vaší a zkuste se zbavit starostí a napětí před usnutí změnou svého denního programu, jakou - to zálěží na Vás, třeba zařadit aktivity, které Vám udělají radost, ať už je to sport,procházka, čtení- prostě něco , co Vám pomůže navodit lepší náladu, uvolnit se, setřást starosti. Např. před spaním se můžete věnovat poslouchání relaxační hudby nebo se pokusit o uvolnění těla pomocí metody autogenního tréninku, kterou najdete popsanou v různcýh příručkách. Zkusit můžete také např. čaje z meduňky, třezalky, různé čajové směsi nebo léky obsahující směs bylinek- např. Persen nebo jiné, které Vám v lékárně nabídnou.
Občas se mi stane kdyz se probouzim ze se bojim hejbnout. Je to normální?
Pokud se bojíte pohnout, nemělo by to znamenat nic zvláštního. Pokud se ale nemůžete pohnout, mohlo by znamenat stav, který s e označuje jako spánková obrna- člověk se nemůže po probuzení chvíli pohnout, bývá to nepříjemné,, ale během několika minut to odezní a většinou tyto stavy, pokud nejsou doprovázeny žádnými jinými příznaky jako je např. zvýšená denní spavost, neznamenají žádný podstatný zdravotní problém.
Dobrý den, chtěla bych požádat o radu. Mluvím ze spaní a bohužel dost srozumitelně. Jsou to věci, které si nepamatuji a skutečnost toho, co vyprávím je mě a zřejmě i mému partnerovi velmi nepříjemná. Sny, které se mi zdají si nepamatuji a představy, které mám v těchto snech normálně nemám a jsou mi v reálném životě nepříjemné. Chtěla bych se zeptat, zda-li je možné mluvení ze spánku nějak předejít? Nebo jaká jsou možná řešení? Předem děkuji za odpověď.
Mluvení ze spánku je považované na více méně normální projev, nikoliv za chorobu. Je to problematické právě z těch důvodů, které popisujete, ale není spojeno s žádnými zdravotními riziky. Zkuste vysvětlit svému partnerovi, že za mluvení za spánku nemůžete, že to probíhá mimo Vaši kontrolu stejně jako vaše sny. Nijak léčit ani předejít se tomu nedá.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba