spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Vyhledávání


 vyhledat  

Nalezeno 1496 záznamů z celkového počtu 1496, zobrazeny 566. - 570.

 111  112  113  [ 114 ]  115  116  117  118  119  120  121 

Dobrý den, mám problém s přítelem, celou noc spí, ale je zvláštně náměsíčnej, vypadá jako když je vzhůru, komunikuje, odpovídá, přenáší věci, otevírá okna a kolikrát i zle křičí, nebo do mě strká a křičí ať uhnu aby ten strop na mě nespadl, zatím se mi daří ho uklidnit aby spal dál, ale mám strach co dalšího přijde (obzvlášť když by s náma mělo být v ložnici i miminko) a ráno si nic nepamatuje. Ani se mi nedaří ho přemluvit, aby si s tím někam došel. Proto se chci zeptat jestli se to vůbec dá léčit, co proti tomu dělat a co to vlastně je? Děkuji
Zcela jistě jde o projevy poruchy spánku. Nejčastěji se takto projevuje náměsíčnost- lidé chodí v polospánku po bytě, někdy mohou i vyjít ven nebo otevřít okno, přenášejí věci- jako Váš přítel- a nic si z toho obvykle nepamatují. Člověk v tomto stavu není při vědomí, nemůže své chování kontrolovat, nemá na něj náhled. Může se i zranit nebo zranit své okolí, takže rozhodně nejde o zanedbatelnou poruchu. Měla byste se pokusit svého přítele přesvědčit, že vyšetření je potřeba. Tato porucha spánku se dá léčit, doporučují se léky ze skupiny benzodiazepinů a účinek je obvykle velmi dobrý. Protože tyto stavy náměsíčnosti může provokovat třeba chrápání a zástavy dechu, doporučuje se někdy také vyšetření ve spánkové laboratoři. Přítel by měl dodržovat pravidelný spánkový režim, neměl by ponocovat, pít večer alkohol, protože to stavy náměsíčnosti zhoršuje. První návštěva by měla vést k obvodnímu lékaři, potom k neurologovi. Kromě náměsíčnosti připadají ještě v úvahu i jiné zdravotní poruchy, což by měl neurolog posoudit. V tomto stavu náměsíčnosti není vhodné člověka budit, doporučuje se spíše klidné jednání, odvedení do postele.
Dobrý den, mám problém s usínáním. Vadí mi určité zvuky jako chrápání přítele či štěkot psa. Víceméně potřebuji mít v místnosti ticho, což mne docela v životě omezuje. Je možné proti tomu něco dělat? Díky :)
V podstatě se s tím mnoho dělat nedá. Určitý sklon spát dobře nebo špatně si každý z nás už přináší s sebou na svět. Je možné, že jste spíše typ, který je nervozní, citlivější k dění v okolí. Někdo si na hluk při spánku zvykne. Například v prostředí ubytoven to může být docela velký problém a nakonec si lidé na hluk zvyknou a naučí se při něm spát, protože člověku, dá se říci, nic jiného nezbývá.
Dobry den. Prosim o radu. Uz podruhe se u me vyskytl tento stav.Jsem nachlazeny a toto nachlazeni je doprovazeno problemy se spankem v takove mire, ze usim az nekdy kolem 4 hodiny i kdyz jdu spat cca v 9 vecer. Mozek neustale neco resi, bez toho abych na to mel vetsi vliv a nechce se vypnout. Vyzkousel sem 2 druhy prasku na spani a jelikoz mi nebyly predepsany beru jen 1/2 tablety. Bohuzel vicemene bez uspechu(pocit jeste vetsi unavy malatnosti, ale neusnu). Naposledy tento stav trval asi 2 tydny a presel az po tom, co jsem byl darovat krev. Od odberu az do ted sem spal v pohode. Muze to byt? Muze jit o neco fyzickeho?
Přechodná nespavost se může v souvislosti s onemocněním vyskytovat. Je taky možné, že třeba pospáváte během dne, když musíte být v posteli, pak se člověku někdy nechce usnout v obvyklou dobu večer, když vlastně v posteli stráví celé dny. Je také možné, že když jste s nachlazením doma, máte více času a přemýšlíte o věcech a problémech, kdežto v normálním pracovním zápřahu jste unavený a usnete dobře. Pokud je Vaše nespavost opravdu takto omezená na období nachlazení a trvá krátce, nepůjde o významný zdravotní problém. Přes 60% lidí někdy za svůj život trpí krátce nespavostí. Nevím, jaké léky na spaní si berete, při těchto krátkodobých problémech se dá vyzkoušet některý z léků tzv. benzodiazepinové skupiny- např. Neurol, Lexaurin. Domluvte se se svým obvodním lékařem.
Dobrý den, již desátý den řeším poprvé v životě problém nespavosti. Před cca měsícem jsem začal mít přes den pocit, že se mi přivírají oči, objevila se jakási únava, lehká malátnost. Navštívil jsem praktického lékaře s tím, že se nechám vyšetřit za účelem zjištění původů únavy a pocitu ospalosti. Protože jsem velmi citlivý jedinec:-), během následujících dnů jsem se propadl do panického strachu, co mi kde doktoři najdou a přišly problémy se spánkem. Praktický lékař i psychiatr se shodli, že trpím panickým strachem, možná posttraumatická stresová porucha atd. a nasadili léky. Proti úzkosti Rivotril (dávkování 1/2 - 1/2 - 1 tbl.), na spaní dále Stilnox (před spaním tbl.). Dále jsem dostal jakási moderní antidepresiva Venlafaxin 75 mg, zatím 1 tbl denně, účinek prý nejdříve za tři týdny... Nevím, zda ty původní problémy překryla nespavost nebo šlo o potíže s nervovou soustavou už na začátku - přivírání očí ve dne, únava, bolest lýtek..... Poraďte, můžete-li, co dál, zda je medikace správná. Bojím se každého večera a usínání.... Existuje nějaké sanatorium nebo něco takového, kde bych si zaplatil pobyt a nechal se pod lékařským dohledem , kde bych si zaplatil pobyt a nechal se pod lékařským dohledem přetáhnout přes nejbližší dny...? Předem díky za radu. Jan
Většinou se psychický problém jak je úzkost nebo panické ataky připravují dlouho předem a v podstatě při nějaké zdánlivě nevýznamné životní situaci mohou propuknout jakoby " z ničeho nic". Takže je možné, že únava a ospalost byly pro Vás takovým impusem k nepřiměřeným zdravotním obavám a k stavům úzkosti a panických atak. A tyto psychické poruchy jsou pak často spojeny s nepavostí, která překryla vaše původní potíže. Léčba je rozhodně odpovídající, ale jak Vám říkali lékaři, na účinek antidepresiv se musí vyčkat, což jsou řádově týdny, první zlepšení lze očekávat nejdříve po těch třech týdnech, ale někdy i později. Proto musíte mít trpělivost, jste jistě v rukou dobrých odborníků, důvěra mezi lékařem a pacientem je velmi důležitá. Problémy se spánkem při těchto psychických poruchách se upravují opravdu delší dobu, takže v podstatě Vámi popisovaný průběh je obvyklý. Určitý problém spočívá ve Vašich obavách z toho, že neusnete. Těmi obavami si vytváříte opravdu nejlepší podmínky pro to, abyste si nespavost ještě zhorši. K odstranění těchto obav z nespavosti se s úspechem používá psychoterapie, a to tzv. kognitivně behaviorální terapie. Pokud chcete pro svou léčbu udělat maximum, bylo by vhodné najít psychologa nebo psychiatra, který se touto formou terapie zabývá. Pokud ve Vašem místě bydliště není, můžete si najít i jinou formu psychoterapie. Doporučuji Vám přečíst si i více o těchto problémech, např. v knize Nespavost, kterou napsal J. Praško najdete základní návody, jak pracovat s úzkostí a obavami z nespavosti.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je příčina mých velice ošklivých snů. Nevím co s tím prosím vás o pomoc, Děkuji. P.S. Napište mi prosím na email.
Příčiny zlých snů jsou nejčastěji podloženy nějakými nepříjemnými prožitky, obavami, strachem, úzkostí, takže pokud se zlé sny často opakují a trápí člověka, je dobré vyhledat poradu psychologa.
 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba