Dobrý den,
Je mi 26 let, studuji VŠ. Můj problém je, že už několik let jsem nejvíce aktivní v noci. Někdy kolem 20, 21h mám pocit, jakoby mi mozek sepnul, líp se dokážu koncentrovat, učit se a soustředit. Takže se učím, čtu, cvičím hlavně v noci, mám i přivýdělek-korektury- z domova, což dělám taky v noci. A i když zrovna nestuduju, jsem naběhlá na tento režim. Spát chodím kolem 4 ráno,vstávám kolem 12 (v poledne)... Mě osobně to nevadí, ale mému okolí asi ano. Vstávám tak po 8mi až 9ti hodinách spánku. Snažila jsem se několikrát "přehodit", tedy vstávat dřív a dřív chodit spát, ale nedaří se mi to...často přetáhnu do noci a už se vezu...Ke všemu, ráno když vstávám, jsem většinou nějakého výkonu neschopná, docelami trvá, než se proberu...jdu ven, poklidím a až to pravé soustředění se dostaví večer.Až večer, v noci jsem plná energie...Hlavně by mne zajímalo, zda může být takovýto režim nějak pro organismus škodlivý?A může být toto mé preferování noci způsobené třeba nízkou hladinou melatoninu? Děkuju za odpověď. S přáním pěkného dne, Michaela
Pravděpodobně se u Vás jedná o poruchu spánku, která se jmenuje syndrom zpožděné fáze spánku a spočívá v tom, že spánek nastupuje až po 24., hodině, často až kránu, tak jak je tomu u Vás. Jedná se o poruchu časování spánku během dne, pokud se člověk může vyspat dostatečný počet hodin, tak není problém, tedy pokud má svobodné povolání a nemusí vstávat do práce. Pokud musí vstávat ráno do práce nebo do školy, tak se samozřejmě doba spánku značně zkracuje a člověk je přes den unavený, nevyspalý, může mít zhoršenou pozornost a zhoršenou paměť. Tato porucha spánku je do určité míry daná vrozeně nastavením vnitřních biologických hodin, ale člověk si ji může ještě zhoršit tím, že ponocuje a usínání vědomě protahuje. Dochází potom k změně vylučování spánkového hormonu melatoninu a není většinou již možné usnout dříve. Léčba spočívá v podávání melatoninu ve večerních hodinách, intenzivním osvitu v ranních hodinách, což pomůže znovu nastavit biologického vnitřní hodiny na dřívější dobu usínání. určitým problémem je to, že dobu usnutí je potřeba potom dodržovat, to znamená dodržovat dosti pravidelný spánkový režim a vyhnout se ponocování, které může vést k tomu, že se opět usínání výrazně posune. Takže záleží na Vás, na Vašem životním stylu, jak se rozhodnete, zda se pokusíte o léčbu.
|
|
Dobrý den, prosím o radu co dělat a na koho se obrátit s následujícími problémy. Mám syna, dnes je mu již 40 let. Asi ve dvaadvaceti letech, tehdy po vojně, kdy byl ještě doma, měl příhodu, kterou se pokusím popsat. Pozdě večer nemohl popadnout dech, bolest na prsou, strach, zvracení, zkrátka bylo mu zle. Zajeli jsme na pohotovost, kde mu natočili EKG, píchli něco na uklidnění a jeli jsme domů. Ulevilo se mu, ale abslovovali jsme potom několik vyšetření, na neurologii ,EEG, oční a pod. Bohužel se příčina tohoto stavu nevyřešila z důvodu, že rodiče jeho snoubenky řekli, že je hypochondr a závislý na matce. To se ho dotklo a již nechtěl ve vyšetřních dále pokračovat. Krátce na to se oženil, odešel z domova a o těchto stavech se již nehovořilo.
Dnes je na tom tak, že se mi svěřil, že problémy měl dále a v současné době je na tom tak, že so bojí usnout. Stává se to, že usne a probudí se ve stavu, jak jsem popisovala dříve. Dnes již ví, že to sám nevyřeší a musí někde hledat pomoc. Mohli byste poradit o jakou nemoc se asi jedná? Tyto stavy má pouze v noci. Domnívám se, že první příhoda souvisela s vojenskou službou, služby a nevyspání. Nyní pracuje ve směnovém provozu a rovněž po nočních špatně spí. Po narození byl křísený, později asi ve dvou letech měl febrilní křeče, a asi v 5 letech tik. Chodili jsme na dětskou neurologii, vše odeznělo. Díky za odpověď.
S největší pravděpodobností se jedná o stavy tzv. panické ataky, které se mohou vyskytovat pouze v noci. Jedná se o poruchu, kterou léčí psychiatři. Proto je nutné, aby syn šel na psychiatrické vyšetření a pokud jsou potíže opravdu výrazné, může významně pomoci užívání léků, které tyto stavy potlačí. Kromě léků se doporučuje také psychoterapie.
|
|
Dobry den, je to uz asi rok a pul, co jsem mela prvni zkusenost s nespavosti. Kterou mi pomohli vyresit lekari za pomoci antidepresiv citalon a mirzaten. Dostala jsem se do tehdy do stavu, ktery byl opravdu priserny. Nespala jsem nekolik dni a zacla jsem mit z probdenych noci sileny strach a tim se to vse jen zhorsovalo. Nyni po tak dlouhe dobe zacinam mit opet potize. Antidepresiva jiz neberu, pouze mirzaten narazove, kdyz nemohu usnout. Posledni tyden se mi stalo cca 2x, ze jsem usla az okolo 7 hodiny rano a pak jsem spala az do 13. Shodou okolnosti jsem nemusela do prace, takze to nicemu nevadilo. Ale me se zase dostalo toho pocitu vnitrniho tresu, obrovskeho napeti a strachu - co kdyz zase nebudu spat a dostanu se do toho stavu jako tehdy.... lezim v posteli, velmi se snazim usnout a proste to nejde. Busi mi srdce, citim napeti okolo zaludku a nemohu se uklidnit. V tomto stavu dokazu byt i 6 hodin... je to pro me velmi stresujici, cely den mam pak znovu obavy o nasledujici noc. Poradte mi, da se toto nejak zvladnout? Vzdy si beru mirzaten, ale nekdy me ani dva neuspi.. cetla jsem i Nespavost od p.Praska i jine knihy, znam vsechny ty poucky, co se tam pisi. Ale pokud se dostanu do toho sveho stavu neurozy, nedokazu se sama utesit. Pro ostatni je to nepochopitelne, co s tim mam delat? Jsem uz zoufala. Lucie 26 let, 58 kg.
Neváhejte s vyhledám odborné pomoci, pokud už máte za sebou tuto nepříjemnou zkušenost s nespavostí a velkou úzkost, že se do tohoto stavu opět dostanete. Píšete to přesně, člověk může vědět, o co se jedná, může mít přečtené knihy a vědět důvody, ale rozum pak na obranu proti úzkosti nestačí. V těle se už spustí takové psychické reakce, které nejde ovládnout rozumem nebo vůlí. Vyhledejte co nejdříve psychiatra, mirtazapin Vám už nemusí fungovat, dají se zvolit jiné léky nebo opět kombinovat mirtazapin s antidepresivy jak Vám to pomohlo při minulých potížích. Můžete pak zvolit i nějakou formu psychoterapie, pokud je to ve Vašem bydlišti možné, ale jako nejdůležitější pomoc nyní bude určitě podávání léků, vyčkáváním můžete zbytečně svou úzkost a strach z nespavosti prohlubovat.
|
|
Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda-li může Adipex retard ovlivnit účinek HA Minerva.Děkuji za odpoved
Oba léky se navzájem neovlivňují.
|
|
Dobrý deň, mám diagnostikovanú anorexiu. Zahajila som liecbu, pred necelými 3mesiacmi som mala42kg pri výske 171cm. Teraz mam 51kg. Ale pred tyzdnom som si uplne vysadila psychiatricku liecbu, brala som prv mirtazapin, posledne to bol Arketis ale nedalo sa mi pritom fungovat. Velmi to bolo namna silne a neziadnuce ucinky sa silno prejavovali. Tras, busenie srca, opuch, malatnost, uz posledne dni som navladalal ani sa skoro postavit na nohy-skoro uplna slabost az nemoznost chodit. Trapi ma to ze teraz bez nich v noci nemozem spat. Najhorsie na tom je, ze lekarka nepripusta vedlajsie učinky lieku a pri týchto stavoch co som jej popisovala mi este aj zvysila davku ale nakoniec som uz nebola pre tie ucinky schopna ist ani do prace. Som momentalne na PN. Ten spanok - naspavost ma zasa dost oslabuje, potrebujem s tym nieco robot, len neviem na koho sa obrátiť. Dakujem vopred za radu. Je nato vhodna nejaka alternativne liecby, pripadne nejake homeopatika? S pozdravom Hurtukova Skarlet, vek - 28 rokov
Oba léky, které jste užívala, se nemají vysazovat najednou, ale postupně se má klesat s dávkami, jinak je výrazné riziko různých nežádoucích účinků z náhlého vysazení léčby. Při léčbě tak závažných onemocnění jako je mentální anorexie je nutná vždy úzká spolupráce mezi ošetřujícím lékařem a pacientem a důvěra v postup lékaře, který musí být řízen při osobních návštěvách a musí se přizpůsobovat stavu pacienta. Pokud nemáte dostatečnou důvěru v ošetřujícího lékaře, musíte hledat jiného. Alternativní léčba Vám v tomto případě nejspíše nepomůže, je potřeba, abyste užívala léky, které Vám pomohou na nespavost, takto se ovšem nedá poradit, které léky by pro Vás konkrétně byly nejlepší. Musíte buď důvěřovat své lékařce a znovu se na ni obráti nebo si najít jiného psychiatra.
|
|