Dobrý den,
s partnerem svádíme neustále "boje" týkající se podmínek při spánku. Ke kvalitnímu (a pak i poměrně krátkému a vydatnému) spánku potřebuji tmavou, odhlučněnou místnost, ve které je příjemná pokojová teplota. Především mi nedělá dobře chlad proudící na hlavu. Partner však každou noc otevírá okno ve vedlejší místnosti, aby na nás celou noc proudil "čerstvý vzduch", nejraději by dokonce otevřel dokořán přímo okno v ložnici, ale to bohužel není možné, protože bydlíme u rušné silnice a slyšet jsou i vlaky. Celou noc spí partner odkrytý a neustále si stěžuje, na "hrozné vedro", a to i když venkovní teploty již v noci nyní poklesávají na 14 stupňů a v místnosti máme kolem 19, maximálně 20 stupňů (za tropických nocí jsme se samozřejmě shodli na větrání z vedlejší místnosti oba). Výsledkem je, že ani jeden z nás nemá klidný spánek - já se budím, protože čerstvý vzduch mi zvyšuje pocit bdělosti, ráno se cítím nevyspalá a bolí mě v krku, partner zase neustále chodí strážit dveře, zda jsem je v noci nešla zavřít... Ráda bych se také zeptala, zda nemůže mít na partnerův subjektivní pocit "vedra" i ve dnech, kdy je přes den zataženo a maximálně kolem 22 stupňů a noci již bývají příjemné (nebydlíme v paneláku), jeho zvýšená konzumace alkoholu, partner pije denně 5 i více piv večer po sportu, často také ještě víno nebo i tvrdý alkohol. Já samozřejmě před spánem nepiju a je mi často zima v místnostech, kde je ono "vedro". Co mi však vadí nejvíce a ovlivňuje můj spánek (ani jeden den nejsem pořádně vyspaná) není tolik teplota jako právě ten "čerstvý proudící vzduch", který bývá v noci dost chladný.... Děkuji mnohokrát za zodpovězení našeho dotazu!
Váš problém není ojedinělý, jedinci, kteří potřebují ke spánku otevřené okno a čerstvý vzduch se vyskytují, není jich málo a s těmi, kterým naopak během noci vadí průvan a hluk, svádějí boje. Ať už je to v domácnosti, na ubytovně nebo jenom na zájezdu. Jde prostě o rozdíly mezi lidmi a jejich potřebami, které jsou běžné. Neexistuje správné řešení, pravdu mají oba, každý chce "své" podmínky ke kvalitnímu spánku. Ideální je mít oddělené ložnice.
|
|
Dobrý den, mám opčaný problém. Spím 10-12 hodin denně, a vždy se stejně musím přemlouvat, abych vstala. Spala bych pořád, a když vstanu, pořád se cítím taková utlumená, pomalá, a celý den prozívám, a pořád jen myslím na to, abych už si zase lehla do postele a spala. Trvá to již několik let, je mi 22 let. Čím to může být? Děkuji za odpověď
Příčin nadměrné spavosti může být celá řada. Může se jednat o samostatné onemocnění, které se projevuje zvýšenou potřebou spánku, někdy bývá dědičné. Další příčinou může být narušení Vašeho nočního spánku, které pak vede k nadměrné spavosti. S nadměrnou spavostí mohou být spojena i celková onemocnění, jako je porucha funkce štítné žlázy, chudokrevnost, psychiatrická onemocnění. Rozhodně je nutné podrobnější vyšetření, které by mělo začínat u vašeho obvodního lékaře, ten Vás pošle na další odborné vyšetření.
|
|
Dobrý den, již delší dobu (od těhotenství) spím se silně zaťatými zuby, většinou mne ráno bolí čelist a někdy i hlava. Dá se s tím něco udělat? předem děkuji za odpověď
Zkuste před spaním nějaké uvolňovací cviky, např. metodu autogenního tréninku, popis najdete v různých příručkách nebo můžete zkusit třeba relaxovat před spaním jenom při příjemné hudbě. Promyslete, jestli nežijete v nějakém zvýšeném napětí, které by Vám tento stav způsobovalo. Můžete zkusit i poradu s psychologem. Zvýšené napětí se dá samozřejmě ovlivňovat i užíváním léků, ale to by neměla být dlouhodobá záležitost, takže to doporučuji zkusit až na posledním místě, pokud by Vám nic jiného nepomohlo.
|
|
dobry den
budim se unaven s bolesti hlavi, na zvuk budiku.
spim cca 9 hod denne. mam problemi se snizenou pozornosti, zapominam, prez den sem ospalej, ale neusnu. dekuji za radu
Při těchto problémech není vyloučeno, že trpíte nějakou poruchou spánku, která Vám ho narušuje, proto se budíte špatně a s bolestí hlavy. Jednou z příčin může být např. spánková apnoe, zástava dechu ve spánku, pokud v noci chrápete nebo máte nadváhu, je tato příčina pravděpodobná. Ve vašem případě je nutné podrobnější vyšetření spánku, nejlépe v centru pro poruchy spánku, na toto vyšetření by Vás měl odeslat Váš obvodní lékař.
|
|
můj problém se spánkem je ten, že se před tím než si jdu lehnout musím jít projít. To by nebyl až takový problém, ale někdy musím chodit i dvě hodiny. Pokud se vrátím dříve než ze sebe dostanu všechnu energii, tak zůstanu celou noc vzhůru. V létě se ještě chodit po večerech dá, ale v zime je to opravdu velmi nepříjemné. Buď vyrazím v mrazu ven nebo neusnu. Ráno jsem pak pochopitelně vždy unavený. Někdy mi pomáhá mi večerní ahtanga jóga. Musím ale cvičit velmi intenzivně. Pak jsem možná ještě více unavený než procházce. Budu rád za jakýkoli tip, jak stávající situaci řešit.
Zvažte, jestli by stejný účinek nemělo, pokud byste si energii vybil třeba po návratu z práce, ať už procházkou nebo nějakým intenzivnějším sportem, který Vás unaví více než chůze- během, návštěvou posilovny, squashem - záleží na tom, co Vás baví. Zvláště pokud máte sedavé zaměstnaní, je zcela pochopitelné, že si potřebujete zasportovat. Zkuste jenom tuto aktivitu směřovat do dřívějších hodin a více se unavit.
|
|