Spíte dobře jen díky lékům? Pak jste asi závislí
Slabou stránkou nejpředepisovanějších léků na světě – hypnotik – je snadný vznik závislosti. Hranice, kdy vzniká návyk, je až neuvěřitelně blízko. A je pak vůbec cesta zpět, nebo se člověk jen chytí do začarovaného kruhu?
Daň za pohodlí
Ne a ne usnout? Jak po bezesné noci zvládnout celý dlouhý pracovní den? Než si vezmete tabletku na spaní, položte si pár otázek. Kdy jste se naposled unavili? Neřešíte před spaním problémy? A jak pravidelný denní režim máte? Sáhnout po krabičce s lékem je mnohem jednodušší než zasáhnout ve vlastním životě. Na hypnotika bychom si měli vzpomenout až při jinak obtížně řešitelných situacích. Při dlouhodobém užívání – byť i běžných dávek – nás mohou přivést na scestí závislosti. Víte, že účinnost a bezpečnost hypnotik je prokázána pouze po dobu 4 týdnů?
Ve vleku léku
Neobejdete se bez prášků na spaní už ani den anebo vám dávka léku přestává stačit? Trpíte poruchami paměti, bolestmi hlavy, závratí, nechutenstvím, nebo dokonce nespavostí? Pokud odpovídáte "ano", je nejvyšší čas na léčbu závislosti. Závislost na hypnotikách je zajímavá tím, že se při ní neobjevuje bažení po droze, ale závislý bez ní nemůže fungovat. Usne-li, trápí jej občas děsivé sny. Je zmatený, má epileptické záchvaty. A při vysazení trpí úzkostí. Ta je při léčbě závislosti na hypnotikách největším kamenem úrazu.
Ven z bludného kruhu
Léčba lékové závislosti je velkým psychiatrickým oříškem. Léky se musí vysadit postupně. Odvykací příznaky je nutné mírnit – někdy jde o život. Nezbytnou součástí léčby je kognitivně-behaviorální psychoterapie. Nemocnému se musí riziko závislosti vysvětlit, ukázat, jak musí upravit svůj životní styl.
K psychoterapii – zatím nejúčinnější léčbě – je nutné odhodlání vyléčit se. Ochota něco pro sebe udělat, byť to stojí čas i peníze. Ale stojí to za to.
(ela)
Zdroj:
web.practicus.eu