Překročení několika časových pásem v jednom dni může způsobit zdravotní problémy
Lidské tělo má "vnitřní hodiny", které kontrolují krevní tlak, tělesnou teplotu a hladiny různých hormonů v krvi. Překročí-li člověk několik časových pásem v jednom dni, mohou se tyto vnitřní hodiny porouchat. A tahle porucha zvaná jet lag vás může pěkně potrápit.
"Obětí" poruchy jet lag se člověk může stát po překročení několika (nejčastěji nejméně pěti) časových pásem v jednom dni. Příznaky jsou obvykle horší při cestování směrem na východ, dramatičtější průběh je pak patrný u starších lidí.
Nejhůře se jet lag projevuje po příletu
Jet lag má mnoho příznaků. Při cestě na východ mívá člověk obvykle problém v novém čase usnout, při cestě na západ se zase budí brzy ráno. Oba tyto stavy způsobují únavu, problémy s koncentrací, slabost a špatnou náladu.
Jet lag dále může způsobit bolesti hlavy, nevolnost, nechutenství, dezorientaci, nespavost, mírnou depresi a dehydrataci. Jet lag je většinou nejhorší první dva dny po příletu, později se zlepší.
Zbavte se nezvaného hosta
Metod jak snížit riziko poruchy jet lag je několik:
- Spěte a pijte – nejstarší (a nejvíce používaná) metoda doporučuje dostatek spánku před odletem a pití velkého množství nealkoholických nápojů v průběhu letu. Po příletu se doporučuje snažit se co nejdříve přizpůsobit se novému časovému pásmu, tzn. pokud například člověk přiletí ráno nového času, měl by jít spát až večer. Člověk by se také měl snažit pravidelně jíst sytá jídla, pohybovat se na čerstvém vzduchu a na sluníčku. V případě, že sluníčko nesvítí, je možné jako náhradu využít solária.
- Další cestou je úprava „jídelního“ režimu před letem a během letu – ve dnech před odletem mají být snídaně i oběd bohaté na bílkoviny, a to především na maso, vejce a luštěniny. Nepijte kávu mezi 15. a 17. hodinou. Při večeři jezte jídla s vyšším podílem cukrů, jako jsou těstoviny, brambory, sladká jídla (není vhodné pro diabetiky). Na den odletu pak připadá hladovění. Jestliže letíte směrem na západ, například z Prahy do New Yorku, stačí hladovět jen půl dne a do oběda je dobré vynechat kávu. Směřuje-li váš let směrem na východ, je nutné hladovět po celý den a káva se doporučuje v době mezi 16. a 23. hodinou.
- V poslední době je mezi cestovateli stále populárnější užívání tabletového melatoninu (je to tělu vlastní hormon, který reguluje cirkadiánní rytmy, tedy i spánek). Melatonin se užívá vždy před spaním po příjezdu do cílové destinace. Tyto tablety jsou ovšem na předpis, o jejich užití se proto poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
(kam)
Zdroj: Circadian Rhythm Sleep Disorders: Part I. Basic Principles, Shift Work and Jet Lag Disorders. Journal Sleep 2007;30(11).