Za zhoršení alergie může i nedostatek spánku
Zdravý spánek je důležitý pro psychickou i fyzickou regeneraci. Jeho nedostatek je přitom v moderní společnosti stále častější. To může mít negativní dopad i na vznik a rozvoj různých druhů alergií.
Unavení Američané
V roce 1910 byla normální délka spánku dospělých 9 hodin, v roce 1970 to bylo již pouze sedm a půl hodiny. V dnešní době by měly pětileté děti spát více než 11 hodin, děti ve věku 6–13 let 10 hodin, ty starší pak 8–9 hodin až do dospělosti. Studie provedená v Americe přitom ukázala, že třetina amerických dětí spí minimálně jednu noc v týdnu nedostatečně.
Nevyspalé děti = obézní a malé děti?
Poruchy spánku jsou spojovány s celou řadou onemocnění, především s různými poruchami chování a pozornosti. Nedostatek spánku u dětí způsobuje i nedostatečnou hormonální reaktivitu na stres a je spojován s rozvojem obezity v adolescenci. Spánek je důležitý i pro tvorbu růstového hormonu, a tedy pro růst.
Při chronických onemocněních, jako jsou alergie, je spánek narušován celou řadou příznaků:
- svěděním kůže při ekzému a kopřivce,
- rýmou,
- kýcháním,
- špatnou průchodností nosu a svěděním očí při alergické rýmě,
- kašlem a dušností u astmatu.
Zda nedostatečný spánek podporuje rozvoj alergií, není zcela jasné, určitě však jejich průběh zhoršuje. Každý stres zhoršuje chronická onemocnění a stejně je tomu i s nedostatkem spánku.
Australští lékaři zkoumali retrospektivně údaje o kvalitě spánku u 2 398 dětí od narození do tří let věku. Časté noční probouzení bylo definováno jako více než dvakrát týdně. Děti byly dále sledovány až do 14 let. V 6 a 14 letech měli ti, kteří do 3 let hůře spali (častěji se probouzeli), vyšší výskyt nealergického astmatu. Jaká je přesná podstata tohoto jevu, se zatím neví.
Autoři studie považují za jedno z možných vysvětlení ovlivnění imunity právě nedostatek spánku. Definitivní vysvětlení však bude vyžadovat další zkoumání.
(van)
Zdroj: www.bez-alergie.cz