spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Účinky léků na spaní se projeví i ve dne

Nespavostí nebo poruchami spánku trpí mnoho lidí nejen v produktivním a poproduktivním věku. Jednou z možností, jak se těchto obtíží zbavit, je i užívání léků na spaní, tzv. hypnotik. Ty ale neovlivňují pouze noční spánek, ale mají vliv na celý organismus i přes den.

Zázračné pilulky?

Léky na spaní jsou léčiva, která působí tlumivě na lidský centrální nervový systém. Jejich základním účinkem je snižování bdělosti – vigility. Jejich účinek je odstupňován podle velikosti dávky. Čím vyšší dávka, tím více se bdělost snižuje a tělo upadá do spánku. Podle účinných látek se také rozlišují hypnotika 1.–3. generace. V současnosti jsou v klinické praxi nejčastěji používána právě hypnotika 3. generace. Všechny tyto léky jsou na lékařský předpis.

Účinky nejen na spánek

Jako každé léky mají i léky na spaní řadu nežádoucích účinků. Ty se na rozdíl od účinků, které od léků na spaní očekáváme, vyskytují především ve dne. Dají se rozdělit podle toho, jaké orgány postihují, na nežádoucí účinky neurologické (nervové), kardiovaskulární, trávicí, oční a další nespecifické.

Mezi nejčastější neurologické nežádoucí účinky patří zejména závratě, ospalost a zvýšená denní spavost. Velmi častá je také nesoustředěnost, která se může krutě vymstít například řidičům. Další nežádoucí účinky mohou zahrnovat noční můry, neklid, deprese a poruchy chování a nálad.

Časté jsou také účinky alergické. Mnoho léků na spaní totiž obsahuje složky, které mohou způsobit alergickou reakci. Ta se projeví zejména vyrážkou, svěděním a zhoršeným dýcháním.Naproti tomu mezi nežádoucí účinky, které postihují trávicí trakt, patří například nucení na zvracení a zvracení. Časté jsou také průjmy, nebo naopak zácpa.

K očním nežádoucím účinkům patří zejména dvojité vidění. To může mít stejně jako nesoustředěnost také fatální následky, zejména při řízení motorových vozidel.Velmi obtěžující mohou být ale i další vedlejší účinky, jako je například třes rukou, pocity opilosti, vrávoravá chůze a porucha hybnosti.

Jak se vedlejším účinkům vyhnout?

Nejjednodušší způsob, jak se nežádoucím účinkům hypnotik vyhnout, je jejich vysazení. Mnohdy ale bez hypnotik pacient neusne. Proto je vhodné další postup konzultovat s ošetřujícím lékařem a případně si nechat předepsané léky změnit na takové, které bude pacient snášet bez obtíží. Dobrou volbou by mohly být například léky obsahující melatonin. Jde o hormon, který je tělu vlastní, nevzniká na něj proto návyk. Navíc se u těchto léků neprojevují vedlejší účinky, jako třeba ospalost během dne.

(kam)

Zdroje:
www.fda.gov
www.drugs.com
www.lfhk.cuni.cz

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba