spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Spěte v době, kdy spí i vaše dítě

V mnoha filmech je novopečená matka zachycena jako zmatená, uslzená a vágní osoba, která uprostřed noci bloumá po bytě a naráží do nábytku, zatímco se pokouší vzpomenout, kde jsou uložené plenky. Ačkoliv se tato charakteristika zdá úsměvná, není zase tak daleko od pravdy.

Příchod miminka staví ženy do zcela nové pozice, která přináší nejen krásné zážitky. Život se najednou obrací o 180 stupňů, což pro mnohé maminky představuje velkou fyzickou, psychickou i emoční zátěž, a jistě se na ní ve velké míře podílí právě nedostatek spánku.

Miminko jako příčina ospalosti rodičů

Průměrný dospělý člověk potřebuje denně zhruba 7–8 hodin spánku. V Anglii bylo formou dotazníku osloveno 2000 matek a bylo zjištěno, že v prvních čtyřech měsících života jejich miminka spala během noci méně než 5 hodin.

Efektivní spánek zahrnuje pět fází, každá z nich je stejně důležitá. První čtyři jsou tzv. non REM fáze spánku (Rapid Eye Movements = rychlé pohyby očí), člověk si čím dál méně uvědomuje svoje okolí a propadá se hlouběji do nevědomí. Na konci čtvrté fáze je již tělo dostatečně relaxováno, aby mohla nastoupit fáze poslední, tzv. REM spánek. To je nejhlubší fáze spánku, během níž probíhá největší regenerace organismu, vyčištění mysli a také snění.

Nedokončený spánkový cyklus

Děťátko se budí každé 2–4 hodiny bez ohledu na denní či noční dobu, což rodičům samozřejmě neumožňuje dokončení spánkových cyklů. Nedostatek REM spánku ovšem v důsledku postihuje vyšší mozkové funkce, za všechny lze jmenovat zhoršení paměti či poruchu koncentrace.

Následků nedostatečné regenerace organismu z nedostatku spánku je však mnohem více. Emocionální labilita, podrážděnost, porucha koordinace, změny chuti k jídlu a porucha metabolismu jdou rukou v ruce s váhovým přírůstkem, depresemi, úzkostí, s poruchami imunity a větší náchylností k nemocem.

Propojené rytmy

Dobrá zpráva je, že v prvních měsících rodičovství nám vlastně napomáhá příroda. U děťátek i jejich maminek jsou ve vyšších dávkách produkovány dva hormony – vasopresin a oxytocin. Ty způsobí, že spánkový rytmus dítěte i matky se propojí. Jedinou radou tedy je: spát tehdy, kdy spí vaše miminko. A ačkoliv asi nepřerušovaného osmihodinového spánku nedosáhnete, každá chvilka pomůže, abyste se cítili lépe.

(pes)

Zdroj: The Journal of Family Psychology, March 2007.

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Rakovina a její léčba