spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Rozdílná potřeba spánku může narušit vztah

Každý člověk se od ostatních lidí odlišuje. Má rozdílné nejen názory, ale i potřeby. Jednou z nich je i rozdílná potřeba spánku. Někteří lidé si rádi ráno přivstanou a večer chodí brzy spát, jiní naopak mají potřebu spánku obrácenou. Žijí jako sovy, přes den spí a v noci žijí. Mezi takové lidi patří i lidé s různými spánkovými poruchami. Je ale možné, aby tyto dva úplně rozdílné typy lidí žily spolu v jedné domácnosti?

U mladých zamilovaných lidí většinou není takováto rozdílnost u druhého partnera nepřekonatelným problémem. Postupem času se však může tato odlišnost stát poměrně frustrující jak pro "sovu", tak i pro jejího partnera ("skřivana"). Přesto ale podle Miry Kirshenbaumové, odbornice na vtahy a psychoterapeutky z amerického Bostonu, existuje několik rad, jak se případným konfliktům "skřivana" a "sovy" vyhnout.

Sedm tipů jak se vyhnout konfliktům

  1. Začněte léčit své spánkové poruchy

    Lidé většinou berou dopad poruch spánku na svůj vztah velice vážně. Jsou stresovaní a napjatí. Pokud se k tomu přidá, že jeden z partnerů je navíc i příčinou, že se ten druhý nevyspí nebo že je v průběhu noci buzen, může to ve vztahu způsobit vážné trhliny – oba partneři totiž nyní mají nekvalitní spánek a přitom se snaží vyrovnat s běžnými problémy, které jejich vztah přináší. Proto je velice důležité, aby první věc, kterou udělají, bylo nalezení řešení dané situace.

  2. Přesvědčte partnera, aby navštívil lékaře

    Nejlepší cestou jak přesvědčit partnera, aby navštívil lékaře, je ujasnit si, jak moc tyto problémy škodí vašemu vztahu. Dále je vhodné partnerovi říct, že k lékaři půjdete s ním. Je také vhodné ujistit jej, že nebude muset dělat nic, co nechce. Stále váš partner s návštěvou odborníka otálí? Svěřte se mu se svými obavami o váš vztah. Ani jemu by nemělo být jedno, co se děje.

  3. Veďte si spánkový deník nebo si natočte video

    Je velice důležité si zdokumentovat, jaký vliv má na váš spánek partnerova spánková porucha. Váš partner totiž nemusí mít vůbec žádnou představu, kolik hodin kvůli němu nemůžete usnout nebo kdy vás dokáže probudit. Dále je poměrně užitečné si natočit na video jeho chrápání nebo v nízkém osvětlení zaznamenat, jak se v průběhu noci vrtí na posteli.

  4. Berte potřeby svého partnera vážně

    Nejhorší ve vztahu je, když partneři navzájem nerespektují potřeby toho druhého. Dalším problémem je, když jedna z osob řekne: "No, už jsem udělal všechno, co můžu." Ale po pravdě řečeno, většina lidí sotvakdy prozkoumá všechny dostupné možnosti.

  5. Zkuste všechny možnosti

    To, co byste měli udělat, je jít po té nejmenší změně, která může celý problém vyřešit. V mnoha případech spánkové apnoe je velice užitečné použít ucpávky do uší. Oddělená lůžka zase mohou pomoci při syndromu neklidných nohou. Naopak je potřeba dávat dobrý pozor při užívání léků na spaní, není to totiž příliš vhodné řešení v dlouhodobém horizontu – a přitom mnoho spánkových poruch trvá delší dobu. Mnoho párů nechce spát odděleně, ale ve zvláště obtížných případech je to často velice přínosné. Důvod, proč to mnoho párů odmítá, je jednoduchý – necítí se totiž "spojeni", když nespí vedle sebe.

  6. Zvažte oddělené postele

    Neexistuje žádný důkaz o tom, že jeden způsob spánku je lepší než ten druhý. Pár může být šťastný, když společně sdílí lože pouze intimně, a přitom normálně spí v oddělených místnostech – všechno totiž závisí na tom, jak to ti dva cítí a co jim připadá nejlepší. Mnoho párů si například dokáže lépe vychutnat své intimní chvíle, když ví, že na konci mohou jít do svého vlastního pokoje. Jiné páry to zase mají naopak, více společně strávených chvil ve společné posteli, více intimností. Proto se spíše soustřeďte na intimnosti a nestarejte se o to, kde budete spát.

  7. Zaměřte se na budoucnost

    Chce-li mít člověk opravdu pevný vztah, musí svému partnerovi pevně stát po boku v dobrém i zlém, v nemoci i ve zdraví. Je třeba si též uvědomit, že partnerský vztah s sebou přináší i situace, které nemusí být úplně ideální. Takže pokud taková situace nastane, berte ji jako příležitost si ujasnit své opravdové pocity: "Vím, že se cítíš vinen kvůli tomu, že máš spánkovou poruchu, která nám náš vztah může zničit, ale pamatuj si, že já tě opravdu miluji takového, jaký jsi, a vždycky tu pro tebe budu. Ačkoliv se to může zdát trochu těžší, buď si jistý, že to nějak společně zvládneme, když si najdeme ten správný způsob, jak se k sobě přiblížit – i kdyby to mělo být jen na několik minut denně."

(kam)

Zdroj: www.revolutionhealth.com

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cestovní nemoci