Nepřehlížejte partnerovu nespavost
Ačkoli nespavost může vypadat jako problém, který si každý musí nakonec stejně řešit sám, lze s ní postiženému pomoci. Nedostatek spánku, k němuž nespavost logicky vede, totiž významně snižuje kvalitu života.
Naslouchejte partnerovi
Některé příčiny nespavosti lze zvládnout bez pomoci lékaře. Nespavost způsobená problémy v práci, příliš velkým množstvím úkolů či stresem plynoucím z náhlé tíživější události zpravidla postiženého potrápí jen několik dní. Pomoc v takovém případě spočívá v navození co nejpříjemnějších podmínek pro spánek, tj. dobře vyvětrané místnosti o příjemné teplotě, kvalitním, pečlivě ustlaném lůžku a zejména ve vaší účasti na problému, případně v pomoci s konkrétními úkoly. Často také pomůže, když prostě jen vyslechnete, co partnera trápí.
Pomoc odborníka
Mnoho příčin nespavosti se však neobejde bez zásahu odborníka. V takových případech je důležité, abyste podpořili partnera v návštěvě lékaře a problém nebagatelizovali. Jedná se zejména o úzkostné a depresivní poruchy, kdy postižený buď dlouho nemůže bez zjevné příčiny usnout, nebo se budí brzy zrána, případně se v noci opakovaně budí. Nespavostí bývají provázeny i závažnější duševní poruchy a choroby (například schizofrenie). V takovém případě je zásah lékaře naprosto nezbytný.
Neklidné nohy
Nespavost často přinášejí i tělesné obtíže. Problémy se spaním provázejí bolesti všeho druhu. I „obyčejné“ bolesti zad mohou ztížit až znemožnit usnutí a kvalitní spánek. Dříve se tradovalo, že některé bolesti se člověk prostě nezbaví, ale v současné době lze odstranit nebo alespoň zmírnit každý typ bolesti tak, aby bylo možné se dostatečně vyspat. Usínání také ztěžuje tzv. syndrom neklidných nohou, kdy pacient pociťuje nepříjemné pálení a brnění, od něhož se snaží pomoci si pohyby nohou. I tato obtíž je v současné době uspokojivě řešitelná vhodnou léčbou.
(zak)