Nenechte si zkazit dovolenou pásmovou nemocí
Ne moc podařené léto je za námi, mlhavý podzim před námi. Opálení mizí, začínáme přitápět a rozsvěcet zase o chvíli dřív… Pokud se s nevlídností nastávajících měsíců odmítáte smířit a pomýšlíte na nějakou tu exotickou dovolenou, seznamte se včas s tzv. "jet lag syndromem".
Časové zmatení
Cestování za teplem mohou provázet poruchy spánku především tehdy, musíte-li při své cestě překonat více časových pásem. Po příjezdu vás pak může zaskočit nepříjemný stav označovaný jako "jet lag syndrom" neboli pásmová nemoc. Jde o poruchu adaptace lidských biorytmů v případě rychlého přesunu mezi více časovými pásmy. Jeho vznik je dnes možný díky letecké dopravě, podle které také získal své označení.
Provází jej řada zdravotních obtíží, které se projevují častěji při cestách směrem na východ:
- nespavost nebo naopak nadměrná spavost,
- dehydratace,
- únava,
- bolesti hlavy,
- podrážděnost a nesoustředěnost,
- potíže s trávením.
6 zlatých pravidel
Přizpůsobení se časovému posunu může někomu trvat až několik dní, proto se může snadno stát, že strávíte část své dovolené namísto u moře v posteli. Aby tomu tak nebylo, zkuste se řídit následujícími pravidly:
- Je-li očekávaný časový rozdíl menší než 4 hodiny, pokuste se několik dní před odletem vstávat a usínat podle aktuálního času v destinaci, kam míříte.
- V průběhu letu hodně pijte, vyhněte se však kofeinu a alkoholu – způsobují dehydrataci a narušují fungování biologických hodin.
- Po konzultaci se svým lékařem užijte ve správný čas pro snadnější usnutí melatonin.
- Pokud dorazíte do cíle ve dne, pohybujte se na jasném slunečním svitu a jděte spát až večer, přes den na spánek raději zapomeňte.
- Přijedete-li večer, chraňte se před hlukem, světlem a usínejte v chladnější místnosti.
- Po příletu snídejte potraviny bohaté na bílkoviny (maso, vejce, sýry, luštěniny).
(veri)
Zdroj: www.baltictimes.com