spánek, nespavost, poruchy spánku, snář, sny, sebediagnostika, spánková hygiena

Melatonin je bezpečnou léčbou nespavosti u seniorů

Problémy se spánkem nás mohou zastihnout v jakémkoliv věku. Většinou se obrátíme na lékaře se žádostí o předepsání tabletek. Ne všechny dostupné léky jsou však vhodné pro každého. Co jednomu v mladém věku pomůže ke spánku, může druhému ublížit. Zvláště opatrné léčby je třeba zvážit u seniorů. Tam totiž nevhodně zvolený lék může znamenat velké problémy.

Melatonin nelze obejít

Rytmus spánku a bdění je řízen zvenčí denním světlem a uvnitř našeho těla hormonem melatoninem. Toho se ale ve stáří netvoří dostatečné množství. Organismus pak starému člověku nemůže zajistit dostatek spánku v nočních hodinách. Nedostatek odpočinku v noci nahrazují staří lidé podřimováním ve dne a večer se oddaluje doba, kdy by měli jít spát. Vzniká narušení biorytmů, které může vést až k nočnímu bloumání po bytě. A tehdy navíc hrozí riziko úrazů. Nejzávažnějším je zlomenina krčku stehenní kosti, velice šokový a nepříjemný úraz, který může starého člověka upoutat dlouhodobě na lůžko. Až pětina seniorů zemře jeho následkem během prvního roku od úrazu.

Bez spánku tělo nefunguje správně

Při nedostatku spánku se zhoršuje paměť, fyzická i psychická výkonnost, snižuje se obranyschopnost organismu. Možná znáte dny, kdy po nevyspání máte špatnou náladu, bolí vás hlava a máte pomalejší reakce třeba při řízení auta. U starých lidí jsou tyto důsledky nespavosti ještě význačnější. Nevyspalá babička či děda rozhodně nebudou aktivní senioři. Naopak, jejich fyzické i psychické zdraví se bude podlomovat. A proto je namístě léčba.

Melatonin je bezpečný pomocník ke zdravému spánku

Podávání určitých léků na podporu spánku není u seniorů vhodné. Jde zejména o klasická hypnotika nebo preparáty proti úzkosti. Oboje totiž způsobuje útlum mozku a zvyšuje se i riziko pádů a úrazů. Spánek pod jejich vlivem není přirozený a může postrádat nejdůležitější hluboká stadia. Senioři tak potřebují látku, kterou jejich tělo postrádá. Tou je melatonin, který funguje jako synchronizátor denních rytmů celého těla a slaďuje je s cyklem světla a tmy. Navíc není návykový a může ho předepsat jakýkoliv lékař.

(skl)

Zdroj: tisková zpráva Nespavost, 3. 11. 2010

 

Počet komentářů: 6

 

 

Poradna lékaře

Dotaz: Dobrý den, prosím o radu pro mou maminku, 76 let. Lékař jí předepsal léky na spaní, ale slyšela jsem, že když je bude brát …

Odpověď lékaře: Dobrý den, vaše obavy ze vzniku závislosti jsou zcela na místě. Hypnotika jsou léky, které při dlouhodobějším …

vstoupit do poradny

Sebediagnostika

Jak spíte?
Ověřte si, zda je váš spánek kvalitní.
spustit test


Trpíte nespavostí?
Zjistěte, jaké jsou vaše potíže.

spustit test

Vaše názory

Snář: Co si myslíte o snech ostatních uživatelů?

více informací

 

Můj příběh: Podělte se s námi o váš příběh, kde hraje nespavost hlavní roli. Podařilo se vám zvítězit?

více informací

Databáze odborníků

seznam léčebných center

 
 
Medicínská databáze U Lékaře
 
Doporučujeme:  Cílená biologická léčba