Máte potíže se spánkem? Zapomeňte na odpolední siestu
Oběd jste měli už před hodinou, ale pořád se vám do ničeho jaksi nechce – pracovní povinnosti nevyjímaje. Klíží se vám víčka, klesá hlava... Dát si tak "dvacet" je vaše jediná myšlenka. Kdo si ale může odpolední siestu skutečně dopřát tak, aby neubližovala jeho zdraví?
Aktivní ráno, líné odpoledne
Mnozí bychom rádi poručili větru dešti a zejména svému tělu. To ale bohužel příliš nejde. Jsme totiž v područí hormonů a nervové regulace. A to vše je pevně spjato. Jsou to hormony nadledvin a vyšší aktivity sympatiku, které nás ráno nutí bdít, být ve střehu a podat alespoň nějaký pracovní výkon.
S-faktor může za spánek
Naopak odpoledne, a po sytém obědě zvlášť, se tělo přepne do režimu zpracování a střádání zásob. Polevuje nejen fyzická, ale i duševní aktivita. Pokud jsme předchozí den šli spát pozdě, máme v krvi nejspíš dostatek tzv. S-faktoru – látek, které se hromadí při bdění. Dosáhnou-li určité hladiny, nutí nás spát.
Jižanská siesta, studentská pauza...
Pokud nemáte problémy s nespavostí, klidně si na chvilku zdřímněte. Hladina S-faktoru vám zatím klesne. Po půl hodince spánku máte nižší riziko, že zaboříte hlavu do klávesnice či učebnice. Také pomáhá se po podřimování napít, sníst pomeranč. Pokud obvykle chodíváte spát kolem jedenácté večer a nemusíte být v pět hodin ráno na nohách, lze krátkou odpolední siestu praktikovat. Ostatně – jižní národy to tak dělají po staletí.
Kdy radši vydržet bez "šlofíka"
Pokud máte večer problémy s usínáním, je lépe se odpolednímu spánku vyhnout. Nastřádáte si dost tělu vlastních látek, které vám večer pomohou usnout. Musíte-li brzy ráno vstávat, zkuste si třeba uvařit čaj k překonání spánku (ale ne později než ve čtyři hodiny odpoledne). Pro vás je totiž výhodnější chodit spát dříve. Pokud byste si dopřávali pravidelné a delší siesty, večer by vám scházel dostatečný spánkový tlak S-faktoru. Usnuli byste příliš pozdě a nevyspali se dostatečně.
Noční spánek je pro tělo přirozenější. Kromě S-faktoru jej totiž navozují i děje opakující se ve 24hodinovém rytmu (cirkadiánní rytmus). K usnutí nám pomáhá nejen tma, ale i noční snížení tělesné teploty a vůbec změny v hormonálních hladinách.
Odpolední siesta by se v žádném případě neměla stát náhradou nočního spánku. Pokud ovšem musíte pracovat (nebo se veselit) dlouho do večera a nemáte problém v noci usnout. Dopřejte si ji, když vám to šéf dovolí...
(ela)
Zdroj:
Spánek – fyziologie, regulace, homeostatická regulace spánku u psychofyziologické insomnie. K. Espa – Červená, L. Závěšická, M. Brunovský, M. Matoušek,
industry.biomed.cas.cz