Když bolest nedá spát
Nespavost a bolest jsou jako spojené nádoby. Mnohdy jeden stav stojí v pozadí druhého. Kdy jde o banalitu, a kdy se vyplatí spěchat k lékaři?
Bludný kruh
Takřka nerozlučnou dvojicí jsou tenzní bolesti hlavy a nespavost. Ovšem co je příčina, a co následek? Někdy stojí na počátku bludného kruhu psychické vypětí, které neumožní brzké usnutí a kvalitní spánek. Bolesti hlavy pak signalizují, že si tělo nestačilo adekvátně odpočinout. Jindy nás do slepé uličky může zahnat snaha bolest jednoduše zaspat.
Podřimování krade spánek
Jak funguje samoléčba spánkem, zkoumali vědci z chicagské Rush University. Mnoho žen si radši při bolesti zdřímne, než aby si vzaly analgetika. U naprosté většiny žen to funguje. Problém je, že časté podřimování přes den sníží v těle množství melatoninu – látky, která spouští spánek. Pokud si tedy ženy schrupnou častěji, mívají problém usnout. A jak udalo 58 % z nich, právě nedostatek spánku je spouštěčem jejich bolestí. Skutečnost, že lidé, co nemohou spát "dosyta", trpí častěji chronickými bolestmi hlavy, potvrzují i další studie.
Tělo varuje
Možná vás už bolest v noci probudila. Nejčastěji jde o stažení nepřiměřeně a nesymetricky namáhaných svalů. Dojde ke stlačení, a tedy i podráždění nervu – což dost bolí. Také se přidávají pocity jako mravenčení a "mrtvění" dané končetiny. Typickým příkladem je syndrom karpálního tunelu. Noční bolest však provází i mnoho závažných stavů. Časté jsou stesky na noční bolest "v kříži". Může jít pouze o změny dané věkem a nadváhou, ale u starších lidí, a zvláště těch s onkologickým onemocněním, může jít o metastázu. Stejně tak pokud se v noci budíte bolestí hlavy a zvracíte bez nevolnosti, je namístě neprodleně vyhledat lékaře.
Bolest je nejčastějším problémem, se kterým se svěřujeme lékaři. Jde o důležitý signál těla. Noční bolest si zaslouží pozornost. Zvlášť pokud vznikla náhle nebo se změnil její charakter a průběh.
(ela)
Zdroj:
Discovery Of Behavorial Link Between Insomnia And Tension-Type Headaches, www.medicalnewstoday.com