Čtete si před spaním? Možná budete mít neklidnou noc
Nedávno provedená vědecká studie publikovaná v medicínském časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism potvrdila, že jsme-li vystaveni umělému světlu v době po soumraku, snižuje se kvalita vlastního spánku. Důvodem je potlačení dostatečné tvorby spánkového hormonu melatoninu.
Více světla, vyšší krevní tlak
Pobyt pod umělým světlem před usnutím je běžnou součástí života velké části populace. Podle odborníků tím nejen že ohrožujeme kvalitu následného spánku, ale rovněž to nepříznivě působí na naši regulaci tělesné teploty a tlaku krve právě prostřednictvím melatoninu. Ten se totiž podílí nejen na střídání bdění a spánku, ale ovlivňuje také jiné tělesné pochody, mimo jiné snižuje krevní tlak a teplotu organismu.
Tlumené lampy škodí méně
Vědci sledovali hladinu melatoninu v krvi u 116 zdravých dobrovolníků ve věku od 18 do 30 let. Ti byli po dobu 5 dní vystaveni pokojovému osvětlení či tlumenému světlu, a to v čase před usnutím. Výsledy ukázaly, že pokojové osvětlení zkrátilo dobu uvolňování melatoninu v porovnání s tlumeným světlem o celých 90 minut. Vědci dodávají, že spíme-li celou noc s rozsvícenou lampou, redukuje se množství tohoto hormonu v krvi až o 50 %.
Je nedostatek melatoninu nebezpečný?
Existují domněnky, podle kterých by dlouhodobé potlačování uvolňování spánkového hormonu umělým světlem mohlo přispívat k rozvoji některých druhů rakoviny. Vědci však zároveň přiznávají, že je ještě třeba dalších studií v této oblasti. Pokud by se ale podobné hypotézy ukázaly jako pravdivé, představovalo by například takové zaměstnání na noční směny mnohem větší riziko pro zdraví, než se dosud předpokládalo.
(veri)
Zdroj: www.webmd.com