5 rad, jak usnout v cizím prostředí
Lidé trpící nespavostí dobře vědí, co znamená špatné usínání, časté probouzení během noci a nespavost od časných ranních hodin. Na vině nespavosti může být i prostředí, ve kterém spíme – pak trpíme tzv. environmentální poruchou spánku.
Tato porucha vzniká, pokud je spánek rušen něčím v okolí.
Nejčastější příčiny jsou:
- hluk (štěkot psů, doprava, chrápání partnera, pláč dítěte),
- světlo (přílišné osvětlení),
- teplota (horko nebo naopak zima),- pohyby v posteli (partner se neustále otáčí z boku na bok, domácí mazlíček skáče na postel)
- jiné příčiny toho, že je člověk druhý den ospalý.
Nespavost si nevybírá
Tato porucha se může projevit v každém věku, ale vyskytuje se hlavně u starších osob. Je známo, že postihuje více ženy než muže (na každé dva muže připadají tři ženy).
Otestujte se!
Máte podezření, že touto poruchou trpíte i vy? Udělejte si krátký test:
- Máte problémy usnout a jste příliš ospalí během dne?
- Spíte špatně kvůli rušení z okolí (hluk, světlo, domácí zvířata, teplota, partner)?
- Zhoršuj se váš spánek, když spíte na jiném místě, než jste zvyklí?
- Máte některé z následujících příznaků – nespavost, ospalost ve dne, problémy se soustředěním a pamětí, pocit mála energie, snížená pozornost, podráždění, únava?
- Nemáte jiné zdravotní problémy, které způsobují nespavost?
Pokud jste na všechny otázky odpověděli ano, můžete environmentální poruchou spánku skutečně trpět. Rušený spánek má totiž významný vliv na myšlení pacienta a může vest ke vzniku stresu nebo deprese. Rovněž je rizikovým faktorem vzniku dopravních nehod.
Deník může pomoci
I když spánek zabere přibližně třetinu života, v ordinacích lékaře se na něj často zapomíná. Z odborných studií dokonce vyplývá, že pouze u 2,5 % pacientů se lékař o jejich spánek zajímá.
Pokud tedy problémy se spánkem v cizím prostředí (například při častých služebních cestách) významně narušují váš život, je na místě poradit se s lékařem. Lékař bude chtít znát vaši zdravotní historii i historii spánku (bude se ptát na váš i partnerův spánek). Je tedy vhodné vést si alespoň několik týdnů "spánkový deník".
Vyzrajte na nespavost
Jestliže se u vás nevyskytují jiné příčiny poruchy spánku než ty "enviromentální", je léčba snadná: jednoduše zamezit příčinám, tedy si zajistit:
- ticho v pokoji (ucpávky do uší),
- tmavý pokoj (záclony),
- vhodnou teplotu,
- omezení pohybů v posteli (spát sám, bez mazlíčka),
- dodržování zásad spánkové hygieny.
(ercp)
Zdroj: Norman J. Wilder. American Academy of Sleep Medicine.