Již starší studie naznačují, že snížená doba spánku nebo jeho zhoršená kvalita mohou zvyšovat riziko vzniku diabetu. Autoři studie uveřejněné nedávno v časopise Acta Diabetologica se zaměřili na kvalitu spánku u pacientů s diabetem 2. typu. Jejich cílem bylo zhodnotit, zda délka a kvalita spánku mohou mít vztah k hladině glykovaného hemoglobinu, a tím také k dlouhodobému stavu kompenzace diabetu 2. typu.
Do studie bylo zahrnuto 47 pacientů ve středním věku s diabetem 2. typu, kteří byli léčeni perorálními antidiabetiky a neměli žádné zdravotní komplikace způsobené poruchami spánku. Jako kontrola bylo zařazeno 23 zdravých osob. Kontrolní skupina měla podobné složení, co se týče zastoupení pohlaví, věku, hodnoty body mass indexu, zaměstnání a vzdělání jako skupina pacientů s diabetem 2. typu. Spánková nebo naopak pohybová aktivita byla měřena pomocí aktigrafie během tří po sobě následujících dnů za běžných životních podmínek pacienta.
Zhodnocení naměřených výsledků ukázalo nižší spánkovou aktivitu a nižší efektivitu spánku u osob s diabetem 2. typu. Zároveň byla ve skupině diabetiků zjištěna vyšší fragmentace spánku a doba pohybové aktivity. Koncentrace glykovaného hemoglobinu byla nepřímo úměrná k efektivitě spánku a přímo úměrná k době pohybové aktivity.
Výsledky studie naznačují, že diabetes 2. typu je asociován s poruchami spánku – dokonce i při nepřítomnosti dalších komplikací tohoto onemocnění nebo například obezity. Také je velmi pravděpodobný vztah kvality spánku a dlouhodobé kompenzace glukózového metabolismu. Některé další studie navrhují optimalizaci spánkového rytmu u pacientů s diabetem 2. typu jako jeden z nefarmakologických nástrojů ke zlepšení parametrů glukózového metabolismu.
(vek)
Zdroj: Trento M, et al. Sleep abnormalities in type 2 diabetes may be associated with glycemic control. Acta Diabetol 2008 Aug.
Odborné akce
Pozvánky na semináře, kongresy
a sympozia.
více informací